Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

K Vitamini Eksikliği Nedir?

K vitamini, aşırı kanamaları önlemek için kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Diğer birçok vitaminin aksine, K vitamini tipik olarak bir besin takviyesi olarak kullanılamamaktadır. Çünkü K vitamini aslında bir grup bileşiktir ve bu bileşiklerin en önemlileri K1 ve K2 vitaminidir. K1 Vitamini çoğunlukla filokinon bitkilerden yani yeşil yapraklı sebzelerden elde edilir. K2 Vitamini (menakinon), büyük ölçüde et, peynir ve yumurtadan elde edilir ve bakterilerden sentezlenir. Her iki alt türü de vücutta benzer şekilde çalışmaktadır.

K vitamini, kan pıhtılaşmasında önemli rol oynar. Pıhtılaşma, vücudun hem içinde hem de dışında aşırı kanamayı önlemeye yardımcı bir işlemdir. Pıhtılaşma sürecinde işe yarayan proteinleri üretmek için vücudun K vitaminine ihtiyacı vardır. K vitamini eksikliği olan kişilerin vücudunda bu protein yeterli değildir.

Bebeklerde - yetişkinlerde K vitamini eksikliği nadirdir çünkü yenilen yiyeceklerin çoğu yeterli miktarda K1 içerir ve vücut kendi başına K2 yapar. Ayrıca vücut mevcut K vitamini kaynağını geri dönüştürmede de iyidir. İçinde olunan belli koşullar ya da kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak, besinlerle beraber alınan miktarın yeterli olmaması, vücutta üretiminde problem olması gibi nedenlerle K vitamini emilimi ve oluşumu yetersiz kalabilir. K vitamini eksikliği , kanama bozuklukları ile kendini göstermektedir. Bebeklerde karşılaşılan K vitamini eksikliğinde dışarıdan vitamin takviyesi verilmesi gerekebilir.

İnsanlar Neden K Vitamini Alır?

Düşük K vitamini seviyeleri , kontrolsüz kanama riskini artırabilir. Yetişkinlerde K vitamini eksiklikleri nadir olmakla birlikte yeni doğan bebeklerde çok yaygındır. Yeni doğanlar için tek bir K vitamini enjeksiyonu standarttır. K Vitamini ayrıca kan inceltici ilaçların aşırı dozunu önlemek için kullanılır.

Hangi Besinler K Vitamini Yönünden Zengindir?

K vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve tereyağı, zeytinyağı gibi yağlarla bir arada tüketmek emilimini arttırır.

 • Ispanak, pazı, brokoli, karnabahar, pancar yaprağı, maydanoz, kuşkonmaz, kekik, fesleğen, taze soğan, marul, lahana, bezelye, domates, kereviz taze fasulye gibi sebzeler
 • Et ürünleri, süt ürünleri, yumurta, sakatatlar
 • Nar, kivi, böğürtlen, çilek, avokado, incir gibi meyveler
 • Fındık, ceviz, kaju, pikan cevizi gibi kuru yemişler

K Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Besinler beraberinde K vitamini alınmamasının yanı sıra birçok farklı nedenden ötürü gelişebilen bir problemdir.

 • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı
 • Antibiyotik kullanımı vücutta üretilen K vitamini miktarının azaltılmasında rol oynar
 • K vitamini yönünden yetersiz bir beslenme planının uygulanmasına bağlı olarak
 • Vücutta besinlerle alınan yağların emiliminde bozukluklara neden olan hastalıklar
 • Çölyak , Crohn ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarına bağlı olarak
 • Karaciğer ve safra yollarına ilişkin rahatsızlıklar
 • Kistik fibrozis
 • Bağırsakların belli bir kısmının çıkarılmış olması

Yenidoğan bebeklerde K vitamini eksikliğinde rol oynayan nedenler:

 • Anne sütünün K vitamini bakımından yeterli olmaması
 • K vitamininin anne plasentasından bebeğe doğru bir şekilde geçmemesi
 • Yenidoğan bebeklerde yaşamın ilk döneminde vücut tarafından K2 vitamini üretememesi
 • Yenidoğan bebekte yaşamın ilk döneminde karaciğerin yeterli ölçüde kullanılamıyor olması

K Vitamini Hangi Hastalıklardan Korur?

K Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

K vitamini eksikliğinin en karakterize belirtisi aşırı kanamadır. Kesik ve yara gibi yüzeysel durumlar haricinde meydana gelebilecek kanamalar olabileceğini göz ardı etmemek gereklidir.

