Yazı İçeriği

Uzayan sofralar ve tatlı meyvelere dikkat!

Damar sertliği ve hipertansiyon hastaları sıcaklara dikkat!

Kronik hastalığı olanlara özel yaz önerileri

Sağlıklı olsanız da oruçluyken beslenmenize dikkat edin

Diyabet ve kalp hastaları sıcaklarda nelere dikkat etmeli?

Sıcak ve uzun yaz günleri sağlıklı insanlar için keyifli saatler anlamına gelir. Her ne kadar artan sıcaklıklar zaman zaman bunaltsa da genel anlamda ciddi sorunlar yaşanmaz. Ancak yazın en sıcak günlerinin yaşandığı dönemlerde, önlem alınmadığı takdirde kronik hastalıklar önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.


Uzayan sofralar ve tatlı meyvelere dikkat!

Uzayan günlerde gece geç saatlere kadar yemek yenir. Hem uzayan sofralar hem de bu sofralarda bulunan glisemik indeksi yüksek karpuz, kavun gibi gıdalar diyabet hastalarının kan şekerlerinin yükselmesine neden olur. Sıcak günlerde yaşanan sıvı eksikliği de diyabet hastalarının şeker dengesini bozan bir diğer etken. Tüm bu nedenlerle diyabetlilerin yaz aylarında beslenmelerine daha çok özen göstermeleri ve güneşin altında çok fazla zaman geçirmemeleri gerekir.

Damar sertliği ve hipertansiyon hastaları sıcaklara dikkat!

Sıcaklara uyum sağlamaya çalışan vücudumuz bazı mekanizmalar kullanır. Vücut ısısını düşürmek için cilt damarları genişler, cilt kan dolaşımı artar ve terleme gerçekleşir. Sağlıklı insanların vücut ısısını düşürmede oldukça efektif çalışan bu mekanizma, kalp damar sertliği ve hipertansiyon hastalarında problemlere yol açabilir. Kalp bu yeni duruma ayak uydurmak için daha hızlı çalışmak zorunda kalır. Bu durum da kalp ritim problemlerine, kalp krizlerine, tansiyonda düşme ya da ani yükselmelere, beyin kanamalarına ve felçlere yol açabilir.

Kronik hastalığı olanlara özel yaz önerileri

1. Vücudunuzun uyarılarını dikkate alın
Unutmayın ki, yaz aylarında kalp krizi ve inme gibi problemler daha sık yaşanır. Bu nedenle vücudunuzun sizi uyardığı durumları dikkate almalı ve olası sağlık problemlerinize eğilmelisiniz.

2. Kardiyak muayeneden geçin
Özellikle eforla ilişkili göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetiniz varsa ya da baş ağrısı şikayeti yaşıyorsanız bu dönemde mutlaka kardiyak muayeneden geçmelisiniz.

3. Tatil planınızı kontrol sonrasına bırakın
Kalp damar hastalığı ya da hipertansiyon probleminiz varsa tatil planlarınızı mutlaka rutin kontrolünüzden sonraya bırakın.

4. Öğle saatlerinde dışarı çıkmayın
Özellikle öğle saatlerinde doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınması uzun dönemde cilt problemleri ve belki de cilt kanserine yatkınlık yaratabilir. Bu saatlerde mümkün oldukça dışarıda kalmayın. Mecbur olduğunuz takdirde ise şapka, UV ışınları süzen gözlük ve yüksek faktörlü koruyucu kremler ve açık renkte kıyafetleri tercih edin.

5. Bol sıvı tüketin
Aşırı terleme sıvı kayıplarına, güneş yorgunluğuna belki de ileri derecede kayıplarla birlikte güneş çarpmasına ve cilt yanıklarına da sebep olabilir. Bu dönemlerde sıvı açığını kapatmak için bol miktarda sıvı tüketin. Efor sarfedilecek işleri daha serin zamanlara bırakın.

6. Doktorunuza danışmadan oruç tutmayın
Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa ve oruç tutmak istiyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Sıcak ve uzun yaz günleri, susuzluk, uzamış açlık gibi diyabet ve kalp hastalarında koma ve ölüme kadar varan sonuçlara yol açabilir.

Sağlıklı olsanız da oruçluyken beslenmenize dikkat edin

Herhangi bir sağlık probleminiz olmasa da oruç tutarken susuzluk ve açlık nedeniyle daha çok baş ağrısı, halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sahurda bol miktarda sıvı için, tok tutacak yiyeceklerden tüketin, mümkün olduğunca dışarıda vakit geçirmeyin ve özellikle de fiziksel hareket gerektiren işlerden kaçının.