Yazı İçeriği

Kiraz Kaç Kalori?

Anti-İnflamatuar Etkili

Gut Hastalığı Ataklarını Önleyebilir

Tansiyon Düşürücü

Doğal Melatonin

Sporcular İçin Faydalı

Kilo Vermeye Yardımcı

Cildinizi Canlandırır

Kiraz Yerken Dikkat!

Kiraz Yemenin Faydaları

Kiraz, ağacında açan çiçekleriyle baharın, meyvesiyle yazın müjdecisidir. Sert çekirdekli meyve türlerinden biri olan kiraz, küçük ve lezzetli bir meyve olarak büyük küçük pek çok kişi tarafından sevilerek yenir. Türüne ve yetiştiği coğrafyaya göre değişse de kiraz mevsimi kısa sürer. Kiraz yemek için en iyi zaman haziran ve temmuz aylarıdır.


Kiraz Kaç Kalori?

Bir porsiyon (100 gram) kadar kiraz 63 kaloridir. Besin değerleri ise şöyledir:

  • Protein: 1 g
  • Yağ: 0.2 g
  • Karbonhidrat: 16 g
  • Lif: 2 g
  • Potasyum: 222 mg
  • C vitamini: 7 mg

“Kirazın faydaları nelerdir?” düşünüldüğünde ise akla inflamasyonu düşürmesi, kalbi koruması ve uyku düzenini iyileştirmesi gibi pek çok fayda gelir. Ancak kirazın faydaları çeşidine, kaç adet ve ne sıklıkla tüketildiğine göre değişir. Kiraz yemenin faydaları şöyle açıklanabilir:

Anti-İnflamatuar Etkili

İnflamasyon, vücudun hastalığa ve yaralanmaya verdiği doğal bir tepkidir. Kısa vadede sorun yaratmaz ama inflamasyonun süresi uzadıkça kronik sorunlar doğar. Sebzeler ve meyveler genellikle inflamasyonu azaltmada önemli rol oynar. Antioksidan ve anti-inflamatuar etkilerin yaşlanmayı yavaşlattığı, kalp, kanser, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklardan koruduğu bilinir.

Gut Hastalığı Ataklarını Önleyebilir

Kirazın anti-inflamatuar özelliği gut hastalığını yatıştırmada etkili olabilir. Ani ve şiddetli eklem ağrılarıyla karakterize olan gut, kandaki yüksek ürik asit seviyeleri nedeniyle tetiklenir. Çünkü atık olan ürik asit, eklemlerde kristalleşerek ağrıya ve şişmeye neden olur. Kiraz ürik asit dengesini korumada yardımcı olabilir.

Tansiyon Düşürücü

Yüksek miktarda polifenol içeren kiraz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Potasyum deposu kiraz, vücuttan fazla sodyumun atılmasını, potasyum-sodyum dengesinin sağlanmasını ve bu sayede de tansiyon seviyelerinin korunmasını sağlamada destekçidir. Yüksek tansiyon kardiyovasküler hastalıkların için önemli bir risk faktörüdür. Kiraz kalp sağlığının korunmasında etkilidir.

Doğal Melatonin

Kiraz, doğal bir melatonin kaynağıdır. İyi ruh hali ve uyku üzerinde belirleyici olan melatonin, uykusuzluk çekenler için uykuya dalmayı kolaylaştırır. Araştırmalar, kirazın uyku kalitesi ve süresini arttırdığına işaret ediyor. Ancak daha çok araştırmaya ihtiyaç bulunuyor.

Sporcular İçin Faydalı

Kirazın hem profesyonel hem amatör spor yapanlar için egzersiz sırasında dayanıklılığını artırdığına dair araştırmalar mevcut. Kirazın düşük glisemik indeks, anti-inflamatuar, anti-oksidatif ve kan akışını artırma özelliği sayesinde enerji verdiği düşünülüyor. Egzersiz sonrası kas hasarını ve ağrıyı hafifleterek kasların toparlanmasına da yardımcı olabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı

Kiraz iyi bir lif kaynağı olarak zayıflama diyetlerine eklenebilecek bir meyvedir. Lifli besinler tokluk hissi vererek aşırı yemeyi engellerken tokluk süresini de uzatmış olur. Kiraz düşük glisemik indeksliyle de kilo vermede destekçiniz olabilir. Vitamin zengini bu meyvenin vücuttaki toksinleri de temizleyici bir özelliği bulunur.

Cildinizi Canlandırır

Kirazın cilde faydaları içerdiği vitamin ve minerallerden anlaşılabilir. C vitamini içeriği ile cilde parlaklık veren kiraz, antioksidanlar sayesinde de cildi matlaştıran ve yaşlı görünmesine sebep olan serbest radikallerle savaşır. Güneşin ciltte yarattığı lekelenme gibi hasarların giderilmesinde yine destekçidir. Kirazları püre haline getirip bir tutam zerdeçal ve bir tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Elde ettiğiniz bu macunu yüzüne sürüp 10-15 dakika bekleyin ve daha sonra durulayın.

Kiraz Yerken Dikkat!

Kiraz, çokça tüketebileceğiniz bir meyve değildir. Aşırı tüketiminde bağırsak hareketliliğini artırarak ishal yapabilir. Hatta kabızlık gibi sorunları olanlar genellikle kiraz sapı çayı içip rahatlama sağlayabilir. Potasyum içeriği kan sulandırıcı olduğu için kalp ve tansiyon sorunu olanlar daha dikkatli tüketmelidir.