K vitamini eksikliğinde görülebilecek diğer belirtiler:

 • Ciltte kolay çürüme
 • Tırnak altlarında meydana gelen pıhtılar
 • Vücut mukoza zarında meydana gelen kanamalar
 • Koyu renkli ve kan içeren dışkı

Bebeklerde K vitamini eksikliği belirtileri:

 • Göbek kordonu bölgesinde meydana gelen kanama
 • Deride morarma
 • Diş etlerinde kanama
 • Yüzde, ciltte burunda, sindirim sisteminde veya vücudun farklı bir bölgesinde kanama meydana gelmesi
 • Sünnet edilen bebekte geç iyileşme ve kanama sorunları
 • Ani beyin kanamaları

K Vitamini Eksikliği Tanısı Nasıl Konulur?

K vitamini eksikliğine dair semptomlar görülen ve şüphe duyulan hastalardan tıbbi öykü alınır. Risk grubundaki bireylerden biri olup olmadığına bakılır. Risk grubundaki bireyler; kan sulandırıcı ilaç kullananlar, antibiyotik kullananlar, yağ emilimini sekteye uğratacak hastalıkları olanlardır. Bunların ardından belirtilere K vitamini eksikliğinin neden olup olmadığını anlamak için protrombin zamanı (PT) testi adı verilen pıhtılaşma testi yapılabilir.

Protrombin zamanı (PT) testinde, kanın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğü ölçülmektedir. Alınan kan numunesine eklenen kimyasallara karşı tepkiler ölçümlenir. Kan pıhtılaşma süresi yaklaşık olarak 11 ila 13, 5 saniye aralığında sürmektedir. Kan pıhtılaşma süresi bu aralıktan uzun sürdüğü takdirde K vitamini eksikliğinden söz edilebilir.

Buna ek olarak, bazı laboratuvarlarda Uluslararası Normalleştirilmiş Oran (INR) testi tercih edilebilir. Dünya çapındaki farklı laboratuvarların sonuçlarını karşılaştıran bir ölçeğe dayanan testin normal INR değeri, 0, 9 ila 1, 1 düzeyinde olmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylerde INR değeri 2 ila 3, 5 aralığına çıkabilmektedir.

Yapılan testler neticesinde pıhtılaşma bozukluğu tespit edilen vakalarda buna yol açacak başka bir neden de mevcut değilse, K vitamini eksikliği teşhisi konur.

K Vitamini Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

K vitamini eksikliği teşhis edildiğinde hemen tedavi planına ve ek takviyelere geçilmelidir. Aksi takdirde yetişkinler için aşırı kanama, bebeklerde ise beyin kanamasına yol açabilen bir sorundur. Teşhisin ardından verilecek K vitamini takviyeleri ile vitamin eksikliği tedavi edilebilir.

K vitamini takviyesi, ağız yolu veya damar yolundan sağlanabilir. Takviyenin hangi şekilde ve dozda yapılacağı hekimler tarafından belirlenir. Yağ emilimine ilişkin bozuklukların olması durumunda ya da pıhtılaşma bozukluğunun varlığında bunlara yönelik ayrıca bir tedavi planı planlanır. Beslenme düzenine ilişkin sorunlara bağlı olarak K vitamini eksikliği görülen hastalara K vitamini yönünden yeterli içerikte bir beslenme planı hazırlanmalıdır.

K vitaminine duyulan ihtiyaç noktasında, bu sorun çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Kan sulandırıcı ilaç kullanması gereken bireylerde ise K vitamini alımı sınırlandırılması gerektiği için beslenme planında bu yönde düzenlemeler yapılır. Ve pıhtılaşma testlerinin düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekebilmektedir. Sağlık uzmanı size tavsiye etmedikçe K vitamini takviyesi almanız önerilmez.

K Vitamini Eksikliği Nasıl Önlenir?

Maksimum güvenli K vitamini tüketim dozu mevcut değildir fakat ortalama olarak kadınların 90 mcg, erkeklerin ise 120 mcg K vitamini alımı önerilmektedir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler K vitamini açısından oldukça zengindir ve ihtiyacınız olan her dozu belli bir porsiyonda verir. Doğumda verilen tek doz K vitamini yenidoğanlarda ortaya çıkabilecek bir sorunu önleyebilir.

K Vitamini Fazlası Neye Sebep Olur?

K vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için fazlası idrarla vücut dışına atılamaz. Eğer aşırı miktarda K vitamini alınırsa, karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesine engel oluşturabilir.

Hamilelerde, emziren kadınlarda, kronik böbrek yetmezliği olup diyalize giren kişilerde, pıhtılaşma sorununun olduğu insanlara zararlı olabilir. Ayrıca K vitamini diğer takviyelerle de etkileşime girebileceği için hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 29 Nisan 2022 Cuma Yayımlanma Tarihi: 2 Şubat 2021 Salı

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?