Yazı İçeriği

Su için, bol sebze yiyin

Sıcak değil, ılık suyla duş alın

Aşırı kafein yaşlandırıyor

Meyve suları toksinleri artırıyor

Cilt sağlığınız için bunlara dikkat

Su tüketmenin böbrek sağlığımız için son derece önemli olduğunu bilmeyen yok. Aslında suyun vücudumuz için pek çok faydası var. Cilt sağlığı açısından da suyun önemi büyük... Parlak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak yeterli su tüketerek mümkün. Su ihtiyacının yeterince karşılanmamasına bağlı ortaya çıkan kuruluk, cildin direncinin düşmesine ve kırışmaya daha yatkın hale gelmesine neden oluyor. Vücudu dış etkenlere karşı koruyan en önemli bariyer olan cildin korunması için vazgeçilmezler arasında yer alan su, saçımızın hatta tırnağımızın da kalitesini artırıyor. Kadınlar için özel bir dönem olan menopoz sürecinde de günlük alınması gereken su miktarına özen gösterilmesi hem semptomları azaltmada, hem de cilt kuruluğu ve kaşıntının giderilmesine yardımcı oluyor.

 

 


Su için, bol sebze yiyin

Cilt kuruluğunu önlemek ve parlak bir cilde sahip olmak için gün içinde en az 8 bardak su için. Bunun yanında bol miktarda meyve ve sebze tüketimi son derece önemli. Özellikle C vitamini, serbest radikallerle savaşarak hem cildin gençleşmesine katkı sağlıyor hem de nem veriyor. Ayrıca kollajen sentezini de artırıyor. Bu nedenle, özellikle portakal, mandalina, greyfurt, kivi, brokoli, maydanoz ve kuşburnu gibi C vitamininden zengin besinleri tüketmek gerekiyor.

Sıcak değil, ılık suyla duş alın

Cilde nem verirken, nemini korumasını sağlayın. Yapılan en önemli hata; sıcak suyla duş almak. Sıcak su değil, ılık suyla duş alın. Uzun süren ve banyo köpükleriyle yapılan duşlar da cilt kuruluğunu artırıyor. Bu nedenle banyo ve duş süresinin 10 dakikadan uzun olmamasına özen gösterin. Ayrıca sabunlar cildi kuruttuğu için pH derecesi 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler veya yağ ile gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmasında yarar var.

Aşırı kafein yaşlandırıyor

Yapılan araştırmalar her gün yüksek dozda kafeinli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin kollajen sentezini olumsuz bir şekilde etkilediğini gösteriyor. Dolayısıyla aşırı kafein tüketiminin yara iyileşmesi ve yaşlanma süreçlerine olumsuz etkileri bulunuyor. Bu nedenle kola ve enerji içeceği olarak satılan popüler içeceklerin aşırı tüketiminin diğer yan etkilerinin yanında cilt için de olumsuz sonuçlar doğurabileceği unutulmamalı.

Meyve suları toksinleri artırıyor

Su vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı oluyor. Bazen suyun yerine tercih edilen hazır meyve suları gibi glisemik indeksi yüksek içecekler ise aksine toksinleri artırıyor ve akne gelişmesini tetikleyebiliyor. Dolayısıyla aknesi olan ya da akne tedavisi gören kişilerin de bol su tüketmesi önem taşıyor. Bununla birlikte kronik kaşıntılı bir hastalık olan egzamaya bağlı cilt kuruluğunu önlemede de su önemli bir yardımcı oluyor.