Yazı İçeriği

Bağırsakları Çalıştırır

Antioksidan Deposu

Yüksek Lifi Sayesinde Meme Kanserine Karşı Etkili

Kan Basıncını Dengeler

Kuru İncirin Faydaları

Yaş İncirin Faydaları

Tazeliğine Aldanıp Şekerinizi Yükseltmeyin

İncirin Faydaları

Bağışıklığınızı kuvvetlendirmek mi istiyorsunuz? Hedefiniz biraz daha kalsiyum alıp kemiklerinizi güçlendirmek mi? Yoksa bağırsaklarınız yavaş mı çalışıyor? Kararında tükettiğiniz sürece incir bu dertlerinizin dermanı olmaya aday. Bölgesine ve türüne göre haziran ayıyla birlikte hasadı başlayan yaş incir, ekim aylarında son demlerini yaşar. Özellikle yaz mevsiminden sonbahara geçişle birlikte zayıflayan bağışıklık sistemi için güçlü bir antioksidan olan incirin birçok faydası bulunur. Ancak lezzetine kanmamak ve ölçüyü aşmamak gerekir. Kalori hesabına dikkat ederek salatalarınıza çiğ incir ekleyebilirsiniz. İncir yaprağının kurusuyla çay yapabilirsiniz. İşte incirin faydaları…


Bağırsakları Çalıştırır

Günümüzde yoğun koşuşturmaca nedeniyle sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve düşük lif tüketimi kabızlığa zemin hazırlar. Bir kişinin günlük 25-30 gram lif alması gerekirken, incir lif içeriği sayesinde bağırsak hareketliliğini artırır. 1 orta boy incirde yaklaşık 1 gram lif bulunur. İncirle birlikte 1-2 bardak su içilmesi bağırsak hareketliliğini daha da artırmaya fayda sağlar.

Antioksidan Deposu

Özellikle yaz aylarından sonbahara geçişle birlikte bağışıklık sistemi zayıflarken, kararında incir tüketimi güçlü antioksidan özelliğiyle vücudun direncini güçlendirir. Vitaminler açısından da zengin olan incirin, antioksidan kapasitesi özellikle koyu renkli olanlarda çok daha yüksektir. İncir, B6 vitamini ve bakır açısından da zengindir. Bakır; sinir sisteminin ve metabolizmanın düzenlenmesinde, enerji üretilmesinde, kan hücrelerinin ve bağ dokularının oluşmasında önemli bir rol oynayan önemli bir mineraldir. B6 vitamini ise, beslenme yoluyla dışardan alınan proteinin, yeni proteinlerin sentezlenmesi için parçalanmasında gereklidir. Ayrıca beyin sağlığı açısından önemli bir yer tutar.

Yüksek Lifi Sayesinde Meme Kanserine Karşı Etkili

Bilimsel yayınlar, yüksek miktarda lif tüketen kadınların meme kanserine yakalanma olasılığının az tüketenlere göre daha az olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, incir yapraklarının ve incir bitkilerinden elde edilen doğal lateksin insan kolon kanseri, meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve karaciğer kanseri hücrelerine karşı anti-tümör aktivite sergilediği gösterilmiştir. Ancak bu, incir yemenin veya incir yaprağı çayı içmenin aynı etkileri göstereceği anlamına gelmez. Laboratuvar çalışmaları umut verici bir başlangıç noktası sunsa da; incir veya incir yapraklarının kanser büyümesini nasıl etkilediğini değerlendirmek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Kan Basıncını Dengeler

İncir kan basıncının dengelenmesini sağlayan potasyum açısından zengin bir meyve. Düzenli meyve ve sebze tüketmeyen, işlenmiş gıda ve et tüketimi yüksek kardiyak riskli kişilerde günlük sodyum tüketiminin artmasıyla potasyum eksikliği görülebilir. Diyabet hastalığınız yoksa günde 1 inciri düzenli tüketmeniz kan basıncınızı dengeleyerek kalbinizi korumaya destek olabilir.

