Yazı İçeriği

Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Macunu Nedir?

Kudret Narı Ne İşe Yarar?

Kudret Narı Yağı Nedir?

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret Narı Mide İçin Nasıl Kullanılır?

Kudret Narı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kudret Narı Nedir?

Kudret narı; bilimsel adı Momordica Charantia olan, kabakgiller ailesine mensup tropikal bir bitkinin hamken yeşil, olgunlaştıkça sararan, uzun ve çıkıntılı kabuklu, tadı, genellikle acı ve biraz da ekşi olarak tanımlanan meyvesine verilen isimdir. 

Kudret narı içeriğinde bulunan antioksidanlar, antiinflamatuar ve hipoglisemik bileşenler nedeniyle geleneksel tıpta asırlardır kullanılır.

Kudret narı yaygın olarak Asya, Afrika ve Karayipler'de yetişir. Ülkemizde ise daha çok Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişir.
Kudret narı acı tadı nedeniyle çiğ değil genellikle pişirilerek, yağı çıkartılarak ya da macun haline getirilerek tüketilir.

Çiğ kudret narının 100 gramının besin değerleri şöyledir: 

 • Kalori: 21
 • Karbonhidrat: 4 gram
 • Lif: 2 gram.

Kudret narının 100 gramı günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 99’unu, günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 44'ünü, günlük folat ihtiyacının yüzde 17'sini, günlük potasyum ihtiyacının yüzde 8'ini, günlük çinko ihtiyacının yüzde 5'ini, demir ihtiyacının yüzde 4'ünü karşılar.

Kudret narının aşırı tüketimi, mide ve bağırsaklarda rahatsızlığa neden olabilecek bileşenler içerebilir. Bu nedenle tüketmeye başlamadan önce doktorunuzun onayını almalısınız.


Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

Kudret narının faydaları arasında şunlar bulunur: Kudret narı kanseri önlemeye yardımcı olur, kan şekeri yönetimini destekler, kötü kolesterolü düşürebilir, demir eksikliği ve anemiyi önlemeyi destekler, yaşlanma etkilerini azaltır, vücuttaki iltihap seviyesini düşürür, sindirim sistemini destekler, cilt sağlığına iyi gelir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Kudret narında bol miktarda beta-karoten bulunur. İnsan vücudu beta-karoteni A vitaminine dönüştürür. Araştırmalara göre hem beta-karoten hem de A vitamini Hodgkin dışı lenfomanın önlenmesine katkıda bulunur. Bir başka araştırmada bilim insanları kanser hücrelerini öldürmek için kudret narı ekstraktını kullandılar ve kudret narının mide, kolon, akciğer ve nazofarinks kanseri hücrelerini etkili bir şekilde iyileştirdiği tespit edildi

Kan Şekerini Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Kudret narı, kan şekeri seviyesini doğal olarak düşürmeye yarayan yüksek lifli, düşük şekerli bir meyvedir. Diğer karbonhidrat türlerinin aksine insan vücudu lifi sindiremediği için glikoz üretmez. Lif ayrıca sindirim sistemini yavaşlatarak glikozun emilimini yavaşlatır ve kan şekerinin aniden yükselmesini önler.

Kötü Kolesterolü Düşürebilir

Çeşitli laboratuvar çalışmaları, kudret narının sağlıksız kötü kolesterol seviyelerini düşürme potansiyeli olduğunu göstermektedir. 

Demir Eksikliği ve Anemiyi Önlemeye Destek Verir

Yeterince demir alınmadığında demir eksikliği anemisi gelişir. Kudret narında ise bol miktarda demir bulunur. Kudret narında ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olan folat (B9 vitamini) da bulunur.

Yaşlanma Etkilerini Azaltır

Kudret narı, yüksek antioksidan içeriği sayesinde vücudu serbest radikallere karşı korur, hücresel hasarı önler ve yaşlanma etkilerini yavaşlatır.

Vücuttaki İltihabı Azaltır

Kudret narı, antiinflamatuar özellikleri sayesinde inflamasyonu azaltır ve çeşitli inflamatuar sağlık sorunlarına iyi gelir.

Sindirim Sistemini Destekler

Kudret narının sağlığa faydalarından bir diğeri ise sindirim sistemini güçlendirmesi ve bağırsak parazitlerinin temizlenmesine katkı sağlamasıdır. 

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Kudret narı antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde, cilt sağlığını destekler ve cilt sorunlarının azalmasına yardımcı olur. 

Bağışıklık Sistemi Güçlendirir

Kudret narının faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlamasıdır. Kudret narının faydalarından yararlanmadan önce doktorunuza danışarak tüketmeniz önerilir. Kudret narı kronik sağlık sorunları olan kişilerde sağlık sorunlarına neden olabilir.

