Yazı İçeriği

Kuru saç bakımı

Saçların elektriklenmesine karşı çözümler

Saç derisi yeterince nemi sağlayamaz. Saçlar doğal bir yağlanmaya sahip değildir. Saç derisinin ürettiği yağlar saçın parlak ve nemli görünmesini sağlamak için saçta tutulur. Bazen saç derisi yeterli yağı yapmaz ve saçın kurumasına neden olur. Yaşa bağlı olarak da saç derisinin yağ üretimi azalabilir. Saç kökleri altında cilt bulunduğundan, kuru saç derisi kuru cilt ile birlikte oluşur. Kuru saç derisi kepek şeklinde soyulur ve omuzlara dökülür.

Bu durumlar saçınıza zarar verebilir:

  • Aşırı yıkamak ya da sert bir şampuan kullanmak saçlarınızdaki doğal yağın gitmesine neden olur.
  • Çok sık saç kurutma makinesi ile saçı kurutmak (Özellikle kurutma öncesinde saça şekil veren alkol içerikli ürünler kullandıktan sonra)
  • Yüksek ısılı saç düzleştirici veya saç maşası kullanmak
  • Güneşe, aşırı soğuğa ve rüzgara saçı maruz bırakmak
  • Boya, perma, brezilya fönü gibi kimyasal işlemleri yaptırmak

Sağlıklı saçın her bir telinde kütikül olarak adlandırılan koruyucu bir tabaka vardır. Kütikül saçlarınızı sıcağın zararlarından korur. Sağlıklı bir kütikül saça parlaklık ve ışıltı yaratarak ışığı yansıtır. Zarar gördüğünde ise saç kılından ayrılır ve zarar gören saç ışığı yansıtmaz. Işığı emer ve bu da saçın mat, cansız görünmesine neden olur.


Kuru saç bakımı

Saç kuruluğunu engellemek için saçınızı her gün yıkamak yerine 2 günde bir yıkayabilirsiniz. Özellikle kuru saçlar için olan şampuanları kullanın. Alkollü saç ürünleri kullanmayın çünkü bunlar saçın kurumasına neden olur. Nemlendirici özellikli bir şampuan ve saç kremi kullanın. Bu saçı koruyan kütikül’in görevini yaparak saçın doğal yağını korur. Saçınızı neme doyurmak için saç derisine jojoba ve hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.

Eğer bu yöntemleri deniyor ama hala bir çözüm bulamıyorsanız profesyonel bir yardım alın. Eğer kuru saç ile birlikte yorgunluk, soğuk intoleransı, halsizlik ve saç dökülmesi varsa başka bir sağlık sorunun olmadığından emin olmak için bir doktora danışın.

 Giysilerde olduğu gibi saçlar da statik elektrikle yüklüdür. Saç kurutma makineleri elektriklenmeyi artırır. Kış aylarında elektriklenmenin artması statik elektriğinin birikmesi sonucu olur. Kışın kapalı ortamlarda ısıtıcıların havayı kurutması sonucu saçlardaki nem gider ve elektriklenme oluşur. Bunu önlemek için bulunduğunuz kapalı ortama buhar makinesi koyabilirsiniz. Ayrıca saçı tararken ahşap fırça kullanmak da elektriklenmeyi azaltabilir.