HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Prostat İltihabı (Prostatit)

  1. Prostat Merkezi
  2. Prostatit ve Tedavisi
Prostatit ve Tedavisi Prostat İltihabı (Prostatit) 50 yaş altı erkeklerde en sık görülen prostat hastalığıdır.

Prostat iltihabı (prostatit), 50 yaş altındaki erkeklerde en sık görülen prostat hastalığı iken 50 yaş ve üzeri erkeklerde prostat büyümesi (BPH) ve prostat kanserinden sonra üçüncü sırada görülen prostat hastalığıdır. Bu yaş grubunda görülme sıklığı yaklaşık olarak %10 ‘dur.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından (NIH) 1998 yılından itibaren akut bakteriyel prostatit, kronik bakteriyel prostatit, kronik pelvik ağrı sendromu (tip 3 kronik prostatit) ve asemptomatik enflamatuar prostatit olmak üzere dört gruba ayrılırlar.

Bunların içerisinde en sık (%95) kronik pelvik ağrı sendromu (KPAS) olarak bilinen tip 3 kronik prostatit görülmektedir.

Prostat İltihabının Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir?

Akut Bakteriyel Prostatit

Prostatın akut iltihabı seyrek görülmekle birlikte son derece ciddi bir durumdur. Ateş, üşüme, titreme, idrar yaparken ağrı ve yanma, idrar yapma güçlüğü, incelmiş idrar akımı, mesaneyi tam boşaltamama hissi, sık ve acil idrar yapma ihtiyacı, idrarda kan görülmesi, boşalma sırasında ağrı en sık görülen yakınmalardır.

Çoğu zaman üriner sistem ve kalın bağırsaklarda bulunan bakteriler sorumludur. Akut bakteriyel prostatit ciddi bir klinik durumdur. Bu nedenle bu şikayetlere sahip kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları önerilir.

Tedavisinde antibiyotikler ve ağrı kesici, ateş düşürücü kullanılır. Semptomların şiddetine göre hastanede yatarak tedavi gerektirebilir.

Kronik Bakteriyel Prostatit

Üç ay veya daha uzun süren bakteriyel prostat enfeksiyonu olarak tanımlanabilir. Akut prostatite göre daha sık görülen bir durumdur.

Kronik bakteriyel prostatitin nedeni açık değildir. Üriner sistemdeki bakterilere, mesane veya kan enfeksiyonuna bağlı olabilir. Prostat bezinde oluşabilen taşlar veya prostattaki yapısal kusurlar da prostatite neden olabilir. Enfeksiyon, travma ya da üriner sisteme yapılan bazı işlemler sonucu oluşabilir.

Akut prostatitin aksine belirtiler daha yavaş ve sessiz gelişir. Sık idrara çıkma isteği, idrarda yanma ve idrarı yaparken zorlanma görülebilir. Ateş beklenen bir durum değildir. Cinsel isteksizlik görülür. Boşalma sırasında ağrı hissedilir. Bağırsaklarda gerilme hissi görülebilir . Bunların dışında yine makat bölgesinde ve testislerde ağrı duyulabilir.

Tedavisinde antibiyotikler ve antienflamatuar ilaçlar uzun dönem kullanılmalıdır.

Prostatit ve Tedavisi Kronik non-bakteriyel prostatit erkeklerde en sık görülen prostatit türüdür.

Kronik Pelvik Ağrı Sendromu

Erkeklerde en sık görülen prostatit (prostat iltihabı) türüdür. Aynı zamanda “kronik non-bakteriyel prostatit” olarak bilinir. Prostatın belirli bir bakteriye bağlı olmaksızın iltihaplanmasıdır.

Halsiz bırakan yorucu belirtiler ve ağrılar üç ay veya daha uzun süre devam eder. Genellikle anksiyete ve depresyon gibi psikolojik durumlarla birlikte görülür.

İdrar, meni, prostat salgısından alınan kültürlerde bakteriyel enfeksiyonun kesin kanıtı bulunamaz. Bu nedenle bu prostatit tipinin tanı ve tedavisi zordur. Tedavide amaç belirtilerin azaltılmasıdır.

Tedavide uzun süreli kullanılabilen antibiyotikler, antienflamatuar ajanlar ve antikolinerjikler faydalı olabilir. Kas gevşetici ajanlardan fayda gören bir hasta grubu vardır.

Prostatit tedavisinin en eski yöntemlerinden birisi olan prostat masajı da standart tedavi yöntemlerinden yararlanamayan hastaların tedavisinde denenebilir. Yineleyen prostat masajının intraprostatik kanalları açtığı, dolaşımı düzelttiği ve antibiyotiklerin dokuya geçişini iyileştirdiği öne sürülmektedir.

Asemptomatik Enfamatuar Prostatit

Herhangi bir belirtiye sebep olmaz. BPH, prostat kanseri sebebiyle ameliyat olanlarda ameliyat spesmeninde ya da prostat biyopsi örneğinde tesadüfen bulunan prostatit şeklidir. Tedavi gerektiren bir durum değildir.