Yazı İçeriği

Alıç Nedir?

Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç Meyvesi Zararlı Olabilir mi?

Alıç Meyvesi Nerede Yetişir?

Alıç Meyvesi Nedir?

Alıç, aslında Akdeniz’de yüzyıllardır yetişen Gülgiller ailesinden gelen bir ağaçtır. Toplumda yemişen, akdiken ve barutan isimleri verilen alıç meyvesi, 50’den fazla türüyle kırmızı, kırmızı-kahverengi, sarı renktedir. Yaprakları da faydalı olan alıç meyvesi ise hem taze hem de kuru olarak tüketilir. Peki alıç ne işe yarar? Yabani bir meyve olsa da alıcın faydaları göz ardı edilemeyecek kadar çoktur.

Son yıllarda adını sirkesi sebebiyle de duyduğumuz alıç, yabani bir bitkidir. Hem meyvesi hem de yaprakları sağlığa yararlıdır. Alıç meyvesi muşmulanın ekşisi olarak da bilinir. Artık sadece yol kenarlarında görmediğimiz, sonbaharda pazar tezgahlarında da görmeye alıştığımız alıç meyvesi, eski zamanlardan beri tüketilir. Kendiliğinden yetişen bu yabani meyve zamanla bahçelerde yetiştirilmeye başlandı. Alıç ile ilgili araştırmalar gün geçtikçe artıyor ancak devletin de teşvikiyle birçok yerde bahçelerde yetiştiriliyor.


Alıç Nedir?

Alıç, aslında Akdeniz’de yüzyıllardır yetişen Gülgiller ailesinden gelen bir ağaçtır. Halk arasında yemişen, akdiken ve barutan isimleri verilen alıç meyvesi, 50’den fazla türüyle kırmızı, kırmızı-kahverengi, sarı renktedir. Yaprakları da faydalı olan alıç meyvesi ise hem taze hem de kuru olarak tüketilir. Peki alıç ne işe yarar? Yabani bir meyve olsa da alıcın faydaları göz ardı edilemeyecek kadar çoktur.

Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Antioksidan Zengini

Diğer meyveler gibi antioksidan deposu olan alıç, bu polifenol antioksidanları sayesinde serbest radikalleri uzak tutmaya çalışır. Böylelikle kanser, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, astım, enfeksiyonlar ve erken cilt yaşlanması gibi sorunların riski düşer.

İnflamasyona Karşı

Anti-inflamatuar özellik gösteren alıç meyvesi, diyabet, astım ve bazı kanser türleriyle ilişkili olan kronik inflamasyona karşı koruyucudur.

Tansiyonu Düşürebilir

Alıç, daralmış kan damarlarını gevşetip kan basıncını düşürebilir. Yüksek tansiyon sorunu olanlar alıç meyvesini tedavilerine destek amaçlı tüketebilir. Ancak tüketmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kalbi Destekler

Kronik kalp yetmezliği olan kişilerdeki göğüs ağrısı şikayetlerine iyi geldiği araştırmalarla desteklenmiştir.

Kolesterol Karşıtı

Yüksek trigliserid ve düşük iyi kolesterol (HDL) seviyeleri damarlarda plak oluşumuna zemin hazırlar. Flavonoid ve pektin içeriği sayesinde alıç meyvesi, kolesterol seviyelerinde iyileşme sağlayabilir. 

Sindirimi İyileştirebilir

Eski zamanlardan beri alıç meyvesi, mide ve sindirim sorunları için kullanılmıştır. Lifli yapısıyla alıç sayesinde sindirime destek olarak kabızlığın önüne geçilebilir. Alıçtaki bileşikler yağlı ve protein açısından zengin gıdaların sindirimi için gerekli olan sindirim enzimlerinin üretimini ve aktivitesini artırabilir. Ayrıca prebiyotik içeriği sağlıklı bağırsaklar bakterilerini besler. Alıç, bağırsak enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılır.

Böbrek Taşına İyi Gelebilir

Alıcın böbrek taşlarına da iyi geldiği belirtilir. Ancak daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.

Cildi Gençleştirebilir

Güneşin veya ultraviyole ışınlarının etkisiyle bozulan kolajen yapısı nedeniyle erken cilt yaşlanması görülür. Alıç, antioksidan içeriğiyle bu yaşlanmaların önüne geçmeye yardımcı olur.

Sakinleştirebilir

Kaygıyı azaltmak için de yatıştırıcı etkisiyle alıç meyvesinden yararlanılabilir.

Alıcın faydalarından yararlanmak için “alıç nasıl tüketilir?” diye merak ediyorsanız birden fazla seçeneğiniz olduğunu bilin. Alıcı direkt çiğ olarak tüketebilirsiniz, ancak çekirdeklerini yememeye dikkat edin. Alıcın kurusuyla çay yapabilirsiniz. Alıcın yaprakları, meyveleri ya da çiçekleriyle de çay demleyebilirsiniz. Alıç meyvesinden şekersiz reçel ve marmelat yapabilirsiniz. Yine alıcın sirkesini de salatalarınız için kullanabilirsiniz.

Alıç Meyvesi Zararlı Olabilir mi?

Alıç, aslında zararlı değildir. Ancak bazı kalp ve diğer ilaçlarla birlikte tüketildiğinde ilaçlarla etkileşime girebilir. İlaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak alıç tüketin. Alıcın yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, terleme gibi şikayetler olabilir. Meyve alerjileri olan kişiler için de alıç yemek kötü sonuçlar doğurabilir. Hamile ve emziren kadınlar için de tehlike olabilir. Mutlaka tüketilmeden doktora danışılmalıdır.

Alıç Meyvesi Nerede Yetişir?

“Alıç nerede yetişir?” sorusu son yıllarda popüler olmaya başlayan bu meyve ile ilgili merak konusudur. Ormanlık, kıraç topraklar, kayalıklar, çalılıklar ve yol kenarında kendiliğinden çıkar yetişir. Türkiye’de Bolu çevresindeki ormanlarda, Mersin, Sivas ve bölgesinde yaygın olarak görülür. Dünyada ise Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da alıç ağaçlarına rastlanır.