Yazı İçeriği

Ödem neden olur?

Ödem nasıl atılır?

Tansiyon ilaçları ödem yapabiliyor

Karbonhidrat ödeme neden oluyor

Adet öncesinde ödem artıyor

Ödem atıcı yiyecekler

Bu gıdalar ödem yapıyor

Ödem attırıcı probiyotikler

Vücutta ödem neden artar?

Vücuttan ödem nasıl atılır?

Sabahları uyandığınızda yüzünüzü şişmiş buluyor, yüzüğünüzün parmağınızı sıktığını hissediyor, ayakkabılarınızı zor mu giyiyorsunuz? Bunun nedenini bilmiyor ya da aklınıza vücudunuzun su tutmuş olabileceği mi geliyor? Aşırı yememenize rağmen vücut ağırlığınızda bir artış hissediyor, yüzüğünüz ve ayakkabılarınız sıkıyor, çoraplar bileklerinizde iz bırakıyor, yüzünüz şişiyor, kollarınızda ve bacaklarınızda gerginlik ve sertlik hissediyorsanız bu, ödem demektir. Ödem, vücudun hücreler arası sıvı hacminin artması anlamına geliyor. Ödem belirtileri vücudunuzda en az 4-5 litre fazla su olduğunu gösteriyor. Ödemi önlemek aslında elinizde. Zira beslenme şekliniz ödemin en büyük nedenlerinden biri. İşte ödeme karşı alabileceğiniz önlemler…


Ödem neden olur?

Fazla tuz tüketimi ödeme neden olabiliyor. Ayrıca yüksek tansiyona ve dolayısıyla kalp, böbrek ve beyinle ilgili ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Ülkemizde yapılan çalışmalar, normal tüketilmesi gerekenden neredeyse 3 kat fazla tuz tükettiğimizi gösteriyor. Bu nedenle günlük tüketim alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Tuzu azaltın. Azaltırken yalnızca yemeklere doğrudan döktüğünüz tuzu dikkate almayın, ayrıca yüksek tuz içeren gıdalar hazır gıdalar, soslar, cips ve çerezlerden uzak durun.

Ödem nasıl atılır?

Lenf sistemi, vücuttaki fazla sıvıların atılmasında son derece önemli. Uzun süre hareketsiz kalınması lenf dolaşımını azaltarak ödeme neden oluyor. Düzenli spor ise ödemi azaltıyor.

Tansiyon ilaçları ödem yapabiliyor

Bazı romatizma ilaçları ve tansiyon ilaçları ödeme neden olabiliyor. Romatizma ilaçları ve ağrı kesiciler gerekliyse mutlaka kullanılmalı. Ama burada dikkat edilecek nokta, uzun süreli kullanılmaması. Zira bu ilaçların sürekli kullanılması da artırıyor. Tansiyon ilacına bağlı ödem oluştuysa doktorunuza danışarak ilacın değiştirilip değiştirilmeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Karbonhidrat ödeme neden oluyor

Fazla karbonhidrat aldığınızda, vücudunuz bunu sindirebilmek için fazla su tutuyor. Bu durum da ödeme neden olabiliyor. Bunu önlemek için karbonhidrat içeren ekmek, makarna, pilav gibi besinlerin tüketimini azaltın.

Adet öncesinde ödem artıyor

Kadınlarda özellikle adet öncesi ve sırasında ödem artıyor. Bunun nedeni de vücudunuzda hormonların farklılaşması. Özellikle bu dönemde tuzlu ve karbonhidratlı gıdalardan uzak durulmasında fayda var.

Ödem atıcı yiyecekler

Kiraz, ananas, kayısı, maydanoz ve salatalık vücuttan su atıcı özelliği olan besinler. Ödeminiz olduğunda bu tür gıdaları daha fazla tüketerek su atıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Bu gıdalar ödem yapıyor

Su ödem attırıcı olarak düşünülebilir. Günlük en az 2,5 litre su içmelisiniz. Ama alkol, kola, şekerli meyve suları gibi ödemi arttırabilecek içeceklerden olduğu için uzak durmanızda yarar var.

Ödem attırıcı probiyotikler

Yoğurt ve kefir vücuttan ödemi atan besinler arasında kabul ediliyor. Kalsiyumdan zengin olan bu gıdalar vücutta mineral dengesini sağlayarak ödem oluşumunu önleyebiliyor.

Vücutta ödem neden artar?

  • Fazla tuz tüketimi
  • Hareketsizlik
  • Böbrek, karaciğer, kalp, tiroit bezi hastalıkları
  • Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, hormon içeren ilaçlar, ağrı kesici ve romatizma ilaçları)
  • Kadınlarda adet öncesi ve sırasında yaşanan hormon değişiklikleri.