Yazı İçeriği

1. Kalp sağlığı için kabak çekirdeği tüketin

2. Semizotu kalp ve damar sağlığının dostu

3. Kan yağlarınızı zeytinyağı ile azaltın

4. Yağlı balıkları tercih edin

5. Mevsiminde kırmızı üzüm tüketin

6. Ceviz, badem ve fıstığı ihmal etmeyin

7. Kötü kolesterole karşı çağla

8. Güçlü bir antioksidan: Sarımsak

9. Kalp krizi riskini domatesle azaltın

10. B vitamini için kuşkonmaz

Kalbi koruyan besinler

Vücudumuzdaki en hayati organlardan biri olan kalbinize iyi bakıyor musunuz? Kabak çekirdeğinden semizotuna bazı besinler kan basıncını düşürür ve damarları temizleyerek kalp sağlığına fayda sağlar. İşte kalp sağlığınız için 10 faydalı besin…


1. Kalp sağlığı için kabak çekirdeği tüketin

Zengin bir magnezyum kaynağı olan kabak çekirdeği her gün yarım çay bardağı kadar tüketildiğinde günlük magnezyum ihtiyacını karşılar. Bu özelliği sayesinde vücudun fizyolojik fonksiyonlarının doğru çalışmasına, bağırsak ve kan damarlarının fonksiyonlarının iyileşmesine katkı sağlar. Magnezyum tansiyonunuza fayda sağladığı gibi aynı zamanda kalp krizi ve felç gibi hastalıkların da önlenmesinde önemli rol oynar.

2. Semizotu kalp ve damar sağlığının dostu

Doğanın şifalı besinlerinden semizotu, kalbi koruyucu özelliğiyle de öne çıkar. Semizotundaki omega 3’ün düzenli tüketilmesi kandaki kolesterolü normal seviyede tutar, kalp krizi geçirme riskini önemli ölçüde azaltır. Ayrıca kanı incelterek pıhtılaşmayı engeller.

3. Kan yağlarınızı zeytinyağı ile azaltın

İçerisindeki tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri sayesinde kan yağlarınızı zeytinyağı ile azaltabilirsiniz. Kötü kolesterolü düşürüp kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. Yağ tercihinizi zeytinyağından yana kulanın. Düzenli biçimde zeytinyağı tüketen 65 yaş ve üzeri kişilerde felç tehlikesi de yüzde 41 azalır. Buna karşın ölçüye çok dikkat etmeniz şart! Günde ortalama iki üç yemek kaşığı zeytinyağını salatalarınızda veya yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

4. Yağlı balıkları tercih edin

Balık; kas, kıkırdak, kan ve cildin yapı taşı olan protein bakımından oldukça zengin bir besin. Beyaz ton balığı, somon, uskumru, ringa, alabalık ve sardunya gibi yağlı balıklar kalp hastalığı riskini azaltan omega 3 yağ asitleri bakımından son derece zengin. Balıktaki omega 3'ün vücut tarafından kullanımı diğer omega 3 içeren besinlere göre daha kolay olur.

5. Mevsiminde kırmızı üzüm tüketin

Mevsiminde tüketmek kaydıyla çekirdeğinden suyuna kadar tam anlamıyla bir sağlık deposu olan kırmızı üzüm, içerdiği resveratrol sayesinde iyi bir kalp dostu. Özellikle damar sağlığını desteklediği uzun süredir bilinir. Resveratrol iyi kolesterol HDL’yi artırır, kötü kolesterol LDL’nin damar duvarındaki olumsuz etkilerini azaltır. Kanı da biraz inceltir.

6. Ceviz, badem ve fıstığı ihmal etmeyin

Omega 3 ve E vitaminin yanı sıra magnezyum ve posa içeriği sayesinde ceviz, badem ve fındık kandaki kötü kolesterolün düşmesine, iyi kolesterolün artmasına fayda sağlar. Kan yağı yüksekliği olan trigliserid seviyesinin düşmesinde etkili olur. Çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Ama bütün kuruyemişler yüksek kalorili olduğundan aşırı tüketmekten kaçının. Günde 10 adet çiğ badem veya fındık, 2-3 tam ceviz tüketilmesi yeterli.

7. Kötü kolesterole karşı çağla

Çok kısa süreli bir bahar meyvesi olan çağlaya nisan ayı bitmeden mutlaka sofralarınızda yer verin. İçerdiği yüksek E vitamini sayesinde antioksidan özellik taşıyan çağla bu sayede kötü kolesterol olan LDL’yi düşürür. Zeytinyağının içerdiği tekli yağ asitlerini içerir. Kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli rolü olan çağla, içerisindeki yüksek magnezyum sayesinde toplar ve atar damarları geliştirir, kanın oksijenlenme miktarını artırır. 1 porsiyon meyve hakkınızı 12 adet çağladan yana kullanabilirsiniz; tabi tuzsuz tüketmek koşuluyla! Ekşi tadını diğer yeşilliklerle dengelemek için salatalarınıza ilave edebilirsiniz.

8. Güçlü bir antioksidan: Sarımsak

Güçlü bir antioksidan olan sarımsak, içerisindeki kuversetin sayesinde damar tıkanıklığının önlenmesinde, kan basıncı ile kan yağlarının düşmesinde önemli rol oynar; kolesterolün damarlara zarar vermesini engeller. Günlük 1 diş sarımsak tüketmeniz yeterli. Ancak kan sulandırıcı, tansiyon veya lipit düşürücü ilaç kullanıyorsanız sarımsak tüketimini sınırlandırın.

9. Kalp krizi riskini domatesle azaltın

Likopen domatese rengini veren güçlü bir antioksidan. Domates, içerisindeki likopen sayesinde kalp damar hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi riskini azaltır, kan kolesterol düzeyini iyileştirir. Domatesi çiğ veya pişmiş tüketebilirsiniz ancak 2016 yılında sigara kullanmayan ve herhangi bir ilaç tedavisi almayan 40 gönüllü üzerinde yapılan bir çalışma; zeytinyağı ile zenginleştirilmiş pişmiş domatesin çiğ domatese göre kalp hastalıkları riskini azaltmada daha etkin olduğunu ortaya koyuyor.

10. B vitamini için kuşkonmaz

Baharın şifalı sebzelerinden kuşkonmaz beta-karoten, B6 vitamini, folik asit ve lif içerir. 1 kase haşlanmış kuşkonmaz vücudun günlük B vitamini ihtiyacının yüzde 66’sını karşılar. Bir bardağında sadece 25 kalori, bir sapında ise sadece 5 kalori bulunur. Bu içeriği sayesinde kuşkonmaz, kalbin ana damarlarının temiz ve açık tutulmasında etkisini gösterir.