Yazı İçeriği

İshal neden olur?

İshale ne iyi gelir?

Bebeklerde ishal

İshal için bol su tüketin

Yazın kapalı alanlardan çok açık yerlerde vakit geçiren çocuklar özellikle gastrointestinal sistem enfeksiyonlarına yakalanır. İshal, kusma ve bulantı ile giden, mide ve bağırsak sisteminin enfeksiyonu olarak tanımlanabilecek bu rahatsızlıklar bulaşıcı özellik taşıdığı için önemli. Havaların ısınması bu enfeksiyona yol açan virüslerin çoğalmasını kolaylaştırır, besin ve suyla hastalık kolaylıkla bulaşır. Gıdaların erken bozulması, açık büfe yemekler, dondurma ve sütlü gıdaların uygun şartlarda üretilip saklanmaması ile açıkta satılan hazır gıda tüketimindeki artış da bu enfeksiyonların görülme sıklığını artıran nedenler arasında yer alır. İshaller beş yaş altında sık görülmekle birlikte, iki yaştan küçük çocuklarda çok ciddi sonuçlara yol açabilir, sıvı kaybına bağlı ölümler görülebilir. Ailelerin özellikle açıkta satılan yiyecekler ve tüketim tarihi geçen gıdalar hakkında dikkatli olmalı.


İshal neden olur?

Yaz ishalleri virütik, parazitik ya da bakteriyel nedenli olabilir. Bulantı, kusma, ishal, sık ve gevşek kaka yapma, karın ağrısı, yüksek ateş gibi bulgulara, daha ileri boyutlarda şok ve dehidratasyona yani vücuttaki sıvı kaybına bağlı şok belirtileri eklenebilir. Hastalık, sıvı ve gıda takviyesi ile birlikte üç-yedi gün arasında düzelir.

İshal olan çocuğun beslenmesi önem taşır. Lifsiz, posasız gıdalarla beslenen çocukların diyetinde patates, pirinç, tam buğday, pirinç lapası gibi yiyeceklere yer verilmesi gerekir. Bilinenin aksine bu dönemde sebze vermek, yüksek posa içerdikleri için doğru değil. Yağsız et, makarna, peynir, yoğurt ve ayran gibi yiyeceklerle, salçasız yemek verilmesi önem taşır. Süt tüketimine ara verilirken sıvı desteğinin de artırılması gerekir. Henüz ilk bebeklik döneminde, altı aydan küçük bebeklerde görülen ishallerde annenin emzirdiği durumlar biraz daha rahat atlatılabilir. Anne sütü ile beslenme artırılırken bebeğe su verilmeye başlanır. Ek besine geçmiş olan bebeklerde ise inek sütü kesilir. Mama ve sıvı takviyesi artırılır. Burada tüketilen suyun temiz olması önem taşır.

İshale ne iyi gelir?

İshal olan çocuğun beslenmesi önem taşır. Lifsiz, posasız gıdalarla beslenen çocukların diyetinde patates, pirinç, tam buğday, pirinç lapası gibi yiyeceklere yer verilmesi gerekir. Bilinenin aksine bu dönemde sebze vermek, yüksek posa içerdikleri için doğru değil. Yağsız et, makarna, peynir, yoğurt ve ayran gibi yiyeceklerle, salçasız yemek verilmesi önem taşır. Süt tüketimine ara verilirken sıvı desteğinin de artırılması gerekir.

Bebeklerde ishal

Henüz ilk bebeklik döneminde, altı aydan küçük bebeklerde görülen ishallerde annenin emzirdiği durumlar biraz daha rahat atlatılabilir. Anne sütü ile beslenme artırılırken bebeğe su verilmeye başlanır. Ek besine geçmiş olan bebeklerde ise inek sütü kesilir. Mama ve sıvı takviyesi artırılır. Burada tüketilen suyun temiz olması önem taşır.