Sarımsak Neye İyi Gelir?

Soğan ailesinin üyesi olan sarımsak, güçlü tadı ve kokusuyla bilinir. Dünyanın birçok yerinde özellikle yemekleri lezzetlendirmek için kullanılan bu besin eki zamanlarda Mısırlılar, Babilliler, Yunanlılar ve Çinliler gibi birçok medeniyet tarafından hastalıklar üzerindeki etkileri nedeniyle kullanılmıştır. Vücut için birçok yararı olan sülfür bileşiklerini içermesinin yanı sıra C vitamini, B6 vitamini ve manganez açısından da zengindir.

Sarımsak kalorili bir besin mi?

28 gramında 42 kalori bulunan bu sebze 1,8 gram protein, 9 gram karbonhidrat içerir. Aynı zamanda 0,6 gram lif de içeren sarımsakta yüksek miktarda manganez, B6 vitamin, C vitamini ve selenyum da bulunur.

Sarımsağın faydaları nelerdir?

Eski zamanlardan beri grip gibi hastalıklarla savaşmada faydalı olduğu bilinen bu sebze, kalp sağlığından, kolesterole; Alzheimer’dan atletik performansa kadar pek çok fayda sağlar. Sarımsağın faydaları saymakla bitmese de belli başlı yararlarını sizin için sıraladık.


1 5

Tansiyonu dengelemede yardımcı

Yüksek kan basıncı olarak da bilinen hipertansiyon kalp krizi, inme gibi kalp problemlerine neden olabilir. Araştırmalara göre sarımsağın içindeki bileşenler kan basıncını dengelemeye yardımcıdır.

2 5

Enfeksiyonlara karşı

Sarımsağın faydaları arasında eneksiyona karşı etkisi de yer alır. Sarımsak içeriğinde bulunan sulfosid ve allisin sayesinde doğal antibiyotik görevi görür. Nezle ve soğuk algınlığı ile boğaz iltihabının önlenmesinin yanı sıra, vücuttaki enfeksiyon ve mikroba karşı birer savaşçı edasıyla savaşır.

3 5

Kolesterol dengeleyici

Sarımsak total kolesterol ve LDL kolesterol (kötü huylu kolesterol) seviyelerini düşürmede oldukça etkilidir. Bu iki değerin yükseldiği durumlarda içeriğindeki bileşenler total kolesterol veya LDL kolesterollere etki ederek yüzde 10-15 oranında düzelme sağlayabilir. Ancak LDL kolesterol ve HDL kolesterol (iyi huylu kolesterol) üzerinde bilinen bir etkisi yoktur.

4 5

Alzheimer’a karşı koruma

Sarımsak neye iyi gelir sorusunun bir diğer yanıtı ise Alzheimer'dır. Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasar yaşlanma üzerinde etkilidir. Sarımsağın içeriğindeki antioksidanlar vücudun koruma mekanizmasını destekleyerek oksidatif hasara karşı savaşır. Kolesterol seviyesini ve kan basıncını düzenleme üzerindeki etkisiyle beraber antioksidan özelliği sayesinde Alzheimer ve demans gibi sık karşılaşılan beyin hastalıklarına karşı koruma sağlar.

5 5

Atletik performansınızı arttırın

Sarımsak çok iyi bir performans arttırıcıdır. Eski zamanlarda yorgunluğu azaltmak ve işçilerin çalışma kapasitesini arttırmak için kullanılan bu sebze iyi bir destekçidir.