Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Glikolik asit, kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılan bir alfa hidroksi asittir. Cildin üst katmanı olan epidermise etki ederek ölü hücreleri temizler, peeling etkisi yaratır ve ince çizgiler ile yaşlanma belirtilerini iyileştirir. Ancak yanlış kullanımı ciltte tahrişe ve incelmeye sebep olabilir. Doğru kullanımı önemlidir; güneş kremiyle birlikte kullanılmalı ve cilt tipine uygun olup olmadığı bir uzmana danışılarak belirlenmelidir. Glikolik asit, cildi arındırır, ince çizgileri giderir, cilt tonunu eşitler, gözenekleri sıkılaştırır ve lekeleri azaltır. Ayrıca, alfa hidroksi asitlerden (AHA) biridir ve tonik formunda da bulunabilir.
İçindekiler

Glikolik Asit Nedir?

Glikolik asit, kozmetik sektöründe oldukça tercih edilen bir alfa hidroksi asittir. Kozmetik sektöründe çoğunlukla AHA olarak bilinir. Glikolik asit, cildin en üst katmanı olan epidermise etki eder. Kullanım amacı, cildin ölü hücrelerden arındırılmasını sağlamaktır. Cildi, dış etkenler sebebiyle biriken kir ve yağdan arındırır ve ciltte peeling etkisi yaratır. Ayrıca İnce çizgiler ve yaşlanma belirtileri gibi etkenleri de iyileştirme amacı bulunduğu bilinen özellikleri arasındadır. Glikolik asit, kullanılmaya başlandığı takdirde cildi çok daha hassas bir hale getirir. Bu da cildi güneşten korumak gerektiği anlamına gelir. Cilt bariyerinin incelerek daha hassas hale gelmesi zararlı güneş ışınlarının ciltte olumsuz etkiler oluşturmasına sebep olabilir. Bu yüzden glikolik asit kullanıldığı takdirde güneş kremi kullanarak cildi korumak cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Glikolik asit kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunur. Bu unsurlara uymamak cildi olumsuz etkilere maruz bırakmak anlamına gelebilir ve cilt eski sağlığını kaybedebilir.

Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik asit doğru kullanıldığında cilt için faydalı bir bileşendir. Glikolik asitin sağladığı faydalar şu şekildedir;

  • Cildi arındırmak
  • İnce çizgilerin giderilmesi
  • Kırışıklıkların giderilmesi
  • Cilt tonu eşitleme
  • Gözenek sıkılaştırma
  • Lekelerin giderilmesi

Glikolik Asitin Zararları Nelerdir?

Glikolik asit doğru kullanıldığı takdirde cilt için faydalıdır. Ancak glikolik asitin yanlış kullanılması ciltte istenmeyen durumlara yol açabilir. Çok sık kullanmak ve doğru ürünlerle kullanmamak cildi tahriş ederek cilt bariyerine zarar verebilir. Ayrıca glikolik asit kullanımı cildin en dış katmanını etkileyerek bölgeyi arındırır. Bu durum cildin bir nebze incelmesine sebep olur. Asit kullanımının cilde faydaları olduğu gibi dikkat edilmediği takdirde zararları da büyük olabilir. Güneş kremi kullanımı her zaman önerilse de, özellikle glikolik asit gibi asidite oranı yüksek bileşenlerin düzenli kullanımında günlük rutine güneş kreminin de eklenmesi önemlidir. Glikolik asit içerikli ürünler her cilde iyi gelmeyebilir ve ya cilt tipine uymayabilir. Bu tip ürünler kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka bir deri hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Deri hastalıkları bölümü için tıklayınız.

Glikolik Asit Nasıl Kullanılmalı?

