Detaylı Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Detaylı Vücut Kitle İndeksi (BMI) Hesaplama

Cinsiyet:
Erkek Kadın
Kilonuz (kg):
Boyunuz (cm):
Vücut Yüzey Alanınız
m2
Yağsız Vücut Ağırlığınız
kg
İdeal Vücut Ağırlığınız
kg
Body Mass Index (BMI)
kg/m 2

Obezite nedir ve nasıl hesaplanır?

Obezite, sağlıksız şekilde anormal ve aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanabilir. Obezite hesaplamada Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması temel alınır ve genellikle Vücut Kitle İndeksi (Body Mass Index-BMI) hesaplama yöntemi kullanılır.

Obezite, yani şişmanlığın hesaplamasında boyunuzun metre cinsinden karesinin kilonuza (kg.) bölünmesiyle çıkan değer vücut kitle endeksi değerini verir.

Dünya Sağlık Örgütü referans aralığına göre 18,5-24.99 arası değerler “normal” sayılır. vücut kitle endeksi değeri 30'un üzerinde obezite, 35'in üzeri morbid obezite olarak kabul edilir.

Obezitenin detaylı hesaplanması

Vücut Kitle Endeksi hesaplamasında yağ oranı, vücut tipi, yağ ve kas doukusu gibi etmenler yer almaz. Bu nedenle uzmanlar obezite hesaplamada vücut kitle indeksi ve bel çevresinin ölçümü dışında, metabolizma hızı ölçümü ve detaylı vücut analizleriyle de kişinin obezite sorunu hakkında daha ayrıntılı bilgi elde ederler.

Yetişkin bir erkeğin vücudundaki yağ oranının yüzde 12-18, kadınların ise yüzde 20-28 olması beklenir. Vücut yağ oranının erkeklerde yüzde 25; kadınlarda ise yüzde 30'un üzerine çıkması obezite ile ilişkilendirilir.

Obezitenin değerlendirilmesinde, yağ dokusunun vücudun neresinde toplandığı da önemlidir. Uzmanlar göbek çevresinde biriken yağın, basenlerde ve kalçalarda birikenden daha tehlikeli olduğu kabul eder. Bu nedenle, elma tipi kilolu obez kişilerin, armut tipi obezlere oranla özellikle kalp hastalıklarına yakalanma riski daha fazladır. Erkeklerde bel çevresi 94 cm’yi geçerse artmış riskten, 102 cm’yi geçerse yüksek riskten; kadınlarda ise bel çevresi 80 cm’i geçerse artmış riskten, 88 cm’i geçerse yüksek riskten söz edilir.