Yazı İçeriği

1. Kilolarınız Yağlarınızdan Gitsin

2. Diyet ile 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

3. Tok Tutan Besin Var mı?

4. Diyetteyken Ödem Atın

Diyet Listenize Bu Besinleri Ekleyin

Güneş ışınlarından daha uzun süre yararlanabildiğimiz ve daha aktif olabildiğimiz bahar ve yaz dönemi diyet ile kilo vermek adına en ideal dönemlerdir. Metabolizma hızının arttığı ve daha hareketli olduğumuz bu dönemde beslenme düzeni de doğru ayarlanırsa kilo vermek kolay olur. Peki diyetle ilgili yeterli bilgiye sahip misiniz? İşte diyete başlamadan önce bilmeniz gerekenler...


1. Kilolarınız Yağlarınızdan Gitsin

Diyet yaptığınız dönemlerde kilo kaybını arttırabilmek adına protein kalitesi yüksek; yumurta, az yağlı peynir, az yağlı yoğurt gibi gıdalara sıklıkla yer vermenizde fayda var. Bunun yanında ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumların da düzenli tüketildiğinde yağ yakımını desteklediği bilinir. Günlük 2-3 fincan kadar yeşil çay tüketimi ise hem mevcut yağlarını yakar hem de aldığınız fazla enerjinin yağa dönüşmesini engeller.

2. Diyet ile 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

Sağlıklı bir bireyde haftalık 500 gr ile 1 kilo arasındaki kayıplar ideal kabul edilir ancak bu durum kilo fazlalığına göre de değişkenlik gösterebilir. Kilo fazlalığı yüksek olan bireylerde haftalık 2-3 kilo gibi kayıplar da normaldir.

3. Tok Tutan Besin Var mı?

Geçtiğimiz yıllara göre ara öğün ve sağlıklı atıştırmalık bilinci, kişilerin sağlıklı beslenme şekliyle birlikte çeşitlilik göstermeye başladı. Diyetinizde taze ve işlenmemiş kuru meyveler, ceviz, fındık, badem, kaju, yulaf ezmesi, yağsız sütlü kahve, kinoa, karabuğdaylı krakerler, 1 dilim ekmeğin üzerine sürülen az yağlı bir peynir sağlıklı atıştırmalık alternatifleri oluşturabilir. Yine diyetinizde protein oranı yüksek süt, yoğurt gibi gıdalar ve liften zengin yulaf ezmesi ve müsli gibi atıştırmalıklar daha uzun süre tokluk sağlar.

4. Diyetteyken Ödem Atın

Ödem problemi yaşadığınız dönemlerde meyve olarak kivi, ananas veya nar tüketebilirsiniz. Sıvı bir şey tüketmek isterseniz de ısırgan otu, adaçayı ve yeşil çayı birlikte demleyebilir ve içerisine 1 adet kabuk tarçın ve 1 çay kaşığı zencefil ilave edebilirsiniz. Günlük 1-2 fincan içmek yeterli. Fakat herhangi bir sağlık probleminiz varsa diyette kilo verme uğruna asla bir doktora danışmadan bu tür çayları tüketmeyin.