Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Rahim Ağzı Yetmezliği Nedir?

Rahim ağzı yetmezliği , tedavisi olan nadir düşük nedenlerindendir. Genellikle ağrısız bir şekilde rahim ağzı açılması yaşayan gebeler rahim ağzı yetmezliği yönünden değerlendirilmelidir.

Riskli durumlarda önlem alınmadan hamile kalınırsa 12 -22 haftalar arasında düşük oluşabiliyor. Bazı hamilelikler de 24 – 32 haftalar arasında erken doğumla sonuçlanabiliyor.

Bu nedenle daha önce düşük yaşamış anne adaylarının, bir sonraki hamilelikleri öncesinde detaylı olarak değerlendirmeleri ve rahim ağızlarının incelenmesi gerekiyor.

Rahim ağzı yetmezliğinin tedavisinde rahim ağzına dikiş atılarak erken doğum ve düşük engellenebiliyor. Böylece anne adayı uygun zamanda doğum yapabiliyor.

Rahim Ağzı Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Erken doğumun önüne geçmek ve bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak için, erken doğumun belirtilerini bilmek ve zamanında hekime başvurmak gerekiyor.

Rahim ağzı yetmezliği sonucu oluşan erken doğumun belirtileri ise şunlardır:

  • Karın ağrısı
  • Vajinal akıntı artışı
  • Kanlı ve sümüksü bir akıntı olması
  • Berrak sıvı gelmesi
  • Vajinal bölgede baskı ve dolgunluk hissi

Günümüzde gebelik takibindeki değerlendirmeler ve rahim ağzı yetmezliği tedavisi ile, buna bağlı erken doğum ve düşük riski en aza indirilmiş durumda.

Erken doğumun ilk sinyalleri yani erken doğum belirtilerini ayrıntılı olarak şöyle açıklayabiliriz;

Karın Ağrısı

Aralıklı gelen, nedeni anlaşılamayan ve çok az rahatsızlık yaratan karın ağrısı gebelerde erken doğum sinyali olabilir. Bu belirti varsa mutlaka kadın doğum doktoru ya da perinatolog’a başvurulmalı.

Vajinal Akıntıda Artış

Gebelikte artan hormonlara bağlı olarak vajinal akıntı da artar ve bu durum normaldir. Gün içinde ped değişimi sıksa bu durum erken doğum belirtisi olabilir.

Kanlı ve Sümüksü Bir Akıntı Olması

Çoğu zaman akşamları, tuvalette ya da ani ayağa kalkılınca açık pembemsi ya da kahverengi, sümüksü bir akıntı gelebilir. Rahim ağzından gelen bu akıntı erken doğum sinyali de olabilir. Bu tarz bir akıntı görüyorsanız zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Berrak Sıvı Gelmesi

Vajinadan aşırı miktarda ve renksiz bir sıvı geliyorsa acilen doktora başvurulmalıdır. Çünkü hamilelik kesesi açılmış olabilir. Gelen sıvı ise bebeğin suyudur.

Geç kalındığında anne-bebeğin hayatını tehdit eden enfeksiyon riski oluşabilir.

Baskı ve Dolgunluk Hissi

Doğumun beklenmediği bir zamanda rahmin alt kısmında bir baskı ve dolgunluk yaşıyorsanız, bu durum erken doğum sinyali olabilir. Rahim kasılırken bebek, başı aşağı şekilde doğum kanalından ilerler. Bu da dolgunluk ve baskı şeklinde hissedilir. Bu durumda da hemen doktora başvurularak erken doğum önlenmelidir.

Rahim Ağzı Yetmezliği Tanısı

Rutin gebelik takibinde, gebeliğin ilk üç ayında rahim ağzı vajinal ultrason ile ölçülüyor, ayrıca basit ve ağrısız bir muayene yapılıyor. Bu tetkikler sonrası rahim ağzı 25 mm.’nin altındaysa rahim ağzı yetmezliğinden şüpheleniliyor.

Ölçümlerde sadece rahim ağzı boyu değil, ek olarak yapısı da göz önüne alınıyor. Çünkü bazı anne adaylarında rahim ağzının boyu yeterli olsa da yapısının bozuk olması nedeniyle düşük veya erken doğum gelişebiliyor.

Hamileliğinin ikinci üç ayında (2. Trimester) düşük öyküsü olan anne adaylarında, rahim ağzı yetmezliğindenkesinlikle şüpheleniliyor.

Rahim Ağzı Yetmezliği Tedavisi

Doğru tanı ve sonrasında zamanında uygulanacak olan rahim ağzı yetmezliği dikişi veya peserleri ile gebeliklerin devamı sağlanabiliyor.

Medikal, yani ilaç ile tedavisi, pesser denilen plastik halkalarla tedavi veya rahim ağzı dikişi (vajinal ya da karın bölgesinden) günümüzde uygulanan ana tedavi yollarını oluşturur. Rahim ağzı yetmezliğinde hangi tedavi yöntemine başvurulacağına anne adayının mevcut durumu, daha önceden başarısız rahim ağzı dikişi geçirip geçirmediği ve rahim ağzının şu anki yapısına bakılarak karar verilir.

İlk hamileliği olan veya daha önce erken doğum hikayesi olmayan anne adaylarında ilk tercih ilaç tedavisi olur. Başarılı sonuç alınamazsa rahim ağzı dikişi yöntemine başvurulur. Plastik halkalar ise rahim ağzı yetmezliğinin önlenmesinde denenir.

Rahim ağzı dikişi uygulaması farklı nedenlerle, farklı gebelik haftalarında da uygulanabiliyor. Genellikle 12-14’üncü haftalarda yapılan rahim ağzına dikiş işlemine, daha ileriki haftalarda rahim ağzının erken açılması durumunda acil olarak da başvurulabilir.

Rahim ağzına dikiş uygulaması ameliyathane şartlarında, genel anestezi altında veya belden uyuşturulduktan sonra yapılır. Ortalama olarak 15-20 dakika süren bu işlemde 5 mm genişliğinde, vücutta emilmeyen özel bir dikiş malzemesi, rahim ağzının en içerideki kısmına yerleştirilir. Dikiş, açılan rahim ağzını çepeçevre gezerek bir torba ağzı gibi sıkıştırır. Böylece rahim ağzının doğumdan önce açılması önlenir. Rahim ağzı dikişinin başarısı, dikişin konulduğu hamilelik haftası, rahim ağzının yapısı ve hamileliğin mevcut durumuna göre yüzde 30-70 arasında değişkenlik gösterir.

Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi 'mizde rahim ağzı dikişi ve yetmezliği tedavisi hizmeti veriliyor.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 26 Mayıs 2021 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 27 Şubat 2019 Çarşamba

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?