Yazı İçeriği

Soğuk kalbin yükünü artırır

Grip ve zatürreye dikkat!

Kış ayları için öneriler

Soğuk hava kalbi böyle etkiliyor

Soğuk hava; nabız artışı, pıhtılaşma artışı ve kan basıncı artışına neden olabilir. Bu durumlar özellikle koroner kalp hastalığı olanlarda ve belli bir yaşın üzerindeki kişilerde kalp krizini tetikleyebilir. Araştırmalar, kış aylarında kan kolesterol düzeyinin yaz aylarına göre daha yüksek olduğunu gösteriyor.


Soğuk kalbin yükünü artırır

Soğuk havalarda koroner kalp hastalarının göğüs ağrısı eşiği düşer ve daha ılık havalara göre daha kolay göğüs ağrısı oluşur. Bunun nedenleri kalp damarlarındaki soğuğa bağlı büzüşme ve soğuğun vücudun enerji ihtiyacını, dolayısıyla kalbin yükünü artırmasıdır.

Grip ve zatürreye dikkat!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip ve zatürre gibi hastalıkların da görülme oranı artar. Kalp hastalarında bu tür hastalıklar çok ağır seyretmekle birlikte kalp yetmezliği hastalarının yetmezliklerinin artmasına, hastaneye yatmalarına ve hatta hastanın kaybedilmesine kadar ilerleyebilir. Kardiyovasküler hastalıkları olanların grip ve zatürre aşılarını yaptırmaları bu riskin azalmasında çok önemlidir. Ayrıca bilinen bir kalp hastalığınız varsa açık havada çalışırken acil durumlarda almanız gereken ilaçlarınızı (dilaltı ilaçları gibi) yanınızda bulundurun. Önemli bir nokta da kalp krizi belirtilerini öğrenin ve kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuyla temasa geçin.

Kış ayları için öneriler

Kış aylarının kalbinize yaptığı etkileri azaltmak için bazı önlemler almak gerekir. Özellikle soğuk havada yapılacak aktiviteler sırasında bazı önlemler alınması çok faydalıdır. Bu aktivite soğuk havada hafif bir yokuşta veya karlı bir yolda yürümek dahi olsa dikkat etmek gerekir. Soğuğun etkisini en aza indirmek için birkaç kat halinde sıcak tutacak giysiler giyilmelidir. Isı kaybının büyük kısmı baş bölgesinden olduğu için bere veya şapka kullanılmalıdır. Kalbin üzerine binen yükü azaltmak için sık sık dinlenme araları verilmelidir. Spor amaçlı yapılan bir aktivite ise sabah erken saatler ve güneşli günler tercih edilmelidir. Öncesinde ağır yemek yemekten ve alkol almaktan kaçınılmalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapmıyor, orta yaş ve üzerindeyseniz, soğuk havada yeni egzersize başlayacaksanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışın.