Yazı İçeriği

1- Kilonuza dikkat edin

2- Prostat kanserine karşı sebze ve meyve tüketin

3- Doymuş yağ tüketimini azaltın

4- Balık yemeyi ihmal etmeyin

5- Egzersiz yapın

6- Sigarayı hayatınızdan çıkarın

Düzenli olarak kontrole gidin

Prostat kanserine karşı bunlara dikkat edin

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri. Tıp biliminin günümüzde bulunduğu noktada erken teşhis durumunda önemli tedavi başarılarına ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra asıl hedef tedaviden önce alınacak tedbirlerle prostat kanserine yakalanmamak olmalı. Beslenme ve bazı yaşam tarzı değişiklikleriyle prostat kanserinin gelişim ve ilerleme riskini azaltmak mümkün. İşte bu öneriler...


1- Kilonuza dikkat edin

Fazla kilolu ya da obezite sorunu olan genç erkekler yaşam tarzlarını değiştirip kilo vererek hastalığın gelişmesinin önüne geçebiliyor. Bununla birlikte kanser tanısı konmuş dahi olsa, kilo vermek hastalığın gelişme hızını yavaşlattığı gibi metastaz riskini de düşürebiliyor. Dolayısıyla genç yaştan itibaren fazla kilonuz varsa gerekirse bir uzmandan destek alarak bunlardan kurtulun. Harekete geçmek hiçbir zaman geç olmadığını bilin.

2- Prostat kanserine karşı sebze ve meyve tüketin

Sağlıksız beslenme ve şişmanlık, saldırgan prostat kanseri için risk faktörleri arasında gösteriliyor. Ayrıca antioksidan özellikleri de bulunan sebze ve meyveleri tüketmek prostat kanseri riskini düşürmeye de yardımcı oluyor. Gün içinde her öğünde sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, kansere karşı sizi koruyabileceği gibi daha az kalori alarak kilo kontrolünüze de yardımcı olacak. Bununla birlikte beslenmenizde, şeker ve beyaz un içeriği yüksek olan şerbetli tatlılar gibi rafine karbonhidratlardan da uzak durmaya çalışın.

3- Doymuş yağ tüketimini azaltın

Hayvansal yağların fazla tüketimi ve prostat kanseri risk artışı arasındaki ilişkin çalışmalarla ortaya konulmuş durumda. Prostat kanserine karşı genel olarak doymuş yağların az tüketilmesi gerekiyor. Bu nedenle, içeriğindeki doymuş yağ oranı yüksek, tam yağlı sütten elde edilmiş ürünler, yağlı koyun ve dana eti, tavuk ve hindi derisi gibi hayvansal gıdaları mümkün olduğunca az kullanın. Yemeklerinizde, hayvansal değil, bitkisel yağları tercih edin.

4- Balık yemeyi ihmal etmeyin

Birçok çalışma, omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan balığın prostat kanserinden de korunmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle sofralarınızda balığa daha fazla yer verin. Balık sağlıklı beslenme ve kilo kontrolünde de size destek sağlayacaktır.

5- Egzersiz yapın

Çalışmalar, düzenli egzersiz yapan erkeklerde prostat kanseri riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Egzersizin kanser için koruyucu etkisinin yanı sıra, tanı alan erkekler için hastalığın seyrinde de son derece önem taşıyor. Tedavi süreci ve sonrasında egzersiz yapmak, hem tedavi etkinliğini arttırıyor, hem de kullanılabilecek ilaçların olası yan etkilerine karşı vücudu koruyor. Bu nedenle genç yaşlardan itibaren erkeklerin sporu bir yaşam şekli haline getirmeleri gerekiyor. Sağlıklı cinsel yaşam, prostat ve kalp-damar sistem sağlığı için düzenli egzersiz her erkeğin hayatının parçası olmalı. Yürüme, koşu, yüzme ya da bisiklet... Kendi sağlığınız için uygun, eğlenceli bir spor aktivitesi bulun ve düzenli yapmaya gayret edin. Hatta arkadaşlarınızı da buna teşvik edin.

6- Sigarayı hayatınızdan çıkarın

Sigara ve prostat kanseri arasında yakın bir ilişki olduğu biliniyor ve bu konuyla ilgili araştırmalar yoğun şekilde devam ediyor. Sigaranın kanser riskini artırdığı biliniyor. Ancak bilinen bir diğer kesin bilgi ise sigaranın prostat kanseri tanısı alan erkeklerde hem hastalığın seyrini hızlandırdığı hem de can kaybı riskini artırdığı. Sigarayı bırakanlarda ise bu riskler azalıyor. Dolayısıyla hem kanserden korunmak isteyen hem de prostat kanseri teşhisi konan erkeklerin mutlaka sigarayı bırakmaları gerekiyor.

Düzenli olarak kontrole gidin

Prostat kanseri, erken dönemde hiç şikayet vermeyen hatta en az belirtiye neden olan kanser türlerinden biri. Öyle ki, bezen kişide hiçbir şikayet olmadan ileri evrelere kadar gelişebiliyor. Bu nedenle beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri kanser oluşum süreçlerinde riskleri azaltsa da belli yaşlardan sonra gerekli kontrollerin aksatılmaması son derece önem taşıyor. Prostat kanserinin her evresinde etkili tedavinin mümkün olduğunu ve özellikle hastalığın prostat dışına çıkmadığı evrede tam şifa sağlanabildiğini unutmayın. Erken tanı için, ilk PSA testinizi 40 yaşında yaptırın ve özellikle 50 yaşından sonra prostat muayenesini için mutlaka belli aralıklarla doktorunuza başvurun.