Yazı İçeriği

Omega 3’ün faydaları

En iyi omega 3: Balık

Balık tüketemeyen anne adayları için…

Omega 3 içeren besinler

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almak için gebelik dönemini titizlikle geçirmeye çalışırsınız. Bebeğin anne karnında sağlıklı gelişimi, doğum ve doğum sonrasındaki süreci de anne adayının beslenmesiyle doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle hamilelik döneminde doktor kontrolünde alınan vitamin ve minarellerin ihmal edilmemesi gerekiyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimine kadar birçok konuda fayda sağlayan yağ asitleri hamile ve emziren kadınlar için de önem taşıyor. Bunların başında da hem bebeğin, hem de annenin sağlığı açısından değerli olan omega 3 yağ asitleri geliyor.


Omega 3’ün faydaları

Omega 3, hamilelik sırasında ve doğum sonrasında bebeğin büyüme ve gelişimi için oldukça önemli. Araştırmalar omega 3’ün bebeklerin beyin, sinir sistemi ve göz gelişimi açısından gerekli olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte anne karnında bebeğin kilo artışına yardımcı olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlıyor. Omega 3 içeren gıdaların tüketilmesi hamilelik süreci için olumlu etki yaratıyor. Annenin hamilelik tansiyonu ve preeklampsi (hamilelik zehirlenmesi) riskini azalttığı gibi hamilelik ve lohusalık dönemindeki duygu durum bozukluklarına bağlı depresyondan da korunmasını da destek oluyor. Aynı zamanda hamilelikte ortaya çıkabilecek diyabetin yönetiminde kullanılıyor. Erken doğum riskinin azaltması açısından da yeterli miktarda omega 3 alınması gerekiyor. Bu sayede anne ve bebeğin kalp damar hastalıklarına yakalanma riski de azaltılabiliyor.

En iyi omega 3: Balık

Bitkisel ve hayvansal kaynaklardan elde edilebilen omega 3 yağ asitleri için balık en önemli kaynak olarak gösteriliyor. Özellikle soğuk sularda yaşayan uskumru, ton, somon, sardalya gibi yağlı balıklar ve gölde yaşayan alabalıkların omega 3 içeriği daha yüksektir. Keten tohumu, kabuklu yemişler, semizotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ile kuru baklagiller de omega 3 sağlanabilecek bitkisel kaynaklardır. Hayvansal kaynaklı olan omega 3, daha güçlüdür. Bu nedenle özellikle hamilelik döneminde hayvansal kaynaklı omega 3 kaynaklarının tercih edilmesi önemli.

Balık tüketemeyen anne adayları için…

Hamilelikte anne adayları, bazı besinlerden hoşlanmama ve bu besinleri tüketmek istememe gibi sorunlar yaşayabiliyor. Özellikle tat ile koku hassasiyeti olan kadınlar, balık tüketmekten kaçınabiliyor. Bu durumda omega 3 tabletleri çözüm olabiliyor. Omega 3 tabletlerinde bulunan içerik de önem kazanıyor. Yoğun miktarda A vitamini içeren balık karaciğerinden yapılan omega 3 tabletleri yerine balığın gövdesinden yapılanların tercih edilmesinde yarar görülüyor. Ancak, bilinçsizce kullanılan balık yağı tabletleri anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle omega 3 tabletleri hekime danışmadan kullanılmamalı.