Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Kızamıkçık kırmızı döküntüler ile kendini gösteren bulaşıcı bir viral enfeksiyon hastalığıdır. Çocukluk çağında çok sık görülür ve benzer hastalıklar gibi aşıyla önlenebilir.

Vücuttaki döküntüler ve ateş gibi belirtilerle kızamık hastalığına benzese de şikâyetler daha hafiftir ve 4-5 gün içinde kendiliğinden geçer.

Yetişkinlerde ise eklemlerde şişlik, yürüme zorlukları ve bağışıklık sistemini baskıladığı için ikinci enfeksiyonlara yakalanma açısından önemli bir hastalıktır.

Hastalık genel olarak hafiftir ancak hamilelik sürecinde anneye bulaşmasıyla anne karnındaki bebeğe ciddi zararlar verebilir. Tüm çocukların 12 aylık ve 4 yaşında iken aşılanması önerilmektedir.

Hamile olmayı planlayan tüm kadınların bağışıklık durumlarını kontrol ettirmeleri gerekir.

Hastalık dünyanın birçok yerinde hala yaygındır. Özellikle de hamileyseniz, yurtdışına çıkmadan önce doktora başvurarak aşılanma ve korunma yollarını konuşmalısınız.

Nasıl bulaşır?Kızamıkçık insandan insana bulaşan bir virüstür. Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında yayılabilir veya mukus gibi solunum salgılarıyla doğrudan temasla yayılabilir. Ayrıca hamile kadınlardan anne karnındaki doğmamış çocuklarına da bulaşabilir.

Kızamıkçık olan bir kişinin bulaştırıcılığı, döküntüler başlamadan yaklaşık bir hafta önce başlar, döküntü başladıktan bir hafta sonraya kadar bulaştırıcılık sürer. Enfekte bir kişi, hasta olduğunu fark etmeden önce hastalığı çevresine yayabilir.

Yüzde ve saçlı deride başlayan, daha sonra gövde ve bacaklara inen döküntüler ile birlikte kulak arkası ve ensede lenf bezlerinin şişmesi, hafif ateş ve huzursuzluk görülür.

Kızamıkçık belirtileri ve bulgularını özellikle çocuklarda, fark etmek zordur. Belirtiler ve bulgular genellikle virüse maruz kaldıktan iki veya üç hafta sonra ortaya çıkarlar. Şikayetler bir ila beş gün sürer ve şu şekildedir:

 • 38.9 C veya daha düşük ateş
 • Baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı
 • İltihaplı, kırmızı gözler
 • Kafatasının tabanında, boynun arkasındaki ve kulakların arkasındaki büyütülmüş, hassas lenf düğümleri
 • Yüzde başlayan, daha sonra gövdeye, kollara ve bacaklara hızla yayılan ince, pembe bir döküntü. Döküntünün aynı sırayla kaybolması
 • Özellikle genç kadınlarda ağrıyan eklemler

Hafif ateşle birlikte döküntü ortaya çıkar ve 4-5 gün içinde kendiliğinden geçer. Çocuğu çok hırpalamayan bir enfeksiyondur. Yetişkinlerde ise eklemlerde şişlik, yürüme zorlukları yarattığı ve bağışıklık sistemini baskıladığı için ikincil enfeksiyonlara yakalanma açısından riskli bir hastalıktır.

Vücut direncini zorlayan bu hastalıklar çocuğunuzu güçsüz düşürebilir. Kızamığa yönelik bir tedavi bulunmazken, uygun bir bakımla hastalık bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Kızamıkçık Komplikasyonları Nelerdir?

Kızamıkçık insandan insana bulaşan bir virüstür. Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında hastalık çevreye yayılabilir veya enfekte olmuş bir kişinin mukus gibi solunum salgılarıyla doğrudan temas ederek bulaşabilir. Ayrıca hamile kadınlardan anne karnındaki doğmamış çocuklarına da bulaşabilir.

Kızamıkçık hafif bir enfeksiyondur. Hastalığı aldıktan sonra, genellikle kalıcı olarak bağışıklık kazanılır. Kızamıkçık geçiren bazı kadınlarda yaklaşık bir ay süreyle parmaklarda, bileklerde ve dizlerde artrit –ağrıya yol açan eklem iltihabı- görülür. Nadir durumlarda kızamıkçık orta kulak iltihabına veya beyin iltihabına (ensefalit) neden olabilir.

Eğer hamileyken kızamıkçık geçirirseniz çocuğunuzda ciddi sağlık problemlerine hatta ölüme yol açabilir. Gebeliğin ilk 12 haftasında kızamıkçık geçiren annelerden doğan bebeklerin yüzde 90’ında doğuştan kızamıkçık sendromu gelişir. Bu sendrom aşağıdakiler gibi bir veya daha fazla soruna neden olabilir:

 • Büyüme gecikmesi
 • Katarakt
 • Sağırlık
 • Doğumsal kalp defektleri
 • Diğer organlarda kusurlar
 • Zeka geriliği

Anne karnında en yüksek risk ilk trimesterde ortaya çıkar, ancak hamileliğin daha sonraki aylarında da risk vardır.

Hastalığın belirtileri diğer döküntülü viral hastalıkara benzediğinden doktorunuz laboratuvar testleriyle tanı koyar.

Kızamıkçık hastalığının tedavisi için dinlenme ve bolca sıvı tüketmek gerekmektedir.

Kızamıkçık Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

Ülkemizde kızamıkçık aşısı 12’nci ayın sonunda karma aşı olarak yapılır. Bu aşı kızamık, kabakulak ve kızamıkçık hastalıklarına karşı koruyucudur.

İlköğretim 1. Sınıfta bir doz daha kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları uygulanır.

Kızamıklı biriyle temas varlığında ilk 72 saat içinde aşı yapılması koruyucudur.

Yetişkinlerde Kızamıkçık Aşısı

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı eğer çocuklukta yapılmışsa, erişkinlikte yeniden aşılama gerekmiyor. Yine de kızamık, kızamıkçık veya kabakulak epidemisinin yoğun olma riskinin bulunduğu askerlik gibi kalabalık ortamlarda tek doz da olsa aşı yapılıyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir çocuk veya yetişkinin kızamıkçık ile enfekte olduğu nadir durumlarda, basit kişisel bakım önlemleri gereklidir:

 • Ailenize, arkadaşlarınıza ve meslektaşlarınıza - özellikle de hamile kadınlara – kızamıkçık olduğunuz bilgisini verin.
 • Doktora gitmek gibi nedenlerle dışarı çıkacaksanız mutlaka maske takın ve yakın temasta olabileceğiniz kişileri bilgilendirin.
 • Hastalık süresince bağışıklık sistemi yetersizliğine sahip kişilerle (AIDS, kanser hastaları, immün sistem rahatsızlığı olan kişiler) yakın temastan kaçının.
 • Çocuğunuzun okuluna ve ona bakım veren kişilere kızamıkçık olduğu bilgisini verin.
Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 28 Ağustos 2019 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 19 Mart 2019 Salı

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?