Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bölgesel zayıflama, vücut şekillendirme ve selülit azaltma amacıyla kullanılan non-invaziv bir yöntemdir. Seanslar ultrasonik ses dalgalarıyla yağ hücrelerini parçalar. Kriyolipoliz, radyofrekans terapisi, ultrasonik lipoliz ve lazer lipoliz gibi farklı cihazlar kullanılır. Karın, kalça, çene altı, sırt, kollar ve uyluklar gibi bölgelere uygulanır. Etkileri 6-12 seans sonra görülmeye başlar. Öncesi düşük karbonhidratlı bir diyet önerilir. Uygulamaların ardından düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme önerilir. Her cilt tipine uygundur ancak kronik hastalığı olanlar için doktora danışılmalıdır. Yan etkileri nadirdir ve genellikle geçicidir. Uygulama sonrası su tüketimi ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.
İçindekiler

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama bedeni şekillendirmek ve cilt altı yağ dokusunun cildin dış kısmında oluşturduğu pütürlü, portakal kabuğu görünümünü yani selüliti azaltmak için kullanılan, invaziv olmayan, kombine bir uygulamadır.

Bölgesel incelme uygulamasında, ultrasonik ses dalgalarından yararlanılarak yağın üzerini kaplayan zarda hafif bir tahribat yaratılır. Bu tahribatın ardından yağ, hasar gören hücre zarından ayrılarak dışarıya çıkar. 

Bölgesel zayıflama uygulamasının etkileri 6-12 seans süresince uygulandıktan sonra görülmeye başlar. Uygulanan bölgelerde pütürlü, portakal kabuğu görünümünü yani selülit görüntüsü azalmaya başlar. Yağ hücrelerinin dağılması ile cildin yüzeyinde pütürsüz bir görünüm oluşur ve cilt yüzeyi sıkılaşmaya başlar. 

Bazı kişilerde bu olumlu etki ilk seansın ardından görülebilir. Bu noktada kişinin kendine has yağ ve selülit yoğunluğu, cilt yapısı daha erken sürede fark edilir bir gelişme yaşanmasında etkilidir. Süre kişiden kişiye değişebilir.

Bölgesel Zayıflamada Kullanılan Cihazlar 

Bölgesel zayıflama cihazları, vücuttaki belirli yerlere toplanan yağları dağıtmayı ve yakarak enerjiye çevirmeyi amaçlar. Bunu, öncelikle yağ hücrelerini hedef alıp parçalayarak yaparlar. Adından farklı cihazların kullanımı ile parçalanan yağların vücut tarafından yakılması ya da doğal olarak vücuttan atılması sağlanır. Bölgesel zayıflamada yaygın olarak kullanılan cihazlar şunlardır;

Kriyolipoliz (Soğuk Lipoliz)

Bu yöntemde yağ hücrelerinin dondurma yöntemiyle yok edilmesi hedeflenir. Cildin dış yüzeyine yapılan uygulama ile yağ hücrelerine odaklanılır ve ilgili bölgede soğutma işlemi yapılır. Böylece soğutulan bölgede yağ hücreleri kristalize olarak etkisiz hale gelir. Ardından, vücut bu ölü yağ hücrelerini yakar ya da doğal yollarla atar. 

Radyofrekans Terapisi

Radyofrekans terapisinde, özel cihazlar ile derin cilt katmanlarına ısı enerjisi gönderilir. Bu enerji sayesinde cilt tabakasının alt bölgesinde toplanan yağ hücreleri ısınarak parçalanmaya başlar. Yapılan bu uygulama aynı zamanda kolajen üretimini teşvik eder. Kolajen sayesinde cilt daha sıkı ve parlak görünmeye başlar. Radyofrekans cihazları kan dolaşımını ve lenfatik drenajı artırır. Bu etkisi ile yağ hücrelerinin vücuttan uzaklaştırılması kolaylaştırılır.

Ultrasonik Lipoliz

Ultrasonik lipoliz cihazları yüksek frekanslı ultrason dalgaları üretir ve yağ hücrelerini bu şekilde parçalar. Ultrasonik etkinin uygulama sırasında ilgili bölgeye odaklanması sağlanır ve bu bölgede oluşan titreşim ile yağ hücreleri parçalanarak sıvı yağ serbest hale gelir. Serbest bırakılan yağ daha sonra vücut tarafından yakılarak ya da doğal yollarla metabolize edilir.

Lazer Lipoliz

Lazer lipoliz cihazları yağ hücrelerini hedef alır ve bu yağ hücrelerini yok etmek için düşük seviyeli lazer enerjisini kullanır. Cihazdan çıkan lazer ışınları ilgili bölgeye uygulandığında yağ hücrelerini ısıtarak yağın sıvılaşmasını sağlar. Bu sıvılaşmış yağ daha sonra vücut tarafından yakılır ya da doğal yollarla atılır.