Zeytinyağlı Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağlı kudret narının faydaları arasında şunlar bulunur:

 • Zeytinyağı ve kudret narının antioksidan yapısı cilt sağlığını iyileştirir, yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Hem zeytinyağında hem de kudret narında bulunan bileşenler vücuttaki iltihabı gidermeye katkıda bulunur.
 • Güçlü antioksidanlar zeytinyağlı kudret narı, bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı koruma sağlar.,
 • Zeytinyağlı kudret narının bir diğer faydası ise sindirim sistemini desteklemesi ve bağırsak sağlığını iyileştirmesidir.
 • Zeytinyağlı kudret narı ayrıca içeriğindeki fitokimyasalla sayesinde kanser hücrelerinin büyümesinin engellenmesine katkıda bulunur.

Kudret Narı Macunu Nedir?

Kudret narı macunu, kabuğu soyulmuş kudret narının püre haline getirilerek içerisine zeytinyağı ve bal katılarak hazırlanan macun kıvamında bir karışımdır. Kudret narı macunu antioksidan özelliktedir ve iltihaba karşı etkilidir.

Kudret Narı Macunu Faydaları Nelerdir?

Kudret narı macununun faydaları arasında sindirime iyi gelmesi, antioksidan ve iltihap giderici özellikleriyle cilt sağlığını desteklemesi, bağışıklık sistemine katkıda bulunması, kanser hücrelerinin büyümesini engellemesi ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olması bulunur.

Kudret Narı Ne İşe Yarar?

Kudret narı barındırdığı antioksidanlar sayesinde hücre hasarının engellenmesine katkıda bulunmaya, vücuttaki iltihabı azaltmaya, sindirim sistemine destek vererek bağırsak hareketlerini düzenlemeye, cilt sağlığına katkıda bulunmaya, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye ve dolayısıyla hastalıklara karşı koruma sağlamaya yarar. Kudret narı tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Kudret Narı Yağı Nedir?

Kudret narı yağı, kabuğu soyulmuş kudret narı meyvesinden elde edilen yağa verilen isimdir. Kudret narı yağı asırlardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Kudret narı yağının antioksidan ve iltihap önleyici özellikleri ile cilt sağlığına ve iltihaba iyi gelir. Kudret narı yağı su ile karıştırılıp içildiğinde sindirim sistemi ile ilgili sorunların giderilmesine katkıda bulunur. Kudret narı yağının bağışıklık sistemini destekleyici özellikleri de vardır.

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret narı fazla tüketildiğinde ishale, mide kanamasına, ülser oluşmasına , kalp atışının düzensizleşmesine, böbreklerde hasara, mide sorunlarına ve kusmaya neden olabilir. Bu nedenle özellikle kronik hastalıkları olan kişilerin doktor önerisiyle, doktorun belirttiği miktarda yenmesi gerekir.

Kudret Narı Mide İçin Nasıl Kullanılır?

 • Günde 1-2 çay kaşığı kudret narının yemeklerden önce tüketilmesi sindirime katkıda bulunarak mideyi yatıştırabilir.
 • Birkaç damla kudret narı yağı, bir çay kaşığı zeytinyağı veya bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Bu karışım, mide sorunlarını gidermeye destek verebilir.
 • Kudret narı soyulduktan sonra iç kısmından çıkarılan su bir çay kaşığı miktarında içilirse mide ülseri ve gastrit gibi sağlık sorunlarını yatıştırmaya faydalı olabilir. Bu geçici bir etkidir. Bu nedenle gastrit ve mide ülserinin tedavisi için mutlaka bir gastroenterologdan randevu almanız gerekir.

Kudret Narı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kudret Narı Kimler Kullanamaz?

Kronik sağlık sorunu olan kişiler kudret narı tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Kudret narı insülin ve diyabet ilaçlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Hamilelerinde kudret narı tüketmemesi gerekir.

Kudret Narı Mide Yanmasına İyi Gelir mi?

Kudret narının mide yanması gibi sindirim sistemi şikayetlerine iyi gelebilir. Antiinflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri mide mukozasını koruyarak, asit seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Kudret Narı Nasıl Yenir?

Kudret narı acı tadı nedeniyle doğrudan değil macun, yağ veya su şeklinde tüketilir. Macunu doğrudan yiyebilir, yağını su ile karıştırabilir veya suyunu bir çay kaşığı kadar içebilirsiniz. 

Kudret Narı Neye İyi Gelir?

Kudret narı, sindirim sorunlarına, diyabet yönetimine, cilt problemlerine ve iltihaba iyi gelir. Antioksidan içeriği ile hücresel hasarı önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kudret Narı Nasıl Yapılır?

Kudret narının yetişmiş ve olgunlaşmış hali macun, yağ veya su haline getirilerek tüketilir. 

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Kudret narı, genellikle macun, yağ veya ekstrakt şeklinde kullanılır. Macunu doğrudan yiyebilir, yağını cilde sürebilir veya bir çay kaşığı kadar suyunu içebilirsiniz. 

Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Kudret narı, genellikle macun şeklinde tüketilir; doğrudan yemeklerden önce küçük miktarlarda alınır. Yağı cilde sürülebilir veya suya katılarak içilebilir.

Ballı Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Ballı kudret narı, antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde sindirim sistemini destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt sağlığını iyileştirir ve mide rahatsızlıklarını yatıştırır.