Yazı İçeriği

Aloe Vera Jeli Nedir? 

Aloe Vera Kremi Nedir?

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe Veranın Yüze ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır?

Aloe Vera Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera; Barbadensis Miller, Xanthorrhoeaceae familyasına ait, parlak sarı boru şeklinde çiçekleri, yeşil renkte, uzun ve kenarları dikenli yaprakları olan bir bitkidir. Aloe vera Kuzey Afrika'nın sıcak ve kuru bölgelerinde, Asya'nın Orta Doğu'sunda, Güney Akdeniz'de ve Kanarya Adaları'nda yaygın olarak yetişir. 

Aloe vera geleneksel tıpta yanıklar, yaralar ve iltihap ve ağrı tedavisinde uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir ve içerisinde sağlığa faydaları olan birçok biyoaktif bileşen bulunur.

Aloe veranın faydaları arasında yanıklar ve yaralara iyi gelmesi, sivilce ve akneye iyi gelmesi, yanıkların iyileşme süresini kısaltması, yaraları iyileştirmesi, sedef hastalığı etkilerini hafifletmesi bulunur.


Aloe Vera Jeli Nedir? 

Aloe vera jeli, aloe vera yapraklarının iç kısımlarından elde edilen, renksiz bir jeldir. Aloe vera jeli farmakolojik ve kozmetik alanlarda yaygın olarak kullanılır. 

Aloe vera jeli, aloe vera bitkisinin yapraklarının yatay şekilde kesilip, yaprak kabukları soyulduktan sonra jel içeriği çıkarılıp filtre edilerek çıkarılır. 

Aloe Vera Jeli Faydaları Nelerdir?

 • Aloe vera jeli, hafif dereceli yanıklarda, ufak tefek kesiklerde kesikler ve cilt tahribatlarının olumsuz etkilerini gidermede kullanılır.
 • Aloe vera jelinin içeriğinde bulunan anti-inflamatuar bileşenler iltihaplanmaya iyi gelir ve akne ve sivilce benzeri cilt sorunlarına iyi gelir.
 • Aloe vera jeli; bakteri, mantar ve virüsler üzerinde de etkilidir.  Bu özelliği ile aloe vera jeli enfeksiyon yaşanması ihtimalini düşürür.
 • Tüketilebilir özellikteki aloa vera jeli sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde işlemesine katkıda bulunur ve kabızlığa iyi gelir.
 • Bazı çalışmalar, aloe vera jelinin kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini de göstermektedir.

Aloe Vera Kremi Nedir?

Aloe vera kremi, cilt bakımında kullanılan, aloe vera yapraklarındaki saf jelin ekstrakte edilerek nemlendirici, koruyucu ve diğer cilt bakımı bileşenleri eklenerek hazırlanan bir bakım kremidir.

Aloe vera kremi cildin nemlenmesini sağlar, cildi yatıştırır ve genel anlamda cilt sağlığını iyileştirir. 

Aloe Vera Kremi Faydaları Nelerdir?

 • Aloe vera kremi cilde etkili bir şekilde nem katarak cilt kuruluğunu giderir. 
 • Ciltte farklı nedenlerle oluşan tahrişleri, güneşin yanık ve kızarıklık benzeri olumsuz etkilerini hafifletir.
 • Aloe vera kremi küçük kesikler ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini destekler.
 • Ciltte oluşan iltihapla mücadele eder, sivilce ve akne benzeri sorunların giderilmesine katkıda bulunur.
 • Aloe vera kremi, cilt yüzeyinde bulunan bakteri ve mantarların neden olduğu enfeksiyonları önler.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe veranın faydaları; yanıklar ye yaralara iyi gelmesi, sivilce ve akneye iyi gelmesi, yanıkların iyileşme süresini kısaltması, yaraları iyileştirmesi, sedef hastalığı etkilerini hafifletmesi, uçuk virüsüne iyi gelmesi, kabızlığı gidermesi, diş sağlığına iyi gelmesi ve ağrıları gidermesidir.

Aloe veranın sağlığa faydalarından yararlanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Yanıklar ve Yaralara İyi Gelir

Aloe vera jeli birinci ve ikinci derece yanıklarda yara iyileşme süresini kısaltır. Ayrıca yara iyileşmesini destekler.

Sivilce ve Akneye İyi Gelir

Aloe vera jeli akne ve sivilcelere karşı etkili bir doğal iyileştiricidir. 

Sedef Hastalığının Etkilerini Hafifletir

Aloe vera kremi hafif ila orta şiddette sedef hastalığının neden olduğu kızarıklığı, pullanmayı, kaşıntıyı ve iltihabı azaltabilir. Cildinizdeki gelişmeleri görmek için kremi bir ay veya daha uzun süre günde birkaç kez kullanmanız gerekir.

Uçuk Virüsüne İyi Gelir 

Aloe vera kremi kullanmak uçuğun iyileşme sürecine katkıda bulunur.

Kabızlığı Giderir

Aloe lateksinin ağız yoluyla tüketimi kabızlığı giderir ancak karın kramplarına ve ishale de neden olabilir.

Diş Çürüklerini Engeller

Aloe vera içeren diş jellerinin, diş çürükleriyle savaşmada etkili bir yöntem olduğu düşünülmektedir.

Ağrıya İyi Gelir

Aloe vera; doğal anti-inflamatuar etkiler yoluyla aktif olarak iyileşmeyi ve ağrıyı azaltan antrakinonlar içerir.