Bölgesel Zayıflama İşlemi En Çok Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Karın ve Bel Çevresi: Karın ve bel çevresinde toplanan yağlar estetik açıdan kötü görüntü oluşturmasının yanı sıra sağlık açısından da sorunlara neden olabilir. Bölgesel incelme uygulaması ile bölgedeki inatçı yağların yakılması sağlanarak daha düz bir karın ve bel çevresi elde edilebilir.

Kalçalar: Özellikle kadınlar, kalça bölgesinde biriken yağlardan rahatsızlık duyabilir. Kadın vücudunda kolaylıkla yağ biriken bölgelerden biri de kalça bölgesidir. Bölgesel zayıflama uygulaması bu bölgedeki yağların parçalanmasını ve yakılmasını sağlar. Böylece kalça bölgesi form kazanır ve daha yuvarlak görünüm elde edilebilir.

Çene Altı ve Boyun: Çenenin alt bölgesinde ve boyun civarında yağ birikimi, yüz bölgesinin daha dolgun görünmesine yol açar. Bölgesel zayıflama yöntemleri bu alanları hedefleyerek daha keskin bir çene hattı görünümü sağlar.

Sırt ve Yanlar: Sırt bölgesinde ve yanlarda biriken yağlar rahatsız edici bir görünüme neden olur. Bölgesel zayıflama, bu bölgelerdeki yağ miktarının azaltılmasına ve daha düzgün bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur.

Kollar: Üst kollarda sarkma zamanla beraber sık görülen bir durumdur. Bölgesel zayıflama ile bu üst kollardaki yağ miktarı azaltılır ve böylece kollar daha sıkı ve derli toplu bir görünüme kavuşur.

Uyluklar: İç ve dış uyluklardaki yağ toplanmaları, bölgesel zayıflama uygulaması için uygun bir bölgedir. Bölgesel incelme yöntemleri ile uyluklardaki yağ azaltılabilir.

Bölgesel Zayıflama Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Bölgesel zayıflamanın etkisini göstermesi farklı etkenlere göre değişebilir. En iyi sonuçların elde edilebilmesi için; uygulamanın iki haftada bir kez aksatılmadan, düzenli bir şekilde yapılması en verimli yöntemdir. Uygulamanın cilt üzerindeki olumlu etkileri ise 3-6’ıncı seansların ardından gözlemlenir. Uygulama devam ederken işlem yapılan bölgelerde düzenli olarak ölçümler alınır. Böylece bölgesel incelme uygulamasının olumlu etkileri hem uygulamayı yapan uzman hem de uygulama yapılan kişi tarafından değerlendirilir ve görülür. Uygulama yapılan bölgede yaşanan olumlu değişim, cildin giderek pürüzsüzleşmesi ve sıkılaşması ile de anlaşılır.

Bölgesel Zayıflama Öncesi Diyet Gerekir mi?

Bölgesel zayıflama seanslarına girecek kişinin başlamadan üç gün önce basit bir diyet yapması istenir. Sağlık profesyonelleri tarafından kişiye yağ ve karbonhidrattan düşük bir diyet verilir. Bu diyet ile amaç karbonhidrat ve yağ tüketilmemesi ile bedenin bir tür açlık yaşamasıdır. Karbonhidrat ve yağ alımı sınırlanan vücut, metobolik anlamda açlık yaşadığını düşünür. 

Uygulanan seanslar sırasında, vücut sisteme atılmış olan kısa zincirli yağ asitlerini tüketir. İlgili bölgelerde katılaşmış haldeki inatçı yağlar vücut tarafından bir enerji kaynağı olarak görülür ve vücut bu katı yağları yakarak enerjiye çevirir. Bedenin katı yağları yakmaya başlamasıyla birlikte bölgesel alanlarda biriken yağlar azalmaya başlar. Uygulama seanslarının ardından doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulması ile bölgesel zayıflama kalıcı bir hale gelir.

Bölgesel İncelme Uygulaması Tüm Cilt Tiplerine Uygun mudur?

Bölgesel zayıflama ve incelme uygulaması tüm cilt tipleri açısından kullanılabilir bir yöntemdir. Ciltteki lekeler ve farklı renk dokuları da bölgesel zayıflama uygulamasının yapılmasına engel değildir.

Bölgesel Zayıflama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle cihazlar yardımıyla gerekli işlemler yapılır. Uygulamanın ardından lenf drenajı ve endermoloji masajı yapılır. Bu işlemler ile cilt tabakasının alt bölgesinde biriken ve cildin dış yüzeyinde oluşan pütürlü ve potakal kabuğu yapısındaki selülit görüntüsüne sebep olan yağlar bölgeden atılır ve cilt yüzeyinde pürüsüzleşme ve zamanla incelme görülür. 

Bu uygulama sırasında kişi masaj hissi yaşar ve hiçbir rahatsızlık hissetmez. İşlemden birkaç saat sonra uygulama yapılan bölgelerde bir sıcaklık hissi oluşur. Bu durum rahatsız edici değildir ve işlemin normal bir etkisidir. Bazı kişilerde de uygulama sonrasında cilt yüzeyinde pembemsi bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu pembemsi görünüm de rahatsızlık verici değildir ve işlemden birkaç saat sonra kendi kendine düzelir.

Bölgesel Zayıflamada Hangi Yöntemler Kullanılır?

Bölgesel zayıflama işleminde kombine yöntemler bir arada kullanılabilir. Bölgesel zayıflama için kullanılan diğer cihaz ve yöntemler bölgesel zayıflama uygulaması ile birleştirilebilir. Kombine edilecek uygulamalar arasında doktor tarafından yapılan yağ yakıcı ve selülit giderici mezoterapiler bulunabilir. Mezoterapi ve diğer yöntemlerin eklenmesi ile yapılan uygulamadan daha verimli sonuçlar alınabilir. 

Bölgesel Zayıflama Hakkında SIK SORULAN SORULAR

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama bedeni şekillendirmek ve cilt altı yağ dokusunun cildin dış kısmında oluşturduğu pütürlü, portakal kabuğu görünümünü yani selüliti azaltmak ve kilo vermek için kullanılan, invaziv olmayan, kombine bir uygulamadır.

Bölgesel Zayıflama Fiyatı Nedir?

Bölgesel zayıflama fiyatları; kullanılan teknik ve uygulama alanına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca, her bireyin ihtiyaçları farklı olduğu için uygulanacak seans sayısı ve yöntemler fiyatı belirlemede önemli bir rol oynar.

Bölgesel Zayıflama Öncesi Diyet Gerekir mi?

Evet, bölgesel zayıflama öncesi kısa bir diyet ve sonrasında da beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Bölgesel zayıflama seanslarına girecek kişinin seanslara başlamadan üç gün önce basit bir diyet yapması istenir. Uzman tarafından kişiye yağ ve karbonhidrattan düşük bir diyet verilir. 

Bölgesel Zayıflama Ortalama Kaç Seans Sürer?

Bölgesel zayıflama uygulamalarının süresi ve seans sayısı, kullanılan yönteme, hedeflenen bölgenin büyüklüğüne ve bireyin vücut tepkisine bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle, etkili sonuçlar için 3 - 6 seans gerekir. Bu seansların süresi kişiden kişiye değişir. Doktor, kişinin durumuna göre seans sayısını ayarlar. 

Bölgesel Zayıflama Seanslarına Ne Sıklıkta Gidilir?

Bölgesel zayıflama seanslarına genellikle haftada 1 kez gidilir. Bu sıklık, kullanılan teknolojinin türüne, uygulama yapılacak alanın boyutuna ve bireysel vücut yanıtlarına göre ayarlanabilir. 

Bölgesel Zayıflama Herkes İçin Uygun mu?

Bölgesel zayıflama uygulamaları genel olarak 18 yaş üstü için uygundur. Kronik hastalığı olanlar, hamileler, emzirme döneminde olanlar veya belirli ilaçları kullananlar için bölgesel incelme uygulaması uygun olmayabilir. Bu kişiler için bölgesel incelme uygulanması kararı doktor onayıyla verilir.

Bölgesel Zayıflamanın Yan Etkileri

Uygulamanın tespit edilmiş kısa ya da uzun vadeli ciddi yan etkileri bulunmamaktadır.  Uygulama sırasında kişi, yapılan işlemden kaynaklanan ultrasonik sesleri duyabilir. Bu sesler daha çok tınlama şeklindedir ve yapılan ultrason cihazının işlediğini ortaya koyan bir sestir. Uygulama sonrasında ilgili bölgelerde cilt pembeleşmesi görülebilir fakat bu durum geçicidir.

Bölgesel Zayıflama Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bölgesel zayıflama sürecinde, seçilen tedavi yönteminin kişinin sağlık durumuna uygun olup olmadığını belirlemek için öncelikle bir sağlık profesyoneline danışılmalıdır. Tedavi sonrası bakım talimatlarına sıkı sıkıya uyulmalı, yeterli hidrasyon sağlanmalı, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz programı sürdürülmelidir. 

Bölgesel zayıflama Seansları Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Bölgesel zayıflama seansları sonrasında su tüketimini artırmak, sağlıklı bir şekilde beslenmek, düzenli olarak egzersiz yapmak önemlidir. Bunların yanı sıra alkol ve kafein tüketilmemesi gerekir. Bu öneriler, uygulamanın etkinliğini artırır ve yağ hücrelerinin vücuttan daha kolay atılmasını sağlar. 

Bölgesel Zayıflama Uygulamaları Sağlığa Zarar Verir mi?

Bölgesel zayıflama uygulamaları, genel anlamda sağlığa zarar vermez. Uygulama öncesi doktor kontrolünün yapılması, kişinin sağlık geçmişinin dinlenmesi, kullanılan ilaçların değerlendirilmesi ve uygulamaların alanında uzman doktor ve sağlık profesyonelleri tarafından yapılması gerekir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 11 Mart 2024 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 11 Mart 2024 Pazartesi

Tıbbi Birimler

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler