AMELİYATLARDA ÇİFT KONSOLLU ROBOT DEVRİ


Vatan Gazetesi
08.02.2015

CERRAHİNİN geldiği en üst nokta olarak kabul edilen robotik cerrahi dünyada ve Türkiye'de pek çok ameliyatta başarı ile uygulanıyor. Türkiye'de kamu ve özel hastanelerde yaklaşık 30 Da Vinci robotik cerrahi sistem bulunuyor. Robotik Sisteme de her geçen gün yeni özellikler ekleniyor.

Bu özelliklerden biri de çift konsol sistemi. Üroloji Uzmanı Prof.Dr. Ali Rıza Kural; çift konsollu robotun özelliklerini şöyle anlattı: "Çift konsollu robotta iki cerrah iki ayrı konsola oturuyorlar ama ikisi de ameliyat sahasındaki 3 boyutlu aynı görüntüyü görüyorlar. Robotik cerrahide zaten hasta başında yardım eden bir cerrah var. Onun dışında konsol başında başka bir cerrah daha yardım etmiş oluyor.

En önemli katkısı, anatomik bilgileri iki cerrahın da aynı anda paylaşıp, ameliyatın yönünü değiştirmede veya ameliyatın seyrine birlikte karar verme imkanını sağlaması. Yani iki deneyimli cerrahın ameliyat yaptığını düşünün, birinin fark etmediğini diğeri görebilir ve bu durum ameliyatın daha başarılı olmasını sağlar."