Kuru İncirin Faydaları

Sarıdan koyu mora kadar farklı renklerde olan yaş incir tatlı ihtiyacını gidermek için de iyi bir alternatif olabilir. Genellikle tercih edilen kuru hurmanın yanı sıra kuru incir ile de tatlı krizi giderilebilir. Yaş incir kuru incire göre daha çok çeşit vitamin ve mineral içerir. Ancak yaş incirin faydaları kadar kuru incirin de faydaları vardır. Diyet lifi açısından zengin olan kuru incir; potasyum, demir, kalsiyum, antioksidan ve kompleks karbonhidrat içerir. Yaş incire göre kuru incir kabızlığın tedavisinde daha etkili olabilir. Ancak meyveler kurutulduğunda şeker oranı arttığından kuru incirin şeker ve kalorisi daha yüksektir. Bu sebeple daha da ölçülü tüketilmelidir. 

Yaş İncirin Faydaları

  • Bağırsakları etkileyerek sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardım eder. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre incir, içeriğindeki maddeler ile sindirim sistemindeki hareketi hızlandırırken, kabızlığın azalmasına ve birtakım sindirim rahatsızlıklarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Ancak aşırı tüketilmesi halinde ishale sebep olabildiğinden, fazla tüketimden kaçınılmalıdır.
  • Bağışıklığı kuvvetlendirmeye yardımcıdır.
  • Kemikleri güçlendirir.
  • Yüksek posa içeriğiyle meme kanserine karşı koruyucu bir özellik sağlar.
  • Kan basıncı ve kan yağlarını iyileştirerek tansiyonu dengeler. Böylelikle kalp hastalıkları riskini düşürmede etkili olabilir. Yine hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, incir yaprağı özünün total kolesterol, HDL (iyi kolesterol) ve trigliserid seviyelerinde iyileşmede etkili olduğu gözlenmiştir.
  • Beyin sağlığını korumaya destek olur.
  • Özellikle egzama gibi rahatsızlıkları olan ya da alerjik cilde sahip kişilerde cilt sağlığı üzerinde de faydalı etkileri olduğu belirlenmiştir. İncir özü de içeren bir meyve özü karışımıyla yapılmış laboratuvar deneyiyle, karışımın cilt üzerinde antioksidan etkiler gösterdiği ve kolajen yıkımını azalttığı ve kırışıklık görünümünü iyileştirdiği gösterilmiştir. 

İncir ile ilgili araştırmalar günden güne artsa da daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır. İçeriğinde nispeten yüksek miktarda bulunan K vitamini nedeniyle kan sulandırıcı ilaçların etkisini azaltabileceği, ayrıca özellikle huş ağacı polenine alerjisi olanlarda incir de alerjiye sebep olabileceğinden, bu durumlarda tüketiminde dikkatli davranılmalıdır.

Tazeliğine Aldanıp Şekerinizi Yükseltmeyin

Şeker içeriğinin yüksek olması ve kandaki şekeri aniden yükseltmesi nedeniyle özellikle diyabet hastalarının taze veya kuru incirden uzak durması ve tüketilecekse 1 adet incirden fazla yememeleri tavsiye edilmektedir. Sağlıklı kişilerin de porsiyonda kontrolü elden bırakmaması gerekir. 1 porsiyon meyve olarak 2 orta boy incir tercih edilebilir. Ancak tazeliğine aldanır yüksek miktarda tüketirseniz çok yüksek miktarda şeker aldınız demektir. Bu da bir sonraki öğüne kadar daha çabuk acıkmanıza neden olur. 100 gram incir (yaklaşık 2 küçük boy incir) yaklaşık 80 kalori ve 20 gram karbonhidrat içerdiğinden, fazla tüketimi diyabet açısından risk oluşturabilir.