Yazı İçeriği

Göğüs ağrısı

Nefes darlığı

Çarpıntı

Kalp krizindeki göğüs ağrısını ayırt edebilirsiniz

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında gelen kalp hastalıkları hiçbir belirti vermeden sessizce ilerleyebiliyor. Belirti verdiklerinde ise en sık; nefes darlığı, göğüste ağrı ve çarpıntı gibi yakınmalarla ortaya çıkıyor!

Sigara, tansiyon yüksekliği, diyabet, obezite, yüksek kolesterol ve hareketsiz yaşam tarzı kalp hastalığı riskini artırıyor. Son zamanlarda obezite ve kolesterol yüksekliği oranının artması yüzünden kalp hastalıklarında artış görülüyor. Öyle ki ülkemizde 4 milyon civarında kalp damar hastası olduğu biliniyor. Kalp hastalıkları hiçbir belirti vermeden sessizce ilerleyebiliyor. Belirti verdiğinde ise en sık “göğüs ağrısı”, “nefes darlığı” ve “çarpıntı” gibi yakınmalarla ortaya çıkıyor.


Göğüs ağrısı

Kalp hastalığının önemli bir kısmı kalp damar tıkanıklığı nedeniyle oluyor. Kalp damar tıkanıklığında en sık görülen belirtiyi ise göğüs ağrısı oluşturuyor. Kalp damarları kalp kaslarını besliyor. Bu damarlarda daralma olması durumunda kalp kaslarına olan kan akımı azalıyor. Bu da kalp ağrısına sebep oluyor. Kalp hastalığıyla ilişkili olmayan göğüs ağrıları ise; göğüste batma, iğne batar veya bıçak saplanır tarzda görülüyor. Bu ağrılar eforla değişmiyor.

Göğüs ağrısı ne zaman kalp hastalığına işaret ediyor?

 • Göğüste yanma hissi,
 • Göğsünü sıkıştırıyorlarmış hissi,
 • Göğüs ağrısı ile birlikte nefes darlığı,
 • Göğsünün üstüne bastırılıyormuş hissi,
 • Sol kolda uyuşma ve ağrı eklinde oluyor.

Bu şikayetler genellikle eforla geliyor, her eforda ortaya çıkıyor, istirahat ile kayboluyor ve eforun yapılmasını önlüyor.

Nefes darlığı

Nefes darlığı özellikle ileri kalp hastalıklarında sık görülen bir belirti ve hastalığın ciddiyetini gösteriyor. Nefes darlığı; kalp damar tıkanıklığı veya kalp kapak hastalığından kaynaklanabiliyor.

Kalp damar tıkanıklığında nefes darlığının iki sebebi var; birincisi kalp ağrısını hastalar bazen nefes darlığı şeklinde hissedebiliyor. İkinci sebebi ise kalp yetersizliği. Kalp yetersizliğinde kalp akciğerlerden kanı çekme görevini tam yapamıyor. Bu nedenle akciğer damarları içindeki kan basıncı yükseliyor. Bu da damar içindeki serum kısmının damar dışına çıkmasına sebep oluyor. Bu sıvı hava alışverişi yapılan hava keseciklerini dolduruyor ve ciğerlerde oksijen alışverişini engelliyor. Bu nedenle nefes darlığı oluşuyor. Ayaklarda şişlik de gelişiyorsa bu genellikle kalp yetersizliğine işaret ediyor.

Nefes darlığı ne zaman kalp hastalığına işaret ediyor?

Nefes darlığına aşağıdaki belirtiler de eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden bir kardiyoloji uzmanına başvurmanız gerekiyor.

 • Eforla oluyorsa,
 • Göğüs ağrısı ortaya çıkıyorsa,
 • Çarpıntı varsa kalp hastalığına işaret ediyor.
 • Ancak bazen kalp hastalarında sadece nefes darlığı şikayeti olabiliyor.

Çarpıntı

Kalbin düzenli veya düzensiz olarak hızlı atması olan çarpıntı özellikle kalp hastalıklarında görülen önemli bir belirti. Kalp hastalıklarına bağlı ritim bozuklukları en sık kalp damar tıkanıklıkları ve kalp kapak hastalıklarına işaret ediyor. Ritim bozuklukları basit ve tedaviye ihtiyaç olmayacak kadar önemsiz de olabiliyor, hayati bir problem de. Dolayısıyla bu ikisinin ayırımının mutlaka EKG veya ritim holteri ile yapılması gerekiyor.

Çarpıntı ne zaman kalp hastalığına işaret ediyor?

 • Eforla birlikte olması kalp hastalığına bağlı olması ihtimalini azaltıyor, daha çok istirahatte oluyor.
 • Eşlik eden tansiyon düşüklüğü, göğüs ağrısı, baş dönmesi, fenalık hissi, göz kararması oluyorsa bu ciddi bir ritim bozukluğuna işaret ediyor.