Yazı İçeriği

D vitamininin faydaları

Yorgunluğun sebebi D vitamini eksikliği olabilir

Esmer tenliyseniz dikkat!

Nasıl güneşlenmeli?

Kemik sağlığınız için güneşlenmeyi ihmal etmeyin

Güneşin yaşam kaynağımız olduğunu biliyor musunuz? Sağlığımız için önemli olan güneş, bizi hastalıklardan korurken vücudumuz için gerekli olan vitaminleri sağlıyor. Almamız gereken D vitaminin başlıca kaynağı güneş ışınlarıdır. D vitamini yeteri kadar alındığında kemik sağlığına faydası var. Uzmanlar, her gün 10-15 dakika boyunca dirseklerden ve dizlerden aşağısı güneş görecek şekilde kalırsa vücudun ihtiyacı olan D vitamininin karşılandığını söylüyor.


D vitamininin faydaları

Kalsiyum ve fosfor metabolizmasını düzenleyen D vitamini, dişleri güçlendiriyor, hücrelerin büyümesinde ve kas ile sinir sistemlerinin düzenli işlevinde önemli rol oynuyor. Kan basıncının düzenlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli görevleri bulunan D vitamininin; kalın bağırsak, kemik, deri, kolon ve meme kanserinde de koruyucu etkisi bulunuyor. D vitamini ölçümü de hassas testlerle kolaylıkla yapılabiliyor. D vitamini eksikliğinde kemik ve kas güçsüzlüğü, diş gelişiminde gerilik gibi sorunlar yaşamamak için uzmanlar her yıl 1 kere D vitamini ölçümü yaptırmayı öneriyor.

Yorgunluğun sebebi D vitamini eksikliği olabilir

Yeteri kadar D vitamini alınmadığı durumda kemik ve kas güçsüzlüğü ile kemik erimesinde hızlanma ortaya çıkabiliyor. Çocuklarda raşitizm hastalığına sebep olan D vitamini eksikliği, çarpık bacaklar, kemik yerlerinde deformasyonlar, diş gelişiminde gerilik, kaslarda zayıflık, yorgunluk ve bitkinlik gibi sonuçlar da doğurabiliyor.

Esmer tenliyseniz dikkat!

D vitamini balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı ve tereyağı gibi besinlerde bulunuyor. D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmuyor. Besinlerdeki bu vitamin önce karaciğer, sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşüyor. Ancak beslenmeyle D vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zor. Bu nedenle besinlerden alınan D vitamininin güneş ışınları sayesinde ciltte sentezlenmesini sağlamak gerekiyor. Esmer tenli kişilerin D vitamini sentezi sarışınlara göre daha yavaş olduğundan, esmer kişilerin sarışınlardan 3-6 kat daha fazla güneşte kalması gerekiyor.

Nasıl güneşlenmeli?

D vitamini açısından en etkin dönem olan mart ve ekim ayları arasında koruma kremi kullanmadan her gün 10-15 dakika güneşlenmek gerekiyor. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arası D vitaminin dönüşümü için en etkili saatler olarak biliniyor. Ancak bu saatler cilt kanseri için de risk oluşturuyor. Bu sebeple sadece 10-15 dakika boyunca koruma kremi kullanmadan, diz ve dirseklerden aşağısını D vitaminsiz kalmamak için güneşlendirmek yeterli oluyor.