Yazı İçeriği

10:00-16:00 saatleri arasına dikkat!

UVA ışınlarından da UVB ışınlarından da korunun

Koruma faktörü en az yüzde 30 olmalı

Güneş kremini 30 dakika önce sürün

Ne kadar güneş kremi kullanmalısınız?

İki saat sonra etkisi azalıyor

Tek başına gölge yeterli değil

Evde de korunmaya devam edin

Gölgede durmak cildinizi güneşten korumaz

Deniz, kum ve güneş… Yaz aylarının ayrılmaz üçlüsü… Bütün bir yıl hasretini çektiğiniz tatil günleri eğer tedbirli olmazsanız size ciddi zararlar verebilir. Yaz mevsimlerinde güneşten yeterince korunulmadığı durumlarda cilt lekeleri artmaya başlıyor. Asıl büyük tehlike ise ölümcül bir cilt kanseri türü olan malign melanoma… Malign melanom ile melanom dışı cilt kanserlerinin görülme sıklığı son 30 yıldır Dünya'da ve ülkemizde hızla artıyor. Bunun en önemli nedeni ise güneşin zararlı ışınlarından yeterince korunmamak. Cilt kanseri son yıllarda gençler arasında da görülmeye başlandı. Sebebi ise gençlerin güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında şezlongda güneşlenmeleri, yine en riskli saatlerde suda veya kumsalda spor yapmaları ve solaryum kullanmaları.


10:00-16:00 saatleri arasına dikkat!

Zararlı UV ışınları 10:00-16:00 saatleri arasında en yüksek seviyede oluyor. Dolayısıyla bu saatlerde dışarıya çıkmayın, eğer çıkmanız gerekiyorsa güneşten koruyucu şapka ile gözlük kullanmayı ve açık renk kıyafetler kullanmayı ihmal etmeyin. Özellikle bahar ve yaz aylarında UV ışınları daha şiddetli oluyor, bulutlu bir günde bile zararlı güneş ışınlarına maruz kalınabiliyor. Bu nedenle bulutlu günlerde de aynı şekilde korunmaya özen gösterin.

UVA ışınlarından da UVB ışınlarından da korunun

Son yıllarda yapılan çalışmalarda; UVB ışınlarının derinin yüzeyine yakın hücrelerde hasar yaptığı, UVA ışınlarının da derinin daha alt katmanlarına ulaşarak, cilt kanseri gelişiminde rolü olduğu gösterilmiş. Bu nedenle güneşten koruyucu kreminizi seçerken hem UVA hem UVB ışınlarını filtre eden ürünleri tercih edin.

Koruma faktörü en az yüzde 30 olmalı

Koruyucu ürünün güneşten koruma faktörünün (SPF) en az yüzde 30 ve üzeri olmasına dikkat edin. Açık tenli, renkli gözlü, sarışın veya kızıl-çilli deri yapısına sahipseniz daha yüksek koruma faktörlü koruyucular kullanmanızda fayda var.

Güneş kremini 30 dakika önce sürün

Güneşten korunmak isterken en sık yaptığımız hatalardan biri, güneş kremini sokağa çıkmadan hemen önce sürmek oluyor. Cildimizi zararlı UV ışınlarından koruyan güneş koruyucu kremlerin güneş ışığına maruz kalmadan en az 30 dakika önce sürülmesi gerekiyor. Bunun nedeni ise kremin ciltten emilip koruyucu özelliğinin başlamasına kadar ortalama olarak bu kadar süreye ihtiyaç duyması.

Ne kadar güneş kremi kullanmalısınız?

Güneşten koruyucu kremin etkili olabilmesinde dikkat etmeniz bir başka önemli nokta da; kremi cildinize yeterli miktarda sürmek. Açıkta kalan bölgelerinize en az bir avuç dolusu güneş kremi yedirmeye özen gösterin.

İki saat sonra etkisi azalıyor

Güneş koruyucu ürünlerin etkisi ortalama 2 saat sürüyor. Dolayısıyla dışarıda kaldığınız süre boyunca kremi vücudunuza her 2 saatte bir sürmeyi ihmal etmeyin. Güneş kreminin suya dayanıklı olması, su geçirmediği anlamına gelmiyor. Havuz veya denizden çıkıp kurulanınca veya aşırı terleyince güneşten koruyucu kreminizi tekrar uygulayın.

Tek başına gölge yeterli değil

Havuz ve deniz kenarında saatlerce güneş ışığına direkt maruz kalmamaya dikkat edin. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için gölgede durmak doğru bir çözüm değil. Plajda gölge altında otursanız bile zararlı güneş ışınları kumlardan, deniz veya havuzda sudan yansıyarak cilde zarar verebiliyor. Hatta kapalı havalarda bile zararlı ultraviyole ışınları ciltte hasar oluşturabiliyor. Dolayısıyla açıkta kalan bölgelerinize bu durumlarda da güneşten koruyucu ürününüzü önerildiği şekilde kullanmayı ihmal etmeyin.

Evde de korunmaya devam edin

Ultaviyole ışınları perde, pencere ve araba camından da girme özelliğine sahipler. Araba kullanırken de, evde de güneş ışınlarının bir kısmını cam tutabiliyor. Cam UVA ışınlarını geçiriyor, UVB ışınlarını ise süzüyor. Yani daha az olmakla birlikte evde ve araba kullanırken de risk devam ediyor. Bu nedenle evde ve arabada da korunmaya özen gösterin.