Glikolik asit, cilt temizleme losyonlarında, tonik formunda, nemlendirici kremlerin içeriğinde, maskelerin içeriğinde ve serum şeklinde bulunmaktadır. Bu tip ürünlerin kullanımında bazı noktalara dikkat etmek önemlidir. Bunlar;

  • Günde en fazla bir kere kullanın.
  • Beraberinde güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Göz ve göz çevresine uygulamamaya dikkat edin.
  • Tüm cilde eşit olarak sürmeye dikkat edin ve fazlasını kullanmaktan kaçının.

Glikolik asit kullanımı öncesi cildin herhangi bir bölgesinde ürünü denemek gerekir. Bu uygulama özellikle hassas ve alerjik ciltler için önemlidir. Alerjik bir reaksiyon görülmesi halinde asit kullanımı sona erdirilmelidir.

Glikolik Asit Ne Zaman Kullanılır?

Glikolik asit, henüz 20li yaşlarına gelmemiş bireylere önerilmeyebilir. Sonrasında kullanımı uygun olacaktır. Özellikle ilerleyen yaştan dolayı oluşan ince çizgiler ve kırışıklık gibi belirtilere sahip bireyler için uygun bir ürün olabilir. Ancak kullanmaya başlamadan önce bir cilt doktoruna danışmakta fayda vardır. Cilt tonu eşitsizliği, geniş gözenek ve kırışıklık gibi şikayetlere sahip kişiler gece rutinlerinde glikolik asit içerikli ürünleri kullanabilirler.

Glikolik Asit Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Glikolik asitin zararı var mı?

Glikolik asitin yanlış kullanımı ciltte tahribata sebep olabilir. Glikolik asit içerikli ürünler kullanma talimatlarına uygun olarak kullanılmalıdır. Ayrıca glikolik asitin önerilen miktardan fazla kullanılması cildin tahriş olmasına sebep olur. Bu yüzden kullanırken dikkatli olmak önemlidir.

Glikolik asit ne işe yarar?

Glikolik asit düzenli kullanımda, cildi yağ ve kirden arındırılması, ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi, cilt tonunun eşitlenmesi, gözeneklerin sıkılaştırılması ve lekelerin giderilmesi gibi faydalar sağlar.

Glikolik asit sivilceye iyi gelir mi?

Glikolik asit gözenek sıkılaştırma ve cildi temizleme etkisinden dolayı sivilce oluşumunun önlenmesinde faydalı olabilir. Ayrıca var olan aknelerin iyileştirmesi konusunda da etkin rol oynayabilir.

Glikolik asit nasıl kullanılır?

Günde en fazla bir kere kullanmak, özellikle gündüz güneş kremi kullanmak ve gün içerisinde yenilemek, göz çevresine uygulamamaya gayret etmek, tüm yüze eşit dağılımını sağlamak ve yüze az miktarda uygulamak glikolik asitin kullanım önerilerindendir.

Glikolik asit ne ile kullanılmaz?

Glikolik asit kullanımı öncesi ya da sonrası aynı gün içerisinde kullanılacak ürünlerin asit içerikli olmamasına dikkat edilmelidir. Aynı gün içerisinde önerilen dışında farklı asit bazlı ürünleri kullanmak cildin tahrişine sebep olabilir.

Glikolik asit nedir ne işe yarar?

Glikolik asit ne için kullanılır? Glikolik asitin en bilinen özelliği cildi temizleme etkisidir. Akneler ve ince çizgiler üzerinde de etkili olduğu bilinir.

Glikolik asit cilt rengini açar mı?

Glikolik asit cilt tonunu eşitler, lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Bu özellikler ciltte daha aydınlık bir görünüm sağlar.

Glikolik asit AHA mıdır?

Glikolik asit alfa hidroksi asittir. Alfa hidroksi asitin kısaltması olarak AHA kullanılır.

Glikolik asit tonik ne işe yarar?

Tonik şeklinde bulunan glikolik asit, cilt tonunu eşitleyerek lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca ince çizgiler ve yüzeysel akneler üzerinde de etkisi bulunur.


Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 5 Nisan 2024 Cuma Yayımlanma Tarihi: 5 Nisan 2024 Cuma

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?