Yazı İçeriği

1. Dondurmanın kemiklerinize yararı var

2. Kasların gelişimine katkı sağlar

3. Dondurma, vücudu hastalıklara karşı korur

4. Adet yakınmalarını hafifletir

5. Dondurma yiyerek zayıflayabilirsiniz

6. Dondurmayla gelen mutluluk

7. Tedavide bile kullanılır

8. Diyabeti olanlar tatlandırıcılı dondurma tüketebilir

Dondurma ile ilgili bilinmesi gerekenler

Dondurma alırken bunlara dikkat!

Yazın sıcak günlerinin eşsiz lezzeti dondurmanın sağlığa katkılarını biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız… Kalsiyum ve protein deposu olan dondurmada bunlara ek olarak A vitamini, B vitamini, K vitamini, fosfor gibi vitamin ve mineraller bulunur. Aşırıya kaçmayacak şekilde tüketilmesi şartıyla dondurmanın sağlığımıza 8 faydası…


1. Dondurmanın kemiklerinize yararı var

Dondurma, içeriğindeki sütten dolayı tam bir kalsiyum deposu. Kalsiyum da kemik ve diş sağlığımız için çok önemli. Kalsiyum kemikleri güçlendirir, dişleri korur ve diş etlerinin güçlenmesine katkı sağlar. Yaş gruplarına göre farklı kalsiyum ihtiyacına sahibiz. Yetişkin kişilerde bu değer 1000-1200 mg kadar olur. Bu ihtiyacımızı süt/yoğurt/peynir ile karşılayabileceğimiz gibi dondurmadan destek alarak da bir kısmını karşılayabiliriz. Örneğin iki top dondurma ortalama 120-150 mg kalsiyum içerir.

2. Kasların gelişimine katkı sağlar

Proteinler vücudun yapı taşını oluşturur. Kasların temel yapısı da proteinlerden oluşur. Bu nedenle kasların gelişiminde protein alımı önemli. En kaliteli proteinler hayvansal kaynaklarda bulunur. Et, tavuk ve balığın yanı sıra süt ve süt ürünlerinin proteini de kaliteli protein grubuna girer. Kas sağlığı için önem taşıyan kaliteli protein ihtiyacınıza süt ürünlerinden biri olan dondurmayla da zaman zaman destek olabilirsiniz.

3. Dondurma, vücudu hastalıklara karşı korur

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, hastalık yapıcı organizmaları ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden sistem. Bağışıklık sistemi bileşenlerinin yapı taşı aminoasitler olduğundan, dondurma içeriğindeki proteinler sayesinde bağışıklığı desteklemeye yardımcı olabilir. Çocuklar gelişme çağında oldukları için protein ve vitamin-mineral ihtiyaçları daha fazla. Bu nedenle hem güçlü bir bağışıklık sistemi hem vücut ve kas sisteminin gelişimi için çocuklar severek yedikleri dondurmayı haftada iki defa 1-2 top kadar tüketebilirler.

4. Adet yakınmalarını hafifletir

Adet dönemlerindeki kramp gibi sıkıntıların bir kısmı vitamin-mineral eksikliğinden, iştahtaki dengesizlik ve tatlı krizleri de hormonlardan kaynaklanır. Dondurma da içeriğindeki kalsiyum, fosfor ve potasyumla adet yakınmalarını azaltmada yarar sağlayabilir.

5. Dondurma yiyerek zayıflayabilirsiniz

Literatürdeki gözlemsel çalışmalara ve derlemelere göre süt ve ürünlerinin iştah kontrolünü daha iyi sağlaması, kalsiyumun yağ emilimini ve yağ depolanmasını azaltması sayesinde kilo kontrolünde yardımcı olduğu görülmüş. Yapılan bir çalışmada; diyet tipinden bağımsız olarak, süt ve ürünlerinden aldıkları kalsiyum oranı yüksek olan grupta kilo kaybının daha fazla olduğu gözlenmiş. Dolayısıyla dondurma da kalsiyum ihtiyacını karşılamaya destek olarak, zayıflamaya katkı sağlayabilir. Ancak fazla kalori alımını önlemek için kilo koruma döneminde haftada 2-3 kez iki top önerilirken, zayıflamak isteyenlerde bu miktar haftada 1-2 defa iki top kadar olmalı.

6. Dondurmayla gelen mutluluk

Dondurma demek aynı zamanda mutluluk demek. Londra’daki Institute of Psychiatry’nin çalışmasına göre; dondurmanın soğukluğu ağızda hissedildiğinde serinletici ve susuzluğu giderme mekanizmasına etkisiyle keyifli bir deneyim yaşamamızı sağlıyor. Aynı çalışmada beyindeki haz merkezinin de (orbitofrontal korteks) dondurma yenildiği zaman aktif olduğunu gösteriyor.

7. Tedavide bile kullanılır

Dondurma bazı hastalıklarda gelişen çiğneme-yutma güçlüğünde veya bademcik operasyonu sonrası iyileşmede de kullanılan bir besin. Operasyon sonrasında tahriş gibi sorunları önleyebileceği gibi, protein içeriğiyle yara iyileşmesini de destekler. Çiğneme ve yutma güçlüğü olan kişilerde ise kalori, protein ve kalsiyum ihtiyacını karşılamada yararlı olabilir.

8. Diyabeti olanlar tatlandırıcılı dondurma tüketebilir

İçeriğinde şeker olsa bile protein içeriğinin de yüksek olması sayesinde kan şekerini diğer tatlılara oranla daha kolay dengeler. Üstelik tatlandırıcı ürünle yapılan çeşitleri sayesinde diyabeti olanlar veya insülin direnci yüksek kişiler için de tüketilmesinde zarar olmayan bir ara öğün alternatifi.

Dondurma ile ilgili bilinmesi gerekenler

  • Paketli olanların yağ içeriğinin daha yüksek olabileceğini unutmayın ve bu nedenle etiket bilgisini mutlaka okuyun.
  • Süt tozu ve glikoz şurubu gibi katkılar içermemesine dikkat edin.
  • Dondurmayı ikindi saatlerinde tercih edin çünkü bu saatler metabolizmanın daha hızlı çalıştığı veya tatlı ihtiyacının daha fazla olduğu saatlerdir.
  • Yediğiniz dondurmanın kalorisini artırmamak için sossuz ve fındık/fıstıksız tüketin.
  • Kalori ve karbonhidrat miktarını artırmamak için külahsız olanları tercih edin.
  • Soğuk zinciri kırılmış veya paketi açılmış dondurmaları tüketmeyin. Kolay bozulabilen bir besin olduğundan zehirlenmeye neden olabilir.