HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Prostat Nedir?

 1. Prostat Merkezi
 2. Prostat Nedir?
Prostat Nedir? 45 yaşından itibaren prostat kontrolünüzü yaptırmayı ihmal etmeyin.

Prostat Nedir?

Prostat, erkeklerde bulunan ve mesane (idrar kesesi) çıkışına yerleşmiş bir organdır.

Normalde 20 gr. civarı bir ağırlığa sahip olan bu doku özellikle 40 yaşından sonra büyümeye başlar.

Hem iyi huylu hem de kötü huylu prostat hastalıkları sıklıkla görülen hastalıklardır.

Orta yaş üstündeki erkeklerin yarısından fazlası prostatla ilgili bir hastalığa sahip olabilir. Prostat hastalıkları; prostatın iyi huylu büyümesi yani benign prostat hiperplazisi (BPH), prostat kanseri ve prostat iltihabı (prostatit) şeklinde sınıflandırılabilir.

Prostat Nasıl Anlaşılır?

Prostat büyürken idrar yolunu tıkayarak idrar akışını engellemeye başlar. Tıkanıklığın derecesine bağlı olarak erkeklerde idrar yapmayla ilgili bazı şikayetler görülür.

Bu şikayetlerle başvuran hastalarda erken ve doğru teşhis önemlidir. Çünkü bu şikayetler prostat iltihabı (prostatit) ve prostat kanserinde de görülebilmektedir. Bununla beraber hiçbir şikayeti olmayan hastalarda da prostat kanseri tespit edilebilmektedir. Yani prostatla ilgili hastalıkların tanısında sadece şikayetler yeterli olmamaktadır.

Bu sebeplerden dolayı 45 yaşından sonra tüm erkek hastaların, şikayetlerin oluşmasını beklemeden prostatla ilgili kontrol yaptırması önemlidir. Bu şekilde yapılacak bazı tetkik ve tahlillerle, kişinin prostat hastalığı ile ilgili bir öngörüde bulunmak mümkündür.

Bu tahlillerden en önemlisi kanda bakılan Prostat spesifik anitjen (PSA)’dır. Bu tahlille prostat hastalığının kanserle ilişkisi bulunabilir ve erken tanı konulması sağlanabilir.

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat belirtileri dediğimizde çoğunlukla prostat büyümesine bağlı olanlar akla gelir. Prostat kanseri ve prostat iltihabında farklı belirtiler görülebilir.

Prostat büyümesi (BPH) belirtileri:

 • İdrar akım şiddetinin azalması,
 • İdrarı başlatmakta güçlük yaşanması,
 • İdrar yaparken kesinti olması,
 • İdrarı tam boşaltamama hissi,
 • Sık sık idrara çıkma hissi,
 • Ani sıkışma atakları,
 • İdrar kaçırma,
 • İdrarda çatallanma ve gece idrara çıkma.

Prostatla sınırlı (lokalize) prostat kanseri belirtileri:

Genellikle herhangi bir belirti vermemekle beraber bazı durumlarda aşağıdaki belirtiler görülebilir.

 • İdrar yaparken yanma,
 • İdrar yaparken zorlanma,
 • İdrarda kanama,
 • Semende kanama.

İleri evrede prostat kanserinin başka bölümlere sıçraması nedeniyle kemik ağrıları ve kemik kırıkları görülebilir.

Prostatit -Prostat iltihabı belirtileri:

Prostat iltihabı belirtileri, bu hastalığın çeşitlerine göre değişmektedir. Akut Bakteriyel Prostatit'te;

 • Ateş,
 • Üşüme,
 • Titreme,
 • İdrar yaparken ağrı ve yanma

Kronik Bakteriyel Prostatit'te;

 • Sık idrara çıkma isteği,
 • İdrarda yanma ve idrarı yaparken zorlanma,
 • Cinsel isteksizlik

Kronik Pelvik Ağrı Sendromu'nda;

 • Yorucu belirtiler ve ağrılar,
 • Anksiyete ve depresyon gibi psikolojik durumlar,
 • Asemptomatik Enfamatuar Prostatit'te hasta herhangi bir belirtiye sahip olmaz.

Prostat Nedir? PSA testi ile prostat kanserinin erken tanısı mümkündür.

PSA Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

PSA (prostat spesifik antijen), prostatın kendisi tarafından salgılanan ve semenin (meni) kıvamını sağlayan bir enzimdir. Bu enzim prostat dokusu içinde çok yoğun bir şekilde bulunur.

Normalde prostatik kanallarda ve semende (meni) kanda bulunduğundan çok daha fazla miktarda bulunur. Fakat prostatın hücre bütünlüğünün zarar gördüğü bazı durumlarda kana geçişi artar ve kandaki değeri yükselir. Prostat kanserinde kandaki PSA seviyenin yükselmesinin sebebi de tümöral dokuların bazen prostat hücre bütünlüğünü bozmasıdır.

Kan örneğiyle bakılan bu test ile prostat kanserinin erken tanısı mümkündür. Bu testin kullanılmaya başlamasıyla birlikte prostat kanserine bağlı ölüm oranlarında azalma görülmeye başlamıştır. Fakat kanser dışında da yükselebilmesi bu testin özgüllüğünü ve duyarlılığını düşürmektedir.

PSA değerleri her yıl ortalama 0.05 ng/ml lik doğal bir artış gösterir.

Psa normal değerleri için referans: Hans-Joachim Luboldt , Joachim F. Schindler, Herbert Rubben .Age-Specific Reference Ranges for Prostate-Specific Antigen as a Marker for Prostate Cancer.eau-ebu update series 5 (2007) 38–48.

40-49 yaş için 0 - 2.5 ng/ml

50-59 yaş için 0 – 3.5 ng/ml

60 – 69 yaş için 0 – 4.5 ng/ml

70 yaş ve üzeri için 0 – 6.5 ng/ml

Normal değerleri yukarıda belirtildiği gibi kabul edilir.

PSA, ırka ve prostat hacmine göre de değişebilir. Siyahi erkekler aynı yaş grubundaki beyaz erkeklere göre daha yüksek değerlere sahiptirler. Kanser dışında BPH, prostatit , cinsel ilişki sonrası, biyopsi sonrası, rektal muayene sonrası, idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu girişimleri (sonda takmak) ve ameliyatları sonrası yüksek çıkabilir.

PSA değeri normal seyreden bir erkekte ani PSA yükselmesi genellikle kanser dışı sebeplerle olur. Böyle durumlarda yüksekliğe sebep olan durumun giderilmesi ve üstünden bir süre zaman geçmesi beklenebilir. Kanser dışı yükselen değerlerin normale dönmesi altta yatan sebebe göre değişiklik göstermekle beraber ortalama 3-7 gündür.

Sonuç olarak her PSA yüksekliği kanser olduğu anlamına gelmediği gibi düşüklüğü de kanseri ekarte ettirmek için yetersiz kalır. Değerleri normal sınırda olan her 5 hastadan 1’inde prostat kanseri tespit edildiği unutulmamalıdır.

Bu sebeple prostat kanserinin teşhisinde PSA değeri ile birlikte parmakla prostat muayenesi gündeme gelir. Kanserden şüphelenilen hastalara prostat kanserinin teşhisi için bazı ilave tetkikler yapılabilir.

Prostat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Prostat hastalıklarında fizik muayene çok değerlidir. Özellikle rektal muayene prostat hastalıkları hakkında oldukça yol gösterici bulgular sağlar. Hastalar tarafından zor bir muayene olarak bilinir, hatta prostat şikayetleri olan hastaların bir kısmı sırf bu muayeneden çekindikleri için doktora başvurmak istemezler.

Oysa sanıldığı kadar zor bir muayene değildir. Eldiven üzerine kayganlaştırıcı jel sürülerek rektuma işaret parmağı yerleştirilir ve hekimin yaptığı inceleme çok kısa sürer. Bu muayene ile prostatın kıvamı, yüzeyinin düzenli olup olmadığı ve toplam hacmi hakkında değerli bilgiler sağlanır.

Prostat Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat hastalıklarının tedavisi, hastalığın iyi huylu ve kötü huylu olmasına ve nasıl bir seyir izlediğine göre değişir.

Prostat büyümesi (BPH) tedavisi ilaç ve prostat ameliyatı ile yapılır.

Bu hastalık, içeride kalan idrar nedeniyle enfeksiyonlara ve böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir. Hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bu nedenle prostat büyümesi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Prostat büyümesinin tedavisine kullanılan bazı prostat ilaçları mevcuttur. Her ilaç kullanımında olduğu gibi bu ilaçların da bazı yan etkileri vardır.

İlaç tedavisine başlanan hastaların büyük kısmına ilerleyen dönemde prostat ameliyatı gerektiği gösterilmiştir.

Prostat ameliyatı; klasik cerrahi (TUR-P ve Açık Prostatektomi) ve lazerli prostat ameliyatı (Greenlight lazer ve Holmium Lazer - HOLEP gibi) şeklinde uygulanabilir.

Acıbadem Ankara Hastanesi Prostat Hastalıkları Tanı ve Tedavi Merkezi’mizde uygun hastalara, kapalı olarak gerçekleştirilen ve tüm prostat boylarına uygulanabilen HOLEP ameliyatı uygulanmaktadır.

Prostat kanseri tedavisi teşhis konulduktan sonra hastalığa bağlı faktörler (evresi, yaygınlığı) ve hastaya bağlı faktörler (hastanın genel durumu, yaşı, ek hastalıkları) göz önünde bulundurularak planlanır.

Prostat kanseri tedavisinde

 • Nanoknife (nanonayf),
 • Cerrahi tedavi (Radikal Prostatektomi yani prostatın çıkarılması),
 • Radyoterapi,
 • Kemo-hormono terapi

yöntemleri kullanılır.

Prostat kanserinde yapılan ameliyatlarda Robotik Cerrahi kullanılarak ameliyattaki komplikasyon ihtimali, kan kaybı aza inmekte ve iyileşme süresi kasılmaktır.

Mesane ile prostat arasında bulunan bir anatomik planın ortaya koyulması ile robotik prostat ameliyatlarında yeni bir teknik geliştirilmiştir. Literatüre "mesane koruyucu teknik" olarak giren bu yöntem ile hastalarda erken ve geç dönem idrar kaçırma (inkontinans) oranları çok azdır.

Prostatit (Prostat İltihabı) tedavisi iltihabın yerleşim yeri ve dereceğine göre değişir. Buna bağlı olarak Prostatit hastalığının 4 farklı türü ve ayrı tedavi yöntemleri vardır:

Akut Bakteriyel Prostatit antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücü ile,

Kronik Bakteriyel Prostatit uzun süreli kullanılan antibiyotikler ve antienflamatuar ilaçlar ile,

Kronik Pelvik Ağrı Sendromu’nda uzun süreli kullanılabilen antibiyotikler, antienflamatuar ajanlar ve antikolinerjikler faydalı olabilir. Prostat masajı, standart tedavi yöntemlerinden yararlanamayan hastaların tedavisinde denenebilir.

Asemptomatik Enfamatuar Prostatit ise tedavi gerektiren bir durum değildir.