Yazı İçeriği

1. C vitamini ile bağışıklığı kuvvetlendirir

2. DNA ve RNA’yı destekler

3. Kansere karşı korur

4. Uzun süre tok tutar

5. Kalp krizi riskini azaltır

6. Kemik gelişimini sağlar

7. Yaraları iyileştirir

8. Demir eksikliğine karşı

9. Göz sağlığı için önemli

10. Tatlı krizi için alternatif

Mandalina yerken dikkat!

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Mandalinanın faydaları saymakla bitmiyor. Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan mandalina bağışıklık sistemini güçlendiren, kanser ihtimalini azaltan, yeni hücre oluşumunu destekleyen bir besin. C vitamini başta olmak üzere içerdiği A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu. Sayısız faydası olan mandalinanın bu nimetlerinden en üst seviyede yararlanabilmek için dikkat etmeniz gereken ayrıntılar da var. Örneğin bol gözenekli bir kabuğa sahip olan mandalina diğer turunçgillere göre daha çabuk su kaybettiği için aldıktan sonra 2-3 gün içinde tüketmeniz biyo-yararlılığı açısından önemli. Mandalinanın sağlığımız üzerindeki önemli yararları…

İşte Mandalinanın Faydaları…


1. C vitamini ile bağışıklığı kuvvetlendirir

Zengin C vitamini içeriği ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.

2. DNA ve RNA’yı destekler

B vitamininden de oldukça zengin olan mandalina vücutta DNA ve RNA oluşumunda görev alarak yeni hücrelerin oluşmasını destekler.

3. Kansere karşı korur

İçeriğindeki folat sayesinde kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini önleyerek akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin gelişimini önlemede etkilidir.

4. Uzun süre tok tutar

İçeriğindeki çözünür lif olan pektin daha uzun süre tokluk sağlar. Yapılan çalışmalara göre, mandalina obezite sorunu olan kişilerde iştah kontrolüne katkıda bulunarak kalori alımını azaltır.

5. Kalp krizi riskini azaltır

Potasyum içeriğiyle yüksek kan basıncını önleyerek kalp krizi riskini azalttığı da, yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilen faydaları arasında yer alıyor. İçeriğindeki flavonoidler sayesinde kolesterolün düşmesinde de etkili.

6. Kemik gelişimini sağlar

Potasyum aynı zamanda kemik sağlığı için de gerekli olan bir mineral. Potasyum ve A vitamini sayesinde sağlıklı kemik gelişiminin sağlanmasında ve kemik erimesinin önlenmesinde önemli rol oynar.

7. Yaraları iyileştirir

Mandalinada bolca bulunan C vitamini vücutta kolajen sentezi için önemli. Kolajen yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.

8. Demir eksikliğine karşı

C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demirin vücuttaki emilimini artırır.

9. Göz sağlığı için önemli

Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı için de önemli. A vitaminin yeterli alınması başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktirir.

10. Tatlı krizi için alternatif

Mandalinada bulunan flavonoidler diyabetle savaşmada da rol oynarlar. Flavonoidler hastalığa neden olan molekülleri nötralize eden antioksidanlar. Uygun porsiyon tüketildiğinde (1 porsiyon meyve=2 küçük mandalina) kan şekerindeki dalgalanmaları önleyerek tatlıya olan ihtiyacı azaltır.

Mandalina yerken dikkat!

Kabuğunu da tüketin: Mandalina kabuğunun altındaki beyaz lifler selülozik maddeler bakımından zengin oldukları için sindirim siteminin daha aktif çalışmasında etkili olurlar. Ayrıca beyaz liflerin içeriğindeki pektin de diyet lifinin bir bileşeni olduğu için kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve kan şekeri dengesi sağlar. Bu nedenle mandalinanın beyaz kısımlarının atmayın ve meyveyle birlikte tüketin. 

Kilo kilo yemeyin: C vitamini suda eriyen bir vitamin olduğu için fazlası depolanmaz, atılır. Bu nedenle yüksek miktarda tüketilen mandalinanın da 1 porsiyon (2 küçük adet) mandalinanın da vücuda sağlayacağı vitamin aynı. Mandalinanın yüksek miktarlarda tüketilmesi bazı sağlık problemlerine neden da neden olabilir. Hassas bünyelerde ciltte kızarma ve döküntü gibi alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Bunun yanı sıra içeriğindeki fruktoz şekeri nedeniyle diyabet sorunu olanlarda kan şekerinin yükselmesine sebep olabilir. Bu nedenle mandalina tüketirken porsiyon kontrolü çok önemli.

Çekirdeğini yemeyin: Çekirdeksiz türleri de bulunan mandalinayı tüketirken çekirdeklerinin çıkarılması gerekir. Çünkü çekirdeği apandisit organının tıkanmasına yol açabilir.