Su miktarıyla şaşırtan besinler

Hava sıcaklıkları yükselip nem artarken vücudunuz terleyerek su kaybeder. Vücudunuz özellikle yaz aylarında her zamankinden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Su ihtiyacınızı sadece içeceklerle karşılamanız bazen mümkün olmayabilir. Bu konuda yiyecekler imdadınıza koşar. Özellikle bazı besinler, su ihtiyacınızı karşılarken sizi hastalıklara karşı da korur. Hem açlığınızı hem de susuzluğunuzu giderebilir. Yazın sıcaktan kavrulurken tabağınızı sulu besinlerle doldurma vakti geldi. İşte su oranı yüksek besinler…


1 7

Salatalık

Cildiniz taze salatalıkla su alırken canlanır. Yüzde 95 su içeren bu besin, vücudunuzun su tutmasına yardım eden ve cilt tahrişini önleyen anti-inflamatuar bileşenler bakımından zengindir. Bazı araştırmalara göre, salatalık, kırışıklık önleyici ve yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip. Ama tükettiğiniz salatalığın hormonsuz olmasına özen gösterin. Doğal salatalığı almak için temmuzu bekleyin. Temmuzdan eylüle kadar olan süre salatalık zamanıdır.

2 7

Yeşil kabak

Yaz aylarında taze tüketilebilecek bir sebze olan yeşil kabak, salatalık ve kavun ailesiyle akrabadır. Neredeyse yüzde 95’i su olan bu besin; beta karoten, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar açısından zengindir. Lutein ve zeaksantin göz sağlığı için de son derece yararlı.

3 7

Karpuz

Karpuzun bu listede yer alması şaşırtıcı değil. Yüzde 91’i su olan karpuz, yazın sofraların baş tacıdır. Karpuz bir likopen deposu olarak hücrelerinizi, güneşin zararlarından korurken cildinizin güzelleşmesine katkı sağlar.

4 7

Çilek

Pasta ve tatlıların vazgeçilmez malzemesi olan çileği, sadece lezzetinden dolayı değil yararları için de tercih etmelisiniz. Yüzde 91’i su olan bu kırmızı meyve, flavonid ve bileşikler içerir. Bir araştırmaya göre, çilek bilişsel yaşlanmayı 2,5 yıl daha geciktiriyor.

5 7

Iceberg marul

Uzaktan görünümü bile minik bir buz kütlesine benzeyen iceberg marul, yüzde 95 su içerir. Su almanız için doğru bir besin olan bu marul, yaz aylarında salatanızın baş aktörü olabilir. Yeşil yapraklı sebzeler yiyerek kalp sağlığınızı korumaya çalışıyorsanız, iceberg marul yerine yüzde 95’i su olan ıspanağı da tercih edebilirsiniz.

6 7

Kereviz sapı

Çıtır çıtır bir atıştırmalık yeme istediğinize kesin çözüm olan kereviz sapı, salatalık ve iceberg marul gibi yüzde 95 su içerir. Kereviz sapını kışın buzluğa atıp yazın rahatlıkla tüketebilirsiniz. Düşük kalorisi ve K vitamini açısından zengin olan bu besin, bünyesinde bolca potasyum ve folik asit bulundurur.

7 7

Karnabahar

Kışın da susuz kalmayın. Kış sebzesi olan karnabaharın sulu bir sebze olduğu gerçeği sizi şaşırtabilir. Ama yüzde 92’si su olan bu besin, C ve K vitaminleri içermesinin yanı sıra diğer turpgiller gibi kolesterol düşürür ve kanser riskini azaltır. Karnabaharı tüketirken patates gibi püre haline getirebilirsiniz.