Yazı İçeriği

1. Yeşillikler ile bahar yorgunluğuna direnin

2. Günde bir kivi

3. Salatalara havuç ekleyin

4. Armut bağışıklığı korur

5. E vitamini için ceviz-badem-fındık

6. Bağırsak florası için yoğurt yiyin

7. Demir eksikliğine karşı kırmızı et

8. Yulaf kan şekerini dengeler

9. Direncinizi ıspanak ile artırın

10. Halsizlik için yeşil çay

Susamayı beklemeden su için

Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir?

İlkbaharda güneş yüzünü daha çok göstermeye başlayınca hava ısınır. Bu da metabolizma ve hormonlarda değişikliklere sebep olur. Baharda halsizlik, yorgunluk, mutsuzluk, kas krampları ve uyuma isteği yaşanır. Sabah yataktan kalktığınızda kendinizi iyi hissetmeniz, sindirim sistemi ve kan şekeri dengesine bağlıdır. Dengeli kan şekeri iyi hissetmenizi sağlarken tok kalmanız ve enerjik bir gün geçirebileceğiniz anlamına gelir. Vitamin ve mineral eksiklikleri de yorgunluğun sebeplerindendir. Bu eksiklikler giderildiğinde hem psikolojik hem de bedensel olarak iyi hissedersiniz. Bu nedenler beslenmenizi özen göstermelisiniz. Dengeli ve sağlıklı beslendiğinizde farkı göreceksiniz. Bahar yorgunluğu yaşamamak için sofranızda bu besinlere yer açın.


1. Yeşillikler ile bahar yorgunluğuna direnin

Vitamin açısından zengin olan maydanoz, roka ve dereotu bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bahar yorgunluğundan daha kolay kurtulmamızı sağlar. Ayrıca ödem atma özelliği sayesinde vücudun ödemli ağır halini giderir. Vücut ne kadar ödemsiz olursa, o kadar enerjik bir yapıya sahiptir. İsterseniz maydanoz suyu şeklinde veya salatalarda, isterseniz sabah kahvaltılarında tüketebilirsiniz. Roka ve dereotunu da salatalara her gün ilave edebilirsiniz.

2. Günde bir kivi

Kivi C vitamini açısından zengin bir meyve. Sabahları veya gün içinde tüketilen bir adet kivi enerji vererek metabolizmayı canlandırır. Özellikle demir kaynakları ile alınan kivi vücudun demir emilimini de artırır. Örneğin; yumurta ile birlikte tüketebilirsiniz.

3. Salatalara havuç ekleyin

A vitamini kaynağı olan havuç, bağışıklık sistemini destekleyici etkisinden dolayı gün içinde halsizliğe iyi gelir. Salatalarda günde 1 adet tüketebilirsiniz. Havucu vücudunuzun A vitaminini daha iyi kullanabilmesi için mutlaka yağ ekleyerek tüketin. Ancak kan şekerini yükselteceği için havucu fazla yememeye özen gösterin.

4. Armut bağışıklığı korur

Armut bol miktarda A, C ve K vitamini içerir. C vitamini sayesinde etkili bir antioksidan. Armudun içindeki antioksidan, yani bağışıklık sisteminin koruyucu etkisi vücuda enerji verir. Bunun yanı sıra armut kan şekeri dengesinin sağlanmasında da etkilidir. Baharı enerjik geçirmek için günde bir adet armut tüketmenizde fayda var.

5. E vitamini için ceviz-badem-fındık

Ceviz, badem veya fındık E vitamininden zengin besinler. E vitamini antioksidan özelliğe sahiptir. Bu sayede bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol üstlenir. Her gün 2 bütün ceviz veya 10 adet çiğ badem ya da 6-7 adet fındık tüketmenizde fayda var.

6. Bağırsak florası için yoğurt yiyin

Vücudumuzdaki yararlı bakteriler olan probiyotik içerir. Bu sayede bağırsak florasını güçlendirerek bağışıklık sisteminin de güçlenmesine katkı sağlar. Ayrıca yoğurt tok tutma özelliğinden dolayı kan şekerini dengeler. Böylelikle gün içinde enerjik hissetmenizi sağlar. Yoğurdu her gün 1-2 kase mutlaka tüketin. Süt içme durumunuza göre 1 kase daha artırılabilirsiniz.

7. Demir eksikliğine karşı kırmızı et

Demir eksikliklerinde yorgunluk ve halsizlik şikayetleri artar. Kırmızı et hem demir alımı, hem de B12 vitamini açısından önemli. Baharı zinde geçirmek için kırmızı eti haftada 2-3 kez sofranızdan eksik etmeyin.

8. Yulaf kan şekerini dengeler

Yulaf ezmesi, hem kan şekeri dengesi hem de toksinlerin atılması açısından önemli. Düzenli bir kan şekeri ve yine düzenli çalışan bağırsaklar da kişiyi daha enerjik hale getirir. Yulaf ezmesini haftada 3-4 kez sabahları veya ikindi öğününde süte ya da yoğurda karıştırıp tüketebilirsiniz.

9. Direncinizi ıspanak ile artırın

Hem magnezyum, hem de demir açısından zengin bir besin. Bu sayede vücuda direnç kazandırır. Ayrıca ödem atmada da etkilidir. Ispanağı haftada 2 kez yemeyi ihmal etmeyin.

10. Halsizlik için yeşil çay

Yeşil çay kateşin denilen flavanoidlerce zengin. Yeşil çay kateşinleri iyi bir antioksidan özelliği sayesinde halsizliğe karşı etkili olur. Her gün 1 fincanı geçmeden içmenizde fayda var. Ancak tansiyon hastası iseniz yeşil çay tüketiminden mutlaka kaçının.

Susamayı beklemeden su için

Bahar mevsiminde havaların ısınması sonucu vücudumuzda sıvı kaybı olur. Yeterli sıvı almadığımız takdirde de; halsizlik, yorgunluk, bağırsak tembelliği ile kas kramplarıyla gelişen bahar yorgunluğu oluşabilir. Dolayısıyla baharı enerjik geçirmek için öncelikle vücudumuzdaki sıvı kaybını gidermemiz şart. Bunun için de her gün susamayı beklemeden en az 2 litre su için.