Yazı İçeriği

1. Diyet Sırasında 3 Öğün Yemek Yiyin

2. Protein Kaynakları Uzun Süre Tok Tutar

3. Haftada 1 Kilo Vermek için Posası Yüksek Sebzeler Tüketin

4. Kompleks Karbonhidratlar Önemli

5. Haftada 1 Kilo Vermek İstiyorsanız Bol Su Tüketin

Normal Diyetle Haftada 1 Kilo Vermenin 5 Kuralı

Yaz aylarında çıkılan tatillerin iyi yanı deniz, güneş ve doğadan özgürce yararlanmanızdır. Kötü yanı ise çıktığınız tatillerde kendinizi şımartarak beslenmede kantarın topuzunu kaçırmanız ve biraz kilo almanızdır. Yaz aylarında alınan kilolardan kurtulmak isteyen pek çok kişi şok diyetler uygulamaya yönelebilir. Anca bu tarz diyetler kalıcı bir çözüm değil. Nasıl mı? Normal bir metabolizma haftada en fazla 1 kilo yağdan verir. Daha fazlası ise vücuttaki su ve kas kitlesinden kaybedilir. Ayrıca kısıtlı diyetlerin sonu hep hüsran olur, çünkü bu diyetlerle kaybedilen su kitlesi diyet sonlandığında hızla geri gelir. Kilo yağdan kaybedildiğinde ise fazla kiloların geri gelme riski çok azalır. Fakat size iyi bir haberimiz var. Şok diyetler uygulamadan, sağlıklı bir şekilde haftada 1 kilo vermek için 5 etkili öneri…


1. Diyet Sırasında 3 Öğün Yemek Yiyin

Belki de en sık yapılan hata; daha az yemiş olmak için öğün atlamak. Öğün atladığınızda iştahınızı kontrol edemezsiniz ve kendinizi sürekli buzdolabının önünde bulursunuz. Onun yerine vakitli bir şekilde öğünlerinizi tüketin. Aç kalarak ya da metabolizmanızın gereksiniminden daha az bir kalori tüketerek kilo vermeye çalışırsanız yağ yerine kas da kaybediyorsunuzdur. Çünkü metabolizma kıtlık halinde sadece yağlarını değil, kaslarını da enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar. Bu nedenle herkesin mutlaka 3 ana öğün yapması, gereksinime göre de 1 ila 3 arasında ara öğün eklemesi gerekir.

2. Protein Kaynakları Uzun Süre Tok Tutar

Diyet listesi oluştururken proteinleri unutmayın. Öğünlerinizde mutlaka et, tavuk, balık, yoğurt gibi protein kaynaklarına yer açın. Çünkü proteinler hem uzun süre tokluk sağlar hem de termik etkileri sayesinde vücutta sindirilirken vücuda ekstra kalori yaktırır. Ara öğünlerde süt, yoğurt tercih etmeniz veya meyvenizin yanına süt, yoğurt eklemeniz de tok tutucu etkiye sahip olduğundan yağ yakımına destek olur. Yetişkin bir kişinin günde 200 ml’lik 2 su bardağı kadar süt veya yoğurt tüketmesi yeterli. Şok diyet uygulamadan haftada 1 kilo vermek için pirinç pilavı ve makarna yerine bulgur, tam buğday ekmeği tercih ederek de tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

3. Haftada 1 Kilo Vermek için Posası Yüksek Sebzeler Tüketin

Domates, salatalık, marul, roka gibi sebzelerin su oranları yüksek ve kalorileri de yok denecek kadar az. Posa içeriklerinin de yüksek olması sayesinde hem uzun süre tokluk sağlarlar hem de kabızlığa iyi gelir ve sağlıklı kilo vermenize destek olurlar. Çünkü kabızlık problemi kilo verme hızını düşüren bir etmen.

4. Kompleks Karbonhidratlar Önemli

Karbonhidrat meyvede, tahıllarda, kuru baklagillerde bulunan bir besin ögesi ve vücudumuz için ilk enerji kaynağı. Birçok kişi kilo almaktan endişe ettiği için karbonhidrat tüketimini sınırlandırır. Oysa karbonhidrattan kısıtlı diyetlerde yağ kaybı yaşanırken kas ve su kayıpları da meydana gelir. Bu nedenle yağdan kilo vermek için kan şekerini yavaş yükselten bulgur, tam buğday ekmeği veya çorba gibi kaynaklara mutlaka yer vermek gerekir.

5. Haftada 1 Kilo Vermek İstiyorsanız Bol Su Tüketin

Vücudumuzun yüzde 60’ı sudan oluşur. Vücudumuzdaki tüm sistemler suya bağımlıdır ve eksikliğinde birçok problem görülebilir. Su tüketmenin yağ yakımına doğrudan bir etkisi olmamasına rağmen, yeteri kadar su tüketmek kilo verme sürecini hızlandırır. Bunun nedeni bağırsakların çalışmasını sağlayarak kabızlığı önlemesi, midede hacim yaratarak tokluk sağlaması gibi yollarla hızlı kilo verme sürecine olumlu etkide bulunmasıdır.