ROBOTİK CERRAHİ DÖNEMİ BAŞLADI!

Uzmanlar robotla ameliyatı anlattı


Ülker Kayseri Gazetesi
01.02.2016

Acıbadem Kayseri Hastanesi'nde "da Vinci" ile ileri robotik cerrahi operasyonları başladı. Acıbadem Kayseri Hastanesi uzmanları, Kayserililerin ilk kez tanıştığı robotik cerrahi operasyonları hakkında bilgi verdi. Robotik cerrahi ile operasyon olan hastalar kendi deneyimlerini aktardılar.

Ameliyathanede bir robot... Cerrah konsolun başında, hasta ameliyat masasında. Cerrah, konsolundan robotun kollarına komut veriyor; kolların ucu, insan elinin hareket kabiliyetinden yüksek; 540 derece dönebiliyor, küçük ve dar bölgelerde rahatlıkla hareket edebiliyor. Ameliyat masasındaki hastanın, açık ameliyata göre daha küçük kesi, daha az kanama, daha hızlı iyileşme olanağı sağlayan operasyonu gerçekleştiriliyor...

Bilim kurgu filmlerinden bir sahne gibi olan bu ameliyat yöntemi, aslında tam da uzay teknolojisi. NASA'nın uzaktan ameliyat etmek için yaptığı araştırmaların sonucunda geliştirildi. Gelişmiş ülkelerdeki operasyonlarda tercih, artık robotik cerrahi. Acıbadem Sağlık Grubu; hasta konforunu arttıran bu yöntemi Acıbadem Maslak, Acıbadem Kadıköy, Acıbadem Atakent, Acıbadem Ankara, Acıbadem Bursa ve Acıbadem Adana'dan sonra şimdi de Acıbadem Kayseri'de hizmete sunuyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Can Küçük, Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Sofikerim, Kadın Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Özçelik ve Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tansel Türkoğlu da kendi alanlarında robotik cerrahinin hasta için önemini anlattılar. Basın toplantısı sonrasında ameliyathanede robotik cerrahinin nasıl kullanıldığını gözlemleyen basın mensupları, robotik cerrahiden çok etkilendiklerini belirttiler.

Robotik Cerrahi uygulamaları kadar eğitimleri de önemli

Toplantının açılış konuşmasını yapan Acıbadem Kayseri Hastanesi Başhekimi ve Direktörü Dr. Ömer Akbeyaz; Kayserililerin ilk kez robotik cerrahi ile tanıştıklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Hem bir doktor hem de bir Kayserili olarak şehrimizde robotik cerrahinin başlamasından dolayı hem sevinç hem gurur duyuyoruz!" Acıbadem Sağlık Grubu'nun en önemli özelliklerinden birinin, tıp dünyasındaki tüm gelişmeleri yakından takip etmesi olduğunun altını çizen Dr. Akbeyaz, "Robotik cerrahi, cerrahinin en gelişmiş yöntemidir. Acıbadem bu gelişmiş yöntemleri hastalarına sunuyor. Ayrıca bu alanda eğitimler de veriyor. Robotik cerrahide dünya çapında bilinen uzmanlarımız var. Bu uzmanlar, Acıbadem Üniversitesi çatısı altında, robotik cerrahi eğitimleri vermekte, daha çok sayıda robotik cerrahi kullanan uzman yetiştirmek için çaba göstermekteler. Yüzlerce uzmana, robotik cerrahi eğitimi verildi ve verilmeye devam ediliyor" dedi.

Robotik cerrahinin hastalar açısından ameliyat sırası ve sonrasında büyük avantajlar sağladığına dikkat çeken Dr. Akbeyaz, küçük kesilerle ameliyat yapılmasının, hastanın iyileşme süreci için çok büyük önem taşıdığını, daha kısa sürede iyileşme sağladığını vurguladı. Dr. Akbeyaz, "Robotik cerrahi, çok özellikli bir sistem; örneğin ameliyat edilen bölgedeki görüntüyü 12 kat büyütülebiliyor ve kollarının ucu insan bileğinden daha fazla, yani 540 derece dönebiliyor. Böylece ameliyatlar daha başarı ile yapılabiliyor" dedi.

Robotun insan el bilek hareketini taklit ettiğini belirten Dr. Akbeyaz, bu sayede hekimin kolaylıkla dikiş ve düğüm atabildiğini söyledi, da Vinci robotu ile ilgili en çok merak edilen şeylerden birinin de; ameliyatların cerrah tarafından mı, sadece robot tarafından mı yapıldığı. Dr. Akbeyaz bu soruya da açıklık getirerek, da Vinci ile yapılan ameliyatlarda robotu, cerrahın kontrol ettiğini belirtti.

