Yazı İçeriği

PRP Nedir?

PRP Saç Dökülme Tedavisinde de Kullanılıyor

PRP Uygulaması

Cildinizi Gençleştirebilirsiniz

Plateletler Cildi Yeniliyor

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt kusurlarını yok eden, cilde genç ve taze bir görünüm veren “PRP-Platelet Rich Plasma” adlı yöntemde, kişiden alınan bir miktar kan özel bir tüpe konularak, santrfüj işlemine tabi tutulur. Daha sonra bileşenlerine ayrıştırılmış ve platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma, kişiye mezoterapi yoluyla geri verilir. Trombositlerin yapısında barındırdığı büyüme faktörleri sayesinde; kırışıklıklar azalır, deri elastikiyeti ve parlaklığı artırılır ve hasarlı dokular iyileşir. Yüz, boyun, dekolte bölgesi ile eller, bacak içleri, kollar gibi bölgelerde, saç dökülmesi görülen kişilerde, iyileşmeyen yara ve çatlakların tedavisinde uygulanan PRP için ideal seans süresi ve sayısı şöyle: Ortalama 30 dakikalık seanslarda, 2 hafta ara ile 4-6 kez.


PRP Nedir?

Trombosit açısından zengin plazma iki elementten oluşur: plazma veya kanın sıvı kısmı ve vücuttaki iyileşmede önemli bir rol oynayan bir tür kan hücresi olan trombositler.

Trombositler pıhtılaşma yetenekleriyle iyi bilinirler ancak aynı zamanda hücre çoğalmasını tetikleyebilen ve tedavi edilen bölgede doku rejenerasyonunu veya iyileşmesini uyarabilen büyüme faktörleri içerirler. Trombosit açısından zengin plazma, trombosit sayısı yoğunlaştırılmış plazmadır.

Çalışmalar, trombosit açısından zengin plazmadaki artan büyüme faktörlerinin konsantrasyonunun iyileşme sürecini uyarabileceğini veya hızlandırabileceğini, yaralanmaların iyileşme süresini kısaltabileceğini, ağrıyı azaltabileceğini ve hatta saç büyümesini teşvik edebileceğini göstermektedir.

PRP Saç Dökülme Tedavisinde de Kullanılıyor

Saç dökülmesi tedavisi, antiaging uygulamalar ve Dermatolojik cihaz uygulamaları ile birlikte etkinliği artırıp iyileşmeyi hızlandırmak  için tercih edilen bu yöntem herkes için uygulanabilir.Fakat platalet sayısı yetersiz kişiler ve kanserlilere PRP tedavisi önerilmez.

PRP tedavisi saçsızlıkta şöyle kullanılıyor:

  • Öncelikle kişiden alınan kan steril şartlarda özel bir tüpün içine konulur.
  • Sonra tüp santrifüje konularak yaklaşık 5- 8 dakika kanın içindeki maddelerin ayrıştırılması sağlanır.
  • Kanın tronbositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı ayrıştırılmış olur.
  • Elde edilen bu zengin karışım, saçlı deride eğer hala kıl kökleri yer alıyorsa ve canlıysa enjeksiyon yardımıyla uygulanır. Böylece bu köklerden yeni saç çıkar ve mevcut saç telleri kalınlaşır. Bu yöntem tamamen saçlarını kaybetmiş ve kıl kökleri ölmüş kişilerde başarılı olamaz. Başarılı olması için kıl köklerinin canlı olması gerekir.

Yöntem 15 günde bir ortalama 6-8 seans, kişinin durumuna göre, aralarda saç mezoterapisi denilen vitamin enjeksiyonlarıyla kombine edilir. Kürü tamamlandıktan sonra yılda 2-4 kez enjeksiyonlarla işlemin devamı sağlanabilir.

Ayrıca cildi canlandırmak, ince kırışıklıkları ve lekeleri azaltmak için antiaging amaçlı olarak, akne skarı tedavisinde ve yine dermatotolojide kullanılan dermapen, fraksiyonel lazer veya altıniğne gibi cihaz uygulamaları sırasında işlemin hem etkinliğini artırmada hem de iyileşme süresini kısaltmada yardımcı olarak kullanılabilir.

PRP Uygulaması

PRP tedavisine kişiden kan alınması ile başlanır. Beyaz kan hücreleri içeren ve platelet açısından zengin plazma hazırlanır ve cilde enjekte edilir. Enjeksiyon bölgelerinde plateletler ve beyaz kan hücreleri sinerjik bir etki oluşturur ve büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörleri kolajen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin giderilmesini, cildin yenilenmesini sağlar. İşlem, dolgu enjeksiyonu veya mezoterapi şeklinde uygulanır fakat maske veya krem olarak da hazırlanması mümkündür.

Cildinizi Gençleştirebilirsiniz

Bu uygulamada, kişiden alınan az miktardaki kan, özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılır ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma” yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilir. Uygulamadan sonra ciltte sağlıklı bir görünüm ve parlaklık ortaya çıkar. 3 veya 4 uygulamadan sonra daha kalıcı bir etki görülür. 15 günde bir yapılacak 3-4 uygulamadan sonra 10-12 ayda bir tekrarlanırsa daha iyi bir etki elde edilir. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder ancak işlemin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye ait olduğundan, etkisi kaybolmaz.

Plateletler Cildi Yeniliyor

Plateletler, kanın pıhtılaşmasını sağlayan vücudumuzdaki hasarlı damarları ve diğer dokuları onaran büyüme faktörleri içeren hücrelerdir. Dokularımızda herhangi bir hasar olduğunda plateletler aracılığıyla onarım süreci başlar. Uygulamayla, hedef bölgeye kan dolaşımıyla taşınabilenden çok daha fazla sayıda platelet ulaştırılabilir. Plazma içinde konsantre olarak bulunan plateletler cilde enjekte edildiğinde, büyüme faktörleri, kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarır ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlar.

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

PRP tedavisinin uygulandığı kişiler, genç ve orta yaş olmak üzere iki ana grupta toplanır. Ancak PRP tedavisi ile ilgili çalışmaların yüzde 90’ı genç aktif kişileri  kapsar. Bu da ağırlıklı kişi grubunun 20’li ve 30’lu yaşlarda olduğunu gösterir. PRP tedavisi ayrıca; gençlerde kas ve tendon yaralanmaları ile yardımcı yöntem olarak akut kondral rahatsızlıkların tedavisinde de uygulanabilir. Günümüzde ortopedi ve dermatoloji dışında; fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde, estetik ve plastik cerrahide, nörolojide ve diş hekimliği uygulamalarında bu tedaviden sıkça yararlanılır.