Elmanın Faydalarından Yararlanmak İçin Her Gün 1 Elma!

İşte ciltten bağışıklık sistemine, hafızayı güçlendirmesinden Alzheimer'dan korunmaya kadar pek çok konuda sağlığımıza katkısı olan elmanın faydaları saymakla bitmiyor.

Elmada Hangi Vitaminler Vardır?

Elma; içerdiği A, B grubu vitaminler ve C vitamini ile sadece vitamin deposu değil aynı zamanda içerdiği demir, fosfor, bakır mineralleri ve lif ile sağlığımıza çok sayıda faydası bulunuyor.


1 10

Hafızayı Güçlendiriyor

Günlük hayatın koşuşturmacasında, eminiz pek çoğunuz unutkanlıktan yakınıyorsunuz. Oysa her gün ara öğünde tüketeceğiniz bir elma, içerdiği demir ve fosfor sayesinde hem yorgunluğa karşı fayda sağlıyor hem de zihni açıp hafızayı güçlendiriyor. 

2 10

Uykuya Dalmayı Kolaylaştırıyor

Sinirleri yatıştırıp sakinleştiren bu sağlık dolu meyve, kan basıncını düşürüyor ve nefes alışverişlerini rahatlatıyor. Kalp atışlarını düzenleyerek rahatça uykuya dalmanızı sağlıyor, stres seviyenizi azaltarak daha kaliteli uyumanıza yardımcı oluyor. 

3 10

Elma Kansere Karşı Koruyor

Her gün 1 elma tüketmek, akciğer ve kolon kanserinin görülme sıklığını düşürüyor. Elma, içerdiği C vitamini sayesinde kanserli hücrelerin büyümesini önlüyor. C vitamini en yoğun olarak kabuğun hemen altında bulunduğundan iyice yıkanmak şartıyla kabuğuyla tüketilmesi faydalı. 

4 10

Elmanın Faydalarından Biri de Diyet Dostu Olması

Elma içerdiği lif sayesinde tokluk hissini artırırken, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasını, zararlıların uzaklaştırılmasını sağlıyor. Ayrıca içerdiği polifenoller sayesinde vücuttaki stres oranını azaltarak kilo kaybına destek oluyor. 

5 10

Elma, Kötü Kolesterolü Düşürüyor

Elma, içerdiği çözünür lif olan pektin sayesinde yağın bağırsaklardan geri emilimini azaltarak kötü kolesterolü düşürüyor, iyi kolesterol oranının artmasını sağlıyor.

6 10

Kabızlığa Faydalı

Elmanın faydalarından biri de kabızlıga iyi gelmesi. 100 gramında 2 gram lif içeren bu lezzetli meyve, içerdiği çözünen ve çözünmeyen lifler sayesinde bağırsak hareketlerini tetikliyor ve hızlandırıyor. 

7 10

Elmanın Faydaları Arasında Cilde Canlılık Vermesi de Var

Yeşil elmanın cilde faydaları da var. Elma, içerdiği askorbik asit sayesinde cildin koruyucu bariyeri olan kolajen yapımını destekliyor. Aynı zamanda cilt sağlığı için elzem olan bakır mineralinden oldukça zengin. Bakır, cildin renk eşitsizliklerini önleyen ve güneş ışığının zararlı etkilerine karşı cildi koruyan melaninin salgılanmasını sağlıyor. Elma, cilt kanserini önleyen A vitamininin de oldukça önemli bir kaynağı. 

8 10

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Hele de kış hastalıklarının sıkça kapıyı çaldığı günlerde bağışıklık sistemimizin güçlü olması son derece önemli. Elma içerdiği flavonoidler, C vitamini ve B grubu vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 

9 10

Dişleri Temizliyor

İyice yıkamak şartıyla kabuğuyla, dilimlemeden ısırarak yiyeceğiniz bir elma dişlerin temizlenmesine fayda sağlıyor. Ancak içerdiği şekerden dolayı diş çürümelerini önlemek adına sonrasında dişleri fırçalamakta yarar var. 

10 10

Alzheimer ve Parkinson’a Karşı Koruyor

Kırmızı elmanın faydaları arasında, içerdiği antioksidanlar sayesinde sinir sistemi hücrelerinin hasarını önleyerek Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı da koruma sağlaması bulunuyor.