Yazı İçeriği

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Fazla Kilonun Zararları

Obezitenin Nedenleri

Su İçseniz Yarar mı?

Aşırı Kilolarınızın Nedeni İnsülin Direnci mi?

Fazla Kiloya Teslim Olmayın

Besinlerle alınan enerji vücuda girdikten sonra yakılamazsa, yağ dokusu olarak birikir ve obeziteye neden olur. Obezite sorunu sizin için sorun haline gelmeden önleminizi alın. Aksi halde aşırı kilolar tüm hayatınız boyunca peşinizden gelir ve sağlığınızı ciddi anlamda tehdit eder. Fazla kiloları vermek için bu yazıyı okuyun.


İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Aslında aynaya bakınca kilo aldığınızı kolayca anlarsınız. Vücut hatlarınız bozulur, kıyafetlerinize giremezsiniz. Ancak günlük hayatta kendinize sık sık söylediğiniz “Ben kilo aldım” sözünü bilimsel bir tarifle açıklamak mümkün. Bu aynı zamanda “Kime kilolu denir?” sorusunun da cevabını bulmanıza yardımcı olur. Obezite hesabı vücut kitle indeksi (VKİ) ölçümüne göre şöyle yapılır: Kişinin kilogram cinsinden terazide ölçülen kilosu, boyunun metre cinsinden karesine bölünür. Yani kişi, 170 cm boyundaysa ve 70 kiloysa: 70 kg /1,7 m2 olarak hesaplanınca çıkan sonuç: 24.22 olur. Kişinin VKİ’si 18,5-25 arasındaysa ideal kiloda, 25-30 arasındaysa kilo fazlası var demektir. 30-40 arasındaysa obez olarak kabul edilir. VKİ, 40’ın üzerindeyse morbid obez olarak adlandırılır. VKİ 18,5’in altındaysa, zayıf kabul edilir ve bu kişiler tıpkı obezler gibi sağlık kontrolünden geçmelidir.

Fazla Kilonun Zararları

Obezite kısa sürede çözümlenecek bir sağlık sorunu değildir. Kilo da aslında çok kısa sürede alınmaz, vücutta yağ birikimi yıllar içinde artar, sonunda sadece az yiyerek çözümlenmekten uzak bir soruna dönüşür. Hekim ve beslenme uzmanı desteği almadan, spor yapmadan da kilolardan kurtulmak mümkün olamaz. Şüphesiz ki obezite vücut için ciddi bir yük. Aşırı kilo/obezitenin verdiği zararlar şunlardır: 

 • Motivasyon eksikliği
 • Eklemlerde, özelikle dizlerde rahatsızlık
 • Kalça ağrıları
 • Omurga ağrıları
 • Büyük göğüsler nedeniyle sırt ağrıları
 • Sürekli yorgunluk
 • Nefes nefese kalmak
 • Merdiven çıkmakta zorlanmak
 • Koşamamak
 • Tempolu yürüyüşte zorlanmak
 • Büyük beden kıyafetler giymek zorunda kalmak
 • Genç olduğu halde yaşından büyük göstermek

Obezitenin Nedenleri

Obeziteyi tetikleyen birçok neden bulunur. Bunların başında hareketsizlik ve vücudun yakabileceğinden fazla kalori tüketmesi gelir. Bir de bunlara genetik yatkınlık, insülin direnci, hipoglisemi, stres, hormonal bozukluklar (büyüme hormonu, tiroit, hipofiz ve adrenal bez sorunları) eklenirse, yağ dokusu artarak aşırı kilo sorunu ortaya çıkar. Genetik yatkınlığı olan kişiler, yaşam tarzlarına dikkat etmedikleri sürece kilo alır. Genetik yatkınlığı olup da kilosuna dikkat eden kişiler ise obeziteden kurtulabilir. Çocukluk çağı obezitesinin artmasıyla birlikte aşırı kilolu çocukları gelecekte bekleyen tehlikeler de arttı. Diyabet, kalp ve koroner damar hastalıkları, erken yaşta hipertansiyon ve kanser riski de yükseldi.

Su İçseniz Yarar mı?

Bir de yediklerine dikkat ettiklerini söyledikleri halde en küçük kaçamaklarda bile kilo aldıklarını söyleyenler var ki bu kişiler, durumlarını “Su içsem yarıyor” diye tarif eder. Kilo almamak için şu önlemleri alabilirsiniz:

 • Geç saatlerde yemek yememek
 • Hareketli olmak ve spor yapmak
 • Hazır gıdalardan uzak durmak
 • Aşırı karbonhidrat ve yağlı yiyecek tüketmemek

Tüm bunlar yapıldığı halde kişi, “Su içsem yarıyor” derse, o kişinin kilo vermeye engel bir hastalığı vardır ya da metabolizma hızı yavaştır.

Aşırı Kilolarınızın Nedeni İnsülin Direnci mi?

Günlük yaşam sırasında tüketilen enerji miktarını ifade eden ‘bazal metabolizma’ hızı bazı kişilerde çok düşüktür. İnsülin direnci, tiroit hastalıkları ve hareketsiz olanların bazal metabolizması yavaş çalışır ve kilo alımı onlar için çok basittir. Bu kişiler hekim tarafından mutlaka araştırılmalıdır. Örneğin; insülin direncinin kırılması için kişiye özel kalorisi hesaplanmış bir diyet programı uygulamak, yine uzman tarafından planlanmış sağlıklı egzersiz programı yapmak, direncin kırılmasına yönelik ilaç tedavisi görmek kilo vermek için etkilidir. Duygusal nedenlerle yiyenler ve buna bağlı olarak kilo alanlarsa psikolojik destek almalıdır. Bu kişiler, hekim önerisi çerçevesinde bazı medikal yöntemlerle iştah kontrolü yapabilir. Kilo sorunu yaşatan insülin direnci genel olarak, büyük şehirlerde yaşayan, hareketsiz kalan, çok fazla kalorili gıda tüketenlerin bir sorunudur. Ömrü kısaltan insülin direnci; diyabet, damar sertliği, tansiyon ve kalp hastalıklarını tetikleyici etkiye sahiptir.