En yaygın kullanım alanlarından biri üroloji

İleri cerrahi yöntemi olan da Vinci robotik cerrahinin en yaygın kullanıldığı alanların başında üroloji geldiğini söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Sofikerim, bunun nedeninin üroloji ameliyatlarının son derece hassas ameliyatlar olması olduğunu belirtti. 540 derece dönebilen sistemi sayesinde mükemmel dikişler atabilen da Vinci'nin, on iki kat büyütülmüş yüksek görüntü kalitesi yardımıyla bölgedeki sinir ve damarları diğer yöntemlere göre çok daha iyi koruyabildiğinin altını çizen Doç. Dr. Sofikerim, da Vinci'nin üroloji alanında özellikle prostat cerrahisinde yaygın olarak kullanıldığının altını çizdi. Prostat kanseri cerrahisinde, prostatın çıkarılması işleminde hekimlerce en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan da Vinci'nin böbrek ameliyatları açısından da büyük avantajlar sunduğunu belirten Doç. Dr. Sofikerim, "Kullanım sıklığı giderek artan da Vinci prostat cerrahisinin yanında, böbrek ameliyatları, böbreğin tümden çıkarılması, böbreğin tümörlü bölümünün çıkarılması, mesane ameliyatları, üreteropelvik darlıkların düzeltilmesi gibi daha birçok alanda büyük avantajlar sunuyor" dedi.

Genel cerrahide robotik cerrahi farkı

Da Vinci'nin en yaygın kullanıldığı alanlardan birisi de genel cerrahi. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Can Küçük; robotik cerrahinin robot yardımıyla yapılabilen laparoskopik cerrahi olduğunu ve genel cerrahideki tüm ameliyatların laparoskopiyle yapılabildiğinin altını çizerek, cerrahideki bu devrim niteliğindeki gelişmeden olumlu yönde en çok etkilenen branşların başında genel cerrahinin geldiğini belirtti. Prof. Dr. Küçük, da Vinci'nin laparoskopik tüm ameliyatlarda kullanıldığını vurgulayarak, en sık uygulandığı ameliyatların; obezite, kolorektal cerrahi, reflü cerrahisi, adrenal cerrahisi ve safra kesesi ameliyatları olduğunu söyledi.

Tüm jinekolojik ameliyatlarda kullanılabiliyor

Robotik cerrahi jinekolojik ameliyatlarda 15 yıldır kullanılan bir yöntem. En önemli nedenleri arasında; yaraların daha çabuk iyileşmesi, ağrıların daha az olması, enfeksiyon riskinin düşüklüğü ve hastanede kalış süresinin kısa olması yer alıyor. Kadın Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Özçelik; özellikle gebelik beklentisi olan hastaların miyom ameliyatlarında, rahmin daha iyi onarılabilmesi, yaraların daha iyi iyileşmesi ve yapışıklığın daha az olması sayesinde cerrahi sonrası gebelik şansının da Vinci yöntemi ile arttığını belirtti. Da Vinci'nin jinekolojik kanserlerin cerrahisinde de çok önemli avantajlar sağladığının altını çizen Prof. Dr. Özçelik; karında yapılacak büyük kesilerin, uzun süre hastanede yatışın, enfeksiyon riskinin ve ameliyat sonrası ağrıların en aza indirilebildiğini söyledi. Prof. Dr. Özçelik, genel olarak tüm jinekolojik ameliyatlarda kullanılabilen da Vinci'nin en çok miyomektomi, histerektomi ve onkoloji cerrahisinde tercih edildiğini belirtiyor.

Kalp ameliyatı sonrası hastanede kalma süresi 3 güne düşüyor

Robotik cerrahinin dünyadaki ilk örneklerinin kalp cerrahisinde verildiğini, 90'lı yıllarda da yaygın hale gelmeye başladığını belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tansel Türkoğlu, robotik cerrahi tercihlerinin artması ile hastalara daha konforlu ameliyat imkanı sağlanabildiğini vurguladı. Robotik cerrahinin kalp ameliyatlarındaki en önemli avantajının göğüs kafesinin açılmasına gerek kalmaması olduğunun altını çizen Doç. Dr. Tansel Türkoğlu, böylece hastaların daha az ağrı ve kanama yaşadığını ve enfeksiyon oranının çok azaldığını söyledi. Doç. Dr. Türkoğlu, robotik cerrahi ile kalp ameliyatı sonrası hastanede kalma süresinin 3 güne düştüğünü belirterek, göğüs kafesi açılmadığı için da Vinci'nin estetik açıdan da hastaya önemli avantajlar sunduğuna dikkat çekti, da Vinci'nin, kalp ameliyatlarında en çok mitral kapak tamir ve değişimi, koroner by-pass, doğuştan kalp deliği ameliyatları, aritmi ameliyatları ve kalp tümörleri ameliyatlarında kullanıldığını sözlerine ekledi.