Yazı İçeriği

Karın germe ameliyatı sonrası bunlara dikkat!

Karın germe ameliyatından sonra hastalardan öncelikle üç hafta süresince korse kullanmaları istenir. Korse yatarken de çıkarılmamalıdır. Bunun dışında yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz…

  • Operasyon sonrası hastalara, karın bölgelerindeki gerginlikten dolayı, yatakta dümdüz yatmak yerine bacaklarını hafifçe karınlarına çekerek yatmaları önerilir. Yan dönerek de yatabilirler. Yatağın ortopedik olması şartı yoktur.
  • Ani kasılmalar, ağır kaldırmak, ani refleksli hareketler yapmak karın içi basıncını artırır. Bu basıncın artması karnın iç duvarını sağlamlaştırmak amacıyla atılan dikişleri zorlayabilir. O nedenle bu tarz hareketlerden kaçınmak gerekir.
  • Bandajlar çıkar çıkmaz hastalar banyo yapabilir. Bandaj yerine korse kullanıldıysa ertesi gün banyo yapmakta sakınca yoktur. Sert su darbelerinden ameliyat bölgesini koruyarak banyo yapılabilir.
  • Karın germe operasyonunda, içeride normal dikiş, dışarıda ise kendiliğinden eriyen dikiş kullanılır. İzleri azaltmak amacıyla, ameliyat sonrası ikinci haftadan itibaren kullanılması için kremler önerilir. Bunlar hastanın yapısına göre kortizonlu, silikonlu kremler olabilir. İki ay boyunca günde bir-iki kez kullanmaları gerekir.
  • Operasyon sonrası ilk 6 hafta hastaya karın egzersizi önerilmez. Çünkü bu karın içi basıncını artırabilir. Hastadan özellikle yürüyüş yapması istenir.
  • Her yapıya göre değişmekle birlikte tam iyileşme 3 ay ile 9 ay arasında değişir.