Hafif Kesiklere İyi Gelir

Aloe vera, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri sayesinde yüzeysel kesikler üzerinde etkilidir.

Antioksidanlar İçerir

Aloe vera çiçeği ve yaprağından elde edilen ekstraktlar antioksidan özelliklere sahiptir.

Aloe Veranın Yüze ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe veranın yüze ve cilde faydaları şöyledir: 

 • Aloe veranın yapısında yer alan mucilajinöz polisakkaritler, cildin nem tutma seviyesini artırarak hem daha yumuşak ve elastik bir cilt sağlar hem de cilt kuruluğunu giderir.
 • Aloe vera'nın anti-inflamatuar yapısı, sivilce ve ciltte oluşan tahrişlerin giderilmesine katkıda bulunur.
 • Aloe vera jelinde yer alan bazı bileşenler kızarıklığa ve şişliğe iyi gelerek bu tarz cilt sorunlarını rahatlatır. 
 • Antimikrobiyal yapısı sayesinde aloe vera akne ve sivilceye neden olan bakterilerle mücadele ederek hem bu tarz sorunların oluşmasını engeller hem de akne ve sivilceye iyi gelir.
 • Aloe vera yara iyileşme sürecini hızlandırarak kesikler ve çizikler için doğal bir çözümdür. 
 • Aloea veranın yüze ve cilde faydalarından biri de cildi güneşin zararlı ışınlarından korumasıdır. Bu özelliği ile aloe vera cilt yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturur ve erken yaşlanma etkileriyle mücadele eder.

Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır?

 • Aloe vera maskesi yapmak için 2 yemek kaşığı aloe vera jelini, 1 yemek kaşığı sızma Hindistan cevizi yağını pürüzsüz ve karışık bir macun oluşana kadar karıştırın. 
 • Karışımı parmaklarınızla saçınıza uygulayın. Uygulamaya saçın ortasından başlayın sonuna kadar tamamlayın. Kepeğe karşı etkili olmasını istiyorsanız karışımı saçlı derinize de sürün. 
 • Maskeyi uyguladıktan sonra geniş dişli bir tarakla saçınızı tarayın. Böylece aloe vera maskesini saçınıza eşit şekilde yayabilirsiniz. 
 • Ardından saçınızı bir duş bonesi veya streç film ile kaplayın. Sonra başınızın etrafına bir havlu sarın. Havlu sarmak hem maskenin sağa sola bulaşmasını hem de saçınızın kurumasını engeller. 
 • Maskeyi 30 dakika boyunca saçınızda bekletin. Daha fazla etki için maskeyi bir saate kadar da saçınızda bekletebilirsiniz. Süre dolduktan sonra saçınızı yıkayın.
 • Aloe vera maskesini saç sağlığınızı desteklemek için haftada bir kez normal saç kremi yerine kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yatmadan Önce Cide Aloe Vera Sürmek Ne İşe Yarar?

Yatmadan önce cilde aloe vera sürmek, cildi nemlendirir, yatıştırır, gece boyunca cilt onarımını destekler ve ertesi gün için cildin daha taze ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Aloe Vera Ne İşe Yarar?

Aloe vera; yanıklar ve yaralar iyileştirmeye, sivilce, akne, uçuk, kabızlığı, ağrıyı gidermeye, hafif kesikleri iyileştirmeye, sedef hastalığının semptomlarını gidermeye, diş çürüklerini engellemeye yarar.

Aloe Vera Suyu Nedir, Ne İşe yarar?

Aloe vera suyu aloe vera bitkisinden elde edilen sudur ve kan şekerini düzenlemeye, ağız sağlığını iyileştirmeye, kabızlığa, ishale, reflü belirtilerinin etkilerini gidermeye yarar.

Aloe Vera Yenir mi?

Aloe vera kabuğu soyularak içindeki jeli yenilebilir. Yaprağın dış kabuğu aloin içerir ve bu madde sindirim sisteminde farklı sorunlara neden olabilir.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera, cilt üzerine topikal olarak uygulanabilir veya sindirim sağlığını desteklemek için oral yolla tüketilebilir. Kullanmadan önce alerji testi yapılması önerilir.

Aloe Veranın Yüze Zararları Nelerdir?

Aloe vera bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve iltihaplanmaya neden olabilir. Ayrıca, aşırı kullanım cildin kurumasına ve hassasiyetine yol açabilir.

Aloe Vera Sabunu Faydaları Nelerdir?

Aloe vera sabununun faydaları: Cildi temizler, nemlendirir ve tatıştırırı. Cilt yüzeyindeki tahrişleri ve kızarıklıkları rahatlatır. Akne ve sivilce oluşumunu azaltmaya ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Aloe Vera Neye İyi Gelir?

Aloe vera; cilt yanıkları, kesikler, egzama ve sivilce tedavisinde etkilidir. Ayrıca sindirim sorunlarına iyi gelir, bağışıklığı güçlendirir ve antioksidan özellikleriyle genel sağlığı destekler.

Aloe Vera Sivilceye İyi Gelir mi?

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde sivilce oluşumunu azaltır, oluşan sivilcelerin giderilmesine iyi gelir.

Aloe Vera Kremi Nasıl Yapılır?

Evde aloe vera kremi yapmak için, saf aloe vera jelini, hindistancevizi yağı ve E vitamini yağı karıştırın. Bu karışımı homojen olana kadar çırpın ve kavanozda saklayın.