Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Adını sıkça duyduğumuz salisilik asit kozmetik endüstrisinin gözde içerikleri arasında yer alıyor. Cilt bakımından saç bakımına kadar birçok alanda kullanılabilen etkili bir içerik olduğu için "Salisilik asit nedir?" veya "Salisilik asit nasıl kullanılır?" gibi konuların detayını merak ediyor olabilirsiniz. Salisilik aside dair aklınıza gelebilecek tüm soruları birlikte cevaplandıralım.
İçindekiler

Salisilik Asit Nedir?

Salisilik asit, beyaz söğüt olarak bilinen Salix Alba ağaçlarının kabuk bölgesinden elde edilen aktif bir içeriktir. Antik çağlardan bu zamana kadar çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde de gerek cilt bakımı ürünlerinde gerekse reçete edilen ilaç veya kremlerde kullanılmaya devam etmektedir.

Cildimiz sebum adı verilen yağ dokuda bir sıvı salgılar. Derideki yağ bezleri tarafından salgılanan bu sıvı nem kaybını önlemeye ve cildi korumaya yardımcı olur. Sebum miktarı kişiden kişiye değişebilir ve üretilen sebum miktarına göre cilt tipi de değişkenlik gösterir.

Cildin üst tabakasında atılmayan ölü deri ve fazla sebum bir araya gelerek gözenekleri tıkayabilir. İlerleyen zamanda tıkanan gözenekler komedon (siyah-beyaz noktalar) veya sivilce oluşuma yol açabilir. Bu gibi sorunların çözümü için salisilik asit kullanımı oldukça etkilidir. Hem antiinflamatuar hem antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

Salisilik asit aktif bir içerik olduğu için tıp dünyasında tedavi edici veya önleyici olarak kullanılır. Özellikle ciltteki katmanlaşmanın, ölü deriden kaynaklanan gözenek tıkanıklıklarının veya sivilce gibi oluşumların tedavisinde oldukça etkilidir.

Salisilik asidin etkili olduğu cilt problemlerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Salisilik Asit İçeren Ürün Türleri

Salisilik asitli ürünler çeşitli cilt tipine ve sorunlarına yönelik hazırlanmış birçok farklı formda karşımıza çıkabilir. Her ürünün içerisinde yer alan salisilik asit konsantrasyonu birbirinden farklıdır ve oran %0.5’ten başlayarak %2’lere kadar ulaşabilir.

Salisilik içeren ürün türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Günlük cilt temizliğinde kullanılan salisilik asitli yüz yıkama jeli veya köpüğü,
 • Cildin derinine nüfuz ederek sorunları direkt hedef alan salisilik asitli serumlar,
 • Sıvı formdaki yapısı sayesinde kolay emilebilen salisilik asitli tonikler veya losyonlar,
 • Cilt bakımının son aşamasında uygulanan krem formundaki salisilik asitli nemlendiriciler,
 • Saç derisindeki problemleri çözmeye yönelik şampuanlar,
 • Vücut bakımında tercih edilebilen salisilik asitli duş jelleri veya sabunlar,
 • Ciltte spesifik alanlara direkt olarak uygulanabilecek salisilik asitli bantlar (patch),
 • Kil, kâğıt, krem veya jel yapıda salisilik asitli maskeler.

Salisilik Asit Kullanımı

Her ürün kullanım amacı, formülasyonu ve salisilik asit konsantrasyonu farklı olacağından kullanım dozu ve sıklığı da değişecektir. Salisilik asit kullanmaya başlamadan önce sağlık profesyonellerine danışmalı ve cilt tipinize uyacak formda bir ürün tercih etmelisiniz.

Reçetesiz olarak satılan salisilik asit içerikli cilt bakım ürünlerini nasıl kullanmalısınız?

 • Satın aldığınız ürünün üzerinde bulunan kullanma talimatını okuyun. Ürünü ne sıklıkta nasıl kullanmanız gerektiği ve saklama koşulları gibi ürün bazında dikkat etmeniz gereken noktalar orada yazacaktır.
 • Salisilik asit içeren ürünü ilk kez kullanacaksanız yüzünüzün veya kullanmak istediğiniz bölgenin hepsine sürmeden önce yama testi yapın. Az bir miktar ürünü cildinizin küçük bir bölgesine sürerek alerjik reaksiyona neden olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir reaksiyon yaratmıyorsa ürünü belirtildiği şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Salisilik asit içeren ürünler temizleyici jel veya köpük formundaysa cilt bakımının ilk aşamasında tercih edilir. Sert şekilde ovalamaktan kaçınarak yumuşak hareketlerle cildinizi temizleyin. Bol suyla durulayın ve uygun bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirin.
 • Eğer ürün tonik, losyon, serum veya krem formundaysa çoğu zaman durulama gerektirmez. Cildi nazikçe temizleyip kuruladıktan sonra ürününü ince bir katman hâlinde sorunlu bölgeye sürün. Cilde güzelce yedirin ve emilmesini bekledikten sonra günlük kullandığınız nemlendirici kremini üzerine uygulayın. Ancak kullandığınız ürünlerin birbiriyle tepkimeye girmeyeceğinden emin olmalısınız.

Salisilik Asit Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Salisilik asit kullanıma uygun şekilde formüle edilmesine rağmen bazı kişilerde hassasiyete sebep olabilir. Asit kullanımına yeni başlayacaksanız ilk etapta düşük yoğunlukta salisilik asit içeren ürünlere yönelmelisiniz.
 • Salisilik asidi yalnızca cildinize veya tavsiye edilen bölgeye uygulayın. Göz veya ağız çevresine temasından kaçının. Tahriş olmuş veya yaralı bir bölgeye uygulamamaya dikkat edin.
 • Peeling etkisi yaratarak cildin ölü hücreleri atmasını sağladığı için cilt, güneş ışınlarına karşı daha hassas hâle gelir. Lekelenmeyi önlemek adına salisilik asit kullandığınızda güneş kremini aksatmamaya özen gösterin.
 • Bazı hastalıklar veya bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar süresince salisilik asit kullanımı önerilmez. Suçiçeği, grip gibi hastalıklar; diyabet; karaciğer veya böbrek rahatsızlığı durumlarında doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Salisilik Asit ile Birlikte Kullanılabilen İçerikler

Salisilik asit kullandığınız rutinlerinizde cildinize uygulayacağınız ürünlerde seçici olmanız gerekebilir. Salisilik asidin anlaşabildiği hatta birlikte kullanıldığında daha etkili sonuç verdiği cilt bakım içerikleri mevcuttur.

Salisilik asit ve niacinamide birlikte kullanılır mı?

Niacinami suda çözünebilen ve ciltte nemi tutabilen bir içeriktir. Salisilik asitle birlikte kullanıldığında ciltte oluşabilecek hassasiyetin önüne geçer. Ayrıca gözenek görünümünü azaltmaya da yardımcı olur.

Salisilik asit ve hyaluronik asit birlikte kullanılır mı?

Hyaluronik asit cilde dolgunluk veren ve ciltteki ince kırışıklıkları gideren nemlendirici etkiye sahip bir üründür. Salisilik asitle birlikte kullanıldığında ciltte koruyucu bir katman oluşturarak olası kuruluk sorunu engeller.

Salisilik asit ve azelaik asit birlikte kullanılır mı?

Nazik bir asit olan azelaik