Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri

Hepimiz biliriz, sağlıksız görünen saçlar kişinin kendisinin de sağlıksız göründüğü intibası uyandırır. Sağlıklı saçlara sahip olmanız için yapmanız gerekenler çok basit…

Saçlarınızın sağlıklı ve canlı görünmesini sağlamak elinizde. Tek dikkat ekmeniz gereken ise yazımızda okuyacağınız kurallara uymak. Bunların hiçbirisi uygulaması zor kurallar değil. Aksine basit bakımlar yapmanız ve yapılmaması gerekenlere dikkat etmeniz yeterli.


1 10

1 İyi Bir Nemlendirici Kullanın

Saçlarımıza yaptığımız boya, kimyasal sprey kullanımı, aşırı sıcak hava ile kurutma gibi işlemler zamanla onlara zarar verir. Bu işlemler saçımızdaki nem dengesinin bozulmasına ve kurumasına neden olur. Saçlarınıza zarar vermemek adına öncelikle bu tip zarar verici uygulamalardan uzak durmalısınız. Modern hayatın gerekleri nedeniyle yaptığınız bu işlemlerin saçlarınıza verdiği zararı onarmak için ise yapmanız gereken en önemli şey saçınızı nemlendirmektir. Birçok ürünün etiketinde nemlendirici yazar. Ama gerçekte bu ürünler saçınızın sadece yumuşak olmasını sağlar. Argan yağı, doğal zeytinyağı, gliserin ya da shea yağı gibi ürünler kullanmaya özen gösterin. Ama içeriğinde mineral yağı ve vazelin olan şampuanlardan uzak durun.

2 10

2 Sıcaklık: Dost mu Düşman mı?

Isı saça pürüzsüz şekil vermek için başvurulan yöntemdir. Ama tabii ki fön makinesi, saç maşası, saç düzleştiricilerinin saça verdiği zararlara karşı saçı korumak gerekir. Saçınız nemliyken ısıya karşı saçınızı koruyan saç bakım ürünleri kullanın. Eğer saçınız ince telliyse saçınızı şekillendirmek için kullandığınız makinelerin ısısını düşürün. Biraz daha kalın telli olan saçların ince telli saçlara göre ısıya karşı dayanıklılığı vardır.

3 10

3 Hava Durumuna Dikkat Edin!

Saç tipiniz ne olursa olsun dışarıdaki hava durumu saçınızı etkileyecektir. Çok soğuk ve çok sıcak hava saçların kurumasına neden olur. Kuru saçlarınız için özel saç kremi ve şampuan kullanın. Hava koşulları kötüyse saçlarınızı koruyacak şapka türü giysiler kullanın.

4 10

4 Saçlarınızdaki Kırıkları Kestirin

Saç kırıkları için yapacağınız şey basit! Onları kestirmelisiniz. Saçınızdaki kırıkları kestirmekten korkmayın. Başparmak genel kuralı: Saçınız özellikle ısı veren şekillendirme işlemlerine maruz kalıyorsa, her 6-8 haftada bir saç uçlarınızdan bir parmak uzunluğunda kestirmelisiniz. Uzmanlar saçı evde makasla kesmenin doğru olmadığını söylüyorlar. Saçın arka tarafının şeklini vermek evde neredeyse imkansız olabilir.

5 10

5 Saçınıza Yağ Uygulayabilirsiniz

Saçınız çok kuru ise jojoba ya da hindistan cevizi yağını saçınızda deneyebilirsiniz. Nemli saça birkaç damla sürerek birkaç dakika bekletin. Sonra nemlendirici bir şampuan ve saç kremi ile saçınızdaki yağdan arınana kadar saçınızı durulayın. Daha fazla etki görmek istiyorsanız saçınıza bir gün izin verin ve hiçbir şekillendirici uygulama yapmayın. Hatta kendiliğinden kurumasına izin verin.

6 10

6 Saçınızı Yatmaya Hazırlayın

Saçınıza uyurken bile iyi davranmayı ihmal etmeyin. Uyumadan önce saçınızı bir fırça ile tarayarak saçlarınızdaki karışıklığı düzeltin. Fırçalama saç derisindeki yağların yayılmasını sağlar. Fırçalamak saçların kolay kopmasını engeller. Saçlarınızı fırçalarken orta sertlikte ve doğal malzemelerle yapılmış bir fırça tercih etmelisiniz ve fırçayı sert hareketlerle değil yumuşak hareketlerle kullanmalısınız. Eğer saçlarınız uzunsa gevşek bir topuz yaparak uyuyun. Eğer saçınız kısaysa ipek bir yastık kılıfı üzerinde uyuyun. Çünkü bu daha az sürtünmeye neden olacaktır.

7 10

7 Saçınızı Kimyasal İşlemlerle Yakmayın

Kimyasal işlemler saçın nemini alır ve saça zarar verirler. Eğer saçlarınız çok fazla kimyasal işleme maruz kalırsa saç matlaşır ve kıvırcık olmaya dönebilir. Saç renginizi doğal saç renginizin üç ton açığı veya koyusu çevresinde kullanın. Sık boyatmak nem kaybına ve kuruluğa neden olarak saç sağlığınıza zarar verebilir. Rengini korumak için yalnızca diplerini boyatmanız yeterlidir. Saçlar 4 haftada 1 cm’den daha az uzar. Yani 4 hafta sonra yalnızca farklı renkte çıkan dipleri boyatmanız renginizi korumanızı sağlar.

8 10

8 Evde Saç Maskesi Tarifi

Küçük bir kase içinde eşit miktarda bal ve zeytinyağını karıştırarak bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Kokusu güzel olan bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Maskeyi saçınıza yedirerek uygulayıp 30 dakika streç film sarın ve bekleyin. Sonra şampuan ve saç kremi ile saçlarınızı yıkayın. Bunu en az ayda bir kez ya da yapabiliyorsanız haftada bir kez yapın.

9 10

9 Her Gün Şampuanlamayın

Her gün saçlarınızı yıkamak isteyebilirsiniz. Ama kafa deriniz yağlı olmadığı sürece buna hiç gerek yok. Sık sık şampuanla yıkamayın. Bir gün şampuanla yıkıyorsanız bir sonraki gün saçınızı yıkadığınızda yalnızca saç kremi kullanabilirsiniz.

10 10

10 Saç Diyeti 

Sağlıklı saçlara ulaşmanın yolunun beslenmenizden geçtiğini biliyor muydunuz? Saçınız da sağlıklı yağlar ister! Yani avokado, somon ve zeytinyağını bol bol tüketin. Bu gıdalarda kuru saç derinizi tıka basa nemlendirecek kadar yağ asidi bulunur. Bunların dışında bu besinleri tüketmek de saç sağlığınıza katkıda bulunur: Yoğurt, havuç, tarçın, yumurta, mandalina, yulaf, mercimek, ıspanak ve kuruyemiş.