Yazı İçeriği

Menopozda kalbinize dikkat edin

‘Geçmişle’ hesaplaşmayın

Menopoz depresyon nedeni

Menopozda cinsellik sorun olabilir

Ateş basması, iç sıkıntısı… İşte menopoz belirtileri

Son adet kanaması olarak bilinen menopoz östrojen eksikliğinin yaşandığı bir dönemdir. Bu eksiklik psikolojik bozulmaya direkt yol açmaz ancak ateş basmaları, uyuşmalar, gece ve gündüz terlemeleri, şişkinlikler, baş dönmesi, denge bozuklukları, çarpıntı gibi birçok otonom sinir sistemi yolu ile ifade edilen şikayetlere yol açar. Bunları yaşayan kadında, duygusal zayıflama, iç sıkıntıları, karamsarlık, isteksizlik ve birçok konuda memnuniyetsizlik hali baş gösterebilir. Her kadında ruhsal sorunlar görülmez. Bu durum kişilik, özgüven, meşguliyetler, çalışma durumu ile direkt ilişkilidir. Özgüveni olan, geçirdiği dönem özelliklerini tanıyan, işi, mesleği ve gerçek meşguliyetleri olan kadınlarda ruhsal sorunlar minimum düzeydedir.


Menopozda kalbinize dikkat edin

Menopoz döneminde kalp damar hastalığı riski çok hızlı artar ve bu dönemden geçen kadınlarda kalp hastalıkları oranı neredeyse erkeklerle eşitlenir. Kadınlarda menopoz sonrası kalpten ölüm oranı da erkeklerden daha yüksektir. Çünkü kalp hastalıkları daha kötü seyreder, vücut metabolik değişiklikleri iyi yönetemez ve hastalığın tanısının konulması, tedaviyi geciktirebilir.

‘Geçmişle’ hesaplaşmayın

Menopoz; kadın için gebelik, emzirme ve ergenlik dönemleri gibi bir dönemdir. Bu dönemde kesinlikle yalnızlık ve kenara itilmişlik psikolojisine girmemeleri gerekir. Bu dönemde eşler bazen anlayış gösterebilir, bazen de sorunları anlamayabilirler. O nedenle bilgilendirmeleri önemlidir. Kadının geçmişi ve yaşadıkları depresyon riskini belirler. Bu dönem bir nevi ‘geçmişle hesaplaşma’dır. Kişi yaşamına bakıp kendini değerlendirir. Bu değerlendirme toplumlara ve kültürlere göre farklılık gösterir. Örneğin Türk kadını kendinden çok ailesini düşünür. Bu yaşta çocukları evden ayrılmış, eşiyle belli bir süredir birlikte olup çalışıyorsa çalışmayı bırakmıştır. Bütün yatırımlarını eşine ve çocuklarına yaptığı için mutsuz olabilir. O nedenle psikologlar kadınlara sadece aileleri için değil, kendileri için de bir şeyler yapmalarını önerir.

Menopoz depresyon nedeni

Yaşanan sorunlardan bir kısmı kadınların bu dönemi algılamasıyla ilgilidir. Bu dönemde üreme çağının sona ermesinin getirdiği bir takım sonuçlar vardır. Ancak bu neden, kültürel ve sosyolojik olduğundan daha fazla abartılır. Bu dönem sanki hayatın ve cinsel yaşamın sona ermesi gibi algılanabilir. Bu algıyı yaşayan kadınlarda sık olarak depresyon olmak üzere anksiyete bozuklukları, sinirlilik, kronik stres, uykusuzluk olarak tezahür edebilir. Bu sorunların menopoz döneminde değişen hormonlarla da bağlantısı olduğu iddia edilir. Fakat bu tam olarak kanıtlanmış bir bilgi değildir.

Menopozda cinsellik sorun olabilir

Menopoz döneminde çeşitli stresler de devreye girer. O dönem, çocukların büyüdüğü, evden ayrıldığı, bağımsızlaştığı, evin boşaldığı bir dönemdir. Bu nedenle menopoza girince yalnızlık duygusunu yaşayabilir. Bu dönemde kardiyovasküler hastalıklar gibi bedensel rahatsızlıklar da görülebilir. Cinsel sorunlar olabilir. Menopozun ilerleyen döneminde eş kayıpları meydana gelebilir. Yalnızlık duygusuna bunlar da eklenir.