Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Gaz Sancısı Nedir?

Gaz sancısı, besinlerin sindirimi esnasında bağırsak ve midede hava meydana gelmesi veya istemsiz olarak yutulan hava ile ortaya çıkabilmektedir.

Aşırı hava yutulması neticesinde ya da besinlerin sindirimi sonucunda ortaya çıkan gazın artması, vücudun bu gazı atmasını olanaksız hale getirir ve gaz sancısı meydana getirir.

Tüketilen yemeklerin içeriği, hızlı yemek yeme, hareketsiz bir yaşam sürmek, yemek yerken ağzın çok açık kalmasına gibi pek çok faktör gaz sancısına sebep olabilir. Sağlıklı bir sindirimin sonucu olarak bir birey, günde yaklaşık 20 kez gaz çıkartır.

Her yaş grubundan insanın başına gelir ama bebeklerde daha sık gaz sancısı sıkıntısı yaşanmaktadır. Çünkü 2-3 haftalık olduktan sonra daha fazla süt tüketmeye başladığından bağırsaklarında oluşan gaz miktarı artar ve henüz gelişmemiş olan sindirim sistemleri bebeklerin gaz çıkarmasını zorlaştırır.

Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra günlük rutinler bile gaz sancısına neden olabilir. Gaz sancısı beraberinde şişkinlik, ishal veya kabızlık ile daha da şiddetlenme eğilimi gösterir.

Bağırsakta ki yararlı bakterilerin solunum esnasında yutulan hava ile beslenmede tüketilen gıdaların fermente edilmesi sonucu, midede ve bağırsaklarda gaz oluşumu gerçekleşir. Oluşan gaz sağlıklı bir şekilde dışarı atılamadığı takdirde birikir ve gaz sancılarına sebebiyet verir.

Sancının şiddeti biriken gaz miktarına göre çeşitlilik gösterir. Gaz sancısı aslında ciddi bir sağlık sorunu doğurabilir ama çoğu zaman görmezden gelinir.

Bağırsaklarda gaz birikmeye başladığında, gazı vücudunuzdan atmazsanız içinizde hapsolan gaz bir süre sonra kasılmalara, kramplara ve sancılara sebebiyet verir. Dolayısıyla biriken gazı vücuttan çıkarmak oldukça mühimdir.

Gaz ve gaz ağrısında bir artış, gaz üretme olasılığı yüksek olan yiyecekleri yemekten kaynaklanabilir. Yeme alışkanlıklarında ki basit değişiklikler rahatsız edici gaz ataklarının azalmasına ortam hazırlayabilmektedir.

İrritabl bağırsak sendromu veya çölyak hastalığı gibi bazı sindirim sistemi sıkıntıları gaz miktarı ve gaz ağrısında artışa sebebiyet verebilmektedir.

Gaz Sancısı Nedenleri

Toplumda ki algıyla yalnızca beslenmeden kaynaklı olduğunu düşünülse de günlük hayatta gaz sancısına neden olan birçok durum bulunmaktadır. Bakteriyel sıkıntılar, vücutta değişen hormonal dengelerden ötürü sindirim sisteminin hızında meydana gelen değişim gaz sancısına neden olur.

Gaz sancısına sebebiyet veren en yaygın nedenler şöyledir:

 • Hareketsiz yaşama ayak uydurmak.
 • Beslenirken ya da nefes alışverişi yaparken istemsiz hava yutmak.
 • Ayak ve karın bölgesini üşütmek.
 • Lifli gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi.
 • Son tüketim tarihi geçmiş gıdaları tüketmek.
 • Herhangi bir besin maddesine vücudun gösterdiği hassasiyet.
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi sağlıksız alışkanlıklar.
 • Uzun süre sakız çiğneme ve hava yutmak.
 • Uzun süre gaz çıkaramamak.
 • Süt ve süt ürünlerinin gereğinden fazla miktarda tüketilmesi.
 • Yaşanan bağırsak ve sindirim sıkıntıları
 • Fazla baharatlı ve yağlı besinler tüketmek.
 • Hızlı yemek yeme ve lokmaları çiğnemeden yutmak.
 • Adet öncesi dönemde gelen ataklar.

Yaşanılan gaz sancısı atakları, bazı durumlarda ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi kronik bağırsak hastalıklarının bir belirtisi olabilmektedir. Ayrıca ince bağırsakta bulunan bakteri miktarında ki farklılık da gaz sancısını tetikler.

Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Gaz ve gaz sancısı belirtileri tüm bireylerde hemen hemen aynıdır.

 • Geğirme,
 • Gaz çıkarma,
 • Karında meydana gelen ağrı ve kramplar,
 • Karında oluşan şişkinlik, basınç hissi,
 • Karnın fiziksel olarak normalden daha büyük olması en belirgin belirtilerdir.

Gaz ve gaz ağrılarınız çok şiddetli ve günlük yaşamda iyi çalışabilme yeteneğinize müdahale ederse hekiminizle iletişime geçmeniz önem arz etmektedir.

Gaz Sancısı Teşhisi

Gaz sancılarınız katlanamaz noktaya geldiğinde, doktorun bu sancıya neyin sebebiyet verdiğini teşhis etmesi gerekmektedir. Bu nedenle doktorun anamnez esnasında, doktorun ilk baktığı yer hastanın tıbbi geçmişi ve beslenme alışkanlıklarıdır. Devamında herhangi bir anormalliğin veya hassasiyetin olup olmadığını anlamak amacıyla fiziksel muayene yapar. Gerektiği takdirde stetoskop ile hastanın karnını dinleyebilir.

Hastanın son zamanlarda ki kilo değişimleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Böylece sindirim sisteminin çalışma mekanizması hakkında da fikir edinmiş olur. İdrar, dışkı tahlili isteyebilir. Doktorunuz, iltihaptan dolayı gaz sancısı oluştuğu kanaatindeyse tespit amacıyla kan testi de isteyebilmektedir.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Gaz sancılardan kurtulmak için uygulanabilecek bazı bitkisel yollar mevcuttur:

 • Zencefil, mide bulantısı, hazımsızlık, gaz sıkışması ve mide nezlesine iyi gelir.
 • Papatya çayı, rahatlatıcı etkisinin yanı sıra yatıştırıcı özelliğiyle gaz krampları engeller, iltihap giderici bir katkı sağlar.
 • Nane çayı, midedeki gurultuyu ortadan kaldırır ve sancıdan kurtulmaya yardımcı olur. İçeriğinde bulunan mentol sayesinde de sindirim sistemini rahatlatır.
 • Kimyonun tohumunu çiğnendiğinde vücutta biriken gaz daha kolay atılabilir.
 • Bal kabağını tüketmek, gaz birikmesine engel olabilir ve sindirimi rahatlatabilir

Yetişkinler ve sütle mamayla beslenen bebeklerin tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. 

Bebek ve Çocuklarda Gaz Sancısı

Bebeklerin büyük bir çoğunluğunda görülen gaz sıkışması bir hastalık değil, bebeğinizin dış dünyaya uyum sürecinde göstermiş olduğu fizyolojik bir durumdur.

Emziren annelerde, annenin tükettiği tüm besinler bebeğin içtiği süte direk etki ettiğinden ötürü yetişkinlerde de gaza neden olan soğan, sarımsak, asitli içecekler, turunçgiller gibi gıdalar bebeklerde gaz oluşmasını tetikler. Ayrıca gün içinde bebeğin sık sık emzirilmesi, hava yutmayı artırdığı için gaz oluşumunu tetikleyebilir.

Acı eşiği düşük bebekler de gaz sancısı nedeniyle gün içerisinde sık sık ağlar. Bebeklerde gaz sancısı belirtileri günün her saatinde görülebildiği gibi özellikle akşam saatlerinde artış göstermektedir.

Bebekler gaz sancısı çektiklerinde çoğunlukla bacaklarını karınlarına doğru çekerler ve suratları kızarır. Karınları şiş ve gergin olabilmektedir. Yalnız anne sütü ile beslenen bebekler, anne sütü ve mama ile beslenen bebeklere kıyasla daha az gaz sancısı çekmektedir.

Bebeğin sancılanmasını beklemeden her beslenme sonunda gazı çıkarıldığı takdirde sancı oluşumunun önüne geçilebilir. Karnabahar, lahana, kuru baklagil gibi gaz yapıcı besinlerin, annenin beslenme programından çıkarılması bebekte gaz sancısı oluşmasını azaltabilmektedir.

Gaz sancısından muzdarip olan bebeğin, karın bölgesine ve sırtına yağ ile masaj yapmak, karnına ve sırtına ılık bez koymak bebekte gaz çıkarımını kolaylaştırmaktadır. Bebeği hafif hafif sallamak, kucakta sırtını sıvazlayarak gezdirmenin gaz çıkarmada etkili olduğu bilinmektedir. Bebeklerde gaz sancısı belirtisi ağlama atakları ile kendini belli eder.

Yetişkinlerde Gaz Sancısı

Yetişkinlerde meydana gelen gaz sancısı probleminin çözümü bebeklere göre daha karmaşıktır. Fasulye, soğan, brokoli, lahana, karnabahar, enginar, kuşkonmaz, armut, elma gibi tüketilen yüksek lifli gıdalar, bireylerde gaz oluşumuna ve beraberinde gaz sancısına sebebiyet verir. 

Kişi kendi beslenmesini inceleyerek, hangi gıdanın kendinde gaza neden olduğunu saptayabilir ve besin programını buna göre şekillendirebilir. Süt ve süt ürünlerini çok fazla tüketmek, gaz oluşumunu da beraberinde getirir. Bu nedenle laktozsuz süt ürünlerini tercih ederek yaşanılan gaz sorunları indirgenebilir. Gün içinde bol miktarda su tüketmek de sindirimi kolaylaştırdığı için gaz sancısının önüne geçmektedir.

Gaz sancısının denediğiniz her türlü yönteme rağmen devam etmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurup, gerekli tetkiklerin ardından tedavi planının oluşturulması büyük önem arz etmektedir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 27 Ağustos 2020 Perşembe Yayımlanma Tarihi: 27 Ağustos 2020 Perşembe

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?