Yazı İçeriği

Ergenlik Dönemindeki Kızınızı Eleştirmeden Dinleyin

Yumuşak Geçişler Yapın

Kızlarda Ergenlik Nasıl Olur?

Ergen Kızınızla İyi İletişim Kurun

Anne kız ilişkilerinin arkadaş gibi olması, özellikle son yıllarda sıkça rastlanan bir durum. Oysa sanılanın aksine uzmanların önerisi, annelerin kızlarıyla arkadaş olması değil, iyi iletişim kurması. Ergenlik dönemindeki bir genç kız, annesine sıkıntılarını ve mutluluklarını paylaşacak kadar yakınlık hissedebiliyor. Fakat burada sınır ihlali yapılmaması ve annelerin bazı durumlarda izin veren merci olduğunun mutlaka hatırlatılmasında yarar var. Çünkü arkadaş, aynı haklara sahip akran anlamına da geliyor. Ancak bu durum, ilişkide çeşitli riskleri de barındırıyor. Kızlarda ergenlik dönemi annelerin bu riskleri göz önüne alarak kızıyla olan ilişkilerini yeniden düzenlemeleri gerekiyor.

Ergenlik döneminde anne-kız arkadaşlığının yol açabileceği 2 önemli sorun:

1. Sınır tanımayabilir ve dilediği her şeyi yaşamak isteyebilir.
2. Otorite kurmaya çalışan annesini cezalandırabilir.


Ergenlik Dönemindeki Kızınızı Eleştirmeden Dinleyin

Kızınız size bir şeyler anlattığında onu eleştirmeden dinlemeye özen gösterin. Sözünü bitirmesini bekleyin. Her cümlesine yorum yapmak zorunda hissetmeyin. Bazen sizden cevap beklemeden sadece anlatmak isteyebilir. Onu dinleyerek saygı duyduğunuzu konuşma sırasındaki beden dilinizle ifade edin. “Hı-hı”, “Evet” kelimeleriyle ve kafa sallama gibi beden hareketleriyle onu dinlediğinizi gösteren mimiklerde bulunun. Yanlış olduğunu düşündüğünüz şeyler varsa yasaklamak ya da ceza vermek yerine neden yanlış olduğunu anlatın. Unutmayın ki o artık küçük bir çocuk değil. Usulünce söylendiğinde söylediklerinizi anlayabilir.

Yumuşak Geçişler Yapın

Ergenlik, çocukların yetişkinliğe geçiş ve kişilik bulma sürecidir. Genç kızınız, birçok şeyi denemek ister. Bunlardan bir kısmı da vücuduyla ilgili şeylerdir. Rimel sürmesini istemiyorsanız “Bir daha sürdüğünü görmeyeceğim!” yerine “Özel günlerde ve hafta sonu bir gün sürersen daha uygun olur, istersen gidip birlikte sana rimel seçebiliriz?” gibi yumuşak geçişler yapın. Eğer yine sizi dinlemiyorsa bu kez “Peki o zaman rimel sürmeye devam et. Galiba sözümü dinlemediğin sürece harçlığından kesinti yapabilirim” şeklinde cezalar vermeniz gerekebilir. Bu durumda bir doktordan yardım alınması yanlış bir şeyler yapmanızı engelleyebilir.

Kızlarda Ergenlik Nasıl Olur?

Kızlarda ergenlik dönemi çeşitli değişimler görülür. Kızlarda ergenlik belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Ergenlik döneminde metabolizmada yaşanan bazı değişiklikler zaman zaman kilo alımına neden olur. Büyüme hızlanır, biyolojik değişimle cinsel ve yapısal olgunlaşma tamamlanır, çocuk erişkin görünümüne sahip olur.
  • Hem kızlarda hem de erkeklerde ergenlik başlamadan önce genellikle vücut yağ oranında artışa bağlı olarak kilo alma kolaylaşır.
  • Ancak kızlar ergenliğe erkeklerden daha önce girdikleri için erkeklerden daha erken uzar ve kilo alır.
  • Bu yüzden 12–14 yaş arasında genç kızlar, erkeklerden daha iri bir gelişim izler ve kas kütlelerinde ise yüzde 25 oranında artış görülür.