Yazı İçeriği

1. Bağışıklığı güçlendirir

2. İltihabı önler

3. Kanser hücreleriyle savaşır

4. Tansiyonu düşürebilir

5. Nar suyu hafızayı kuvvetlendirir

6. Cildi gençleştirir

7. Sperm hareketliliğini artırır

8. Nar kalorisi

9. Fiziksel performansı artırabilir

Nar mevsimini kaçırmayın

Bereketin simgesi olarak görülen narın sağlığınıza da bereket kattığını biliyor muydunuz? Sonbaharın meyvesi nara kırmızı rengini veren antosiyanin bileşeni pek çok hastalığa karşı kalkan görevi görür. Üstelik bu korumaya kanser de dahil! Yararlarından daha fazla faydalanmak için narın kendisini tüketin. İşte narın faydaları…


1. Bağışıklığı güçlendirir

İçeriğindeki punicalagin ve punicic asit narın yüksek antioksidan aktiviteye sahip olmasını sağlar. Yapılan araştırmalar, nar ve nar suyunun, yeşil çayın antioksidan aktivitesinin üç katına sahip olduğunu gösteriyor. Bu antioksidanlar stres, yanlış beslenme ve çevredeki olumsuz koşulların vücudumuzda yarattığı hasarı önlemeye yardımcı olur.

2. İltihabı önler

Kronik inflamasyon kalp ve damar hastalıklarından Alzheimer’a, kanserden tip 2 diyabete dek birçok hastalığın öncüsü. Nar büyük ölçüde punicalaginlerin antioksidan özellikleri sayesinde anti-inflamatuar etki gösterir. Vücudumuzdaki iltihabı azaltmak için düzenli nar tüketimi iyi bir seçenek.

3. Kanser hücreleriyle savaşır

Narın içerisindeki antioksidan maddeler kanser hücrelerinin oluşum sürecini yavaşlatabilir veya durdurabilir. Özellikle meme, kolon ve prostat kanseri oluşumunu önleme üzerine olumlu sonuç veren araştırmalar var.

4. Tansiyonu düşürebilir

Nar ve nar suyu içeriğindeki polifenoller sayesinde enzim aktivitelerini düzenleyip damarlarda genişleme ve tansiyonda düşme sağlayabilir. Kolesterol düzeylerini etkileyerek damarları ve kalbi koruyucu etki gösterir.

5. Nar suyu hafızayı kuvvetlendirir

Kalifornia Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada 4 hafta boyunca düzenli nar/nar suyu tüketen kişilerin sözel-görsel hafıza görevlerini daha iyi yaptıkları ve hafıza ile ilgili testlerde daha başarılı oldukları görülmüş.

6. Cildi gençleştirir

İçeriğindeki antioksidanlar ve urolithin A isimli bileşen sayesinde vücudumuz kasları oluşabilecek hasarlara karşı daha rahat koruyabilir. Doku hasarı en aza iner. Bu da hem vücutta hem ciltte yaşlanmayı geciktirir.

7. Sperm hareketliliğini artırır

Oksidatif strese karşı koruyucu etkisi sayesinde yumurta ve embriyo koruyucu etkisi olduğu düşünülür. Aynı zamanda erkeklerde sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini de artırmaya yardımcı olur.

8. Nar kalorisi

Nar hem gözü hem karnı doyuran bir meyve. Yarım kase nar sadece 72 kalori. Bununla birlikte 3,5 gr diyet lifi içerir. Bu diyet lifleri hem tokluk sağlar hem de bağırsak sağlığımızı korur.

9. Fiziksel performansı artırabilir

Nar, diyette doğal nitrat alımını sağlayan bir meyve. Nitratların kan basıncını düşürebilme etkisi olduğu gibi enerji üretimini sağlayan mitokondrilerin etkinliğini de artırarak fiziksel performansı artırabilir.