Yazı İçeriği

Mini Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Endoskopik Cerrahi ile Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Estetiğinden Sonra Güneşten Korunun

Mini Yüz Germe Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Yanaklardan çeneye doğru inen derin izler, ciltteki hafif sarkmalar, gözaltının torbalanması ve göz kapaklarının aşağıya düşmesi kadınlar tarafından ‘yaşlanma’ belirtileri olarak görülür. 40-60 yaş aralığındaki kadınlar bu görünümden duydukları rahatsızlık nedeniyle estetik operasyonları tercih ederler. Mini yüz germe ameliyatları da bu operasyonlardan biridir. Kadınların yaşlanma belirtileri olarak gördükleri ciltlerindeki değişiklikler mini yüz germe tekniği ile giderilebilir.

Kadınlar En Çok Nelerden Şikayet Ederler?

  • Kaşlardaki düşme
  • Üst ve alt göz kapaklarındaki sarkma
  • Elmacık kemiklerinin üzerindeki yağ yastıkçıklarının aşağıya doğru kayması
  • Burun ve ağız kenarındaki olukların derinleşmesi
  • Çene kenarlarında sarkma
  • Gıdı ve boyun bölgesinde bölgesel yağ toplanması

Yukarıda sayılan bu şikayetlerle doktorunuz mini yüz germe ameliyatı önerebilir.


Mini Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genellikle 40 yaş altındaki kadınların yüzlerinde gözlenmeye başlanan küçük ve sınırlı sorunları gidermede dolgu, botoks gibi işlemler tercih edilir. Ancak kişiler yüzlerindeki sarkmaları ve yaşlı görünümü gidermek için de yüz germe operasyonunu isteyebilir. Mini yüz germe ameliyatı her kişiye uygulanabilir bir teknik değildir. Bu kararı plastik ve estetik cerrahi uzmanı verir. Bu teknikte kulak memesinin önünden başlayıp, kulak içine gizlenen ve yukarıda saçlı deriye uzanan 5-7 cm’lik bir kesi yapılır. İzlerin büyük kısmı kulak içi ve saçların içinde kaldığı için dikkat çekmez. Sadece sınırlı bir alanda yüz cildi kaldırılır ve daha derin planda olan yüz sinirleri ile karşılaşılmaz. Kaldırılan yüz cildi yukarıya doğru çekilir. Bu teknikte daha doğal sonuçlar elde edilir.

Mini Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Mini yüz germe ameliyatı sonrası oluşan şişlik ve morluklar çok sınırlıdır. Mini yüz germe ameliyatı iyileşme süreci ise klasik yüz germe ameliyatına göre daha kısa sürer. Önceden bu ameliyatı yaptırmış olmaları 7-10 yıl veya daha sonra tekrar ihtiyaç duyduklarında yaptırmalarına engel değildir.

Endoskopik Cerrahi ile Yüz Germe Ameliyatı

Yaşlanmaya bağlı olarak yanaklar, alın ve çene bölgeleri ile orta yüz bölgesinde gelişen, belirginleşen sarkmalar ve yağ dokusu eksiklikleri endoskopik cerrahi işlemle giderilebilir. Bu işlem sırasında yüzün değişik bölümleri arasında yağ doku transferleri yapılır. Yapılacak işlemin niteliğine göre ameliyat 2-4 saat arası sürebilir. İşlem çoğunlukla genel anestezi ile gerçekleştirilir. Endoskopik yüz cerrahisi, yüzün problemli bölümlerine en yakın ve gizlenmesi mümkün olan kulak önündeki kıvrım ve alnın saç çizgisi gibi yerlerinden girilerek yapılır. Bu bölgelerden küçük kesiler açılır ve endoskop yardımıyla eksik bölgelere yağ dokusu transfer edilir.

Yüz Estetiğinden Sonra Güneşten Korunun

Mini yüz germe ameliyatının kalıcılığı biraz da kişiye bağlı değişebilir. Mini yüz germe ameliyatı ya da endoskopik yüz germe ameliyatı da olsa yüz estetiğinden sonra güneş koruyucu ve nemlendirici kremler kullanılması önerilir. Doktorların tavsiye ettiği kremler uygun dozlarda uygulanmalıdır. Özellikle güneşin etkili olduğu yaz mevsiminde yüzün çok iyi korunması gerekir. Sık sık kilo alıp vermek de yüz dokusunu değiştirir. Bu nedenle yüz germe ameliyatından sonra güneşten korunmak ve kilo alımına dikkat etmek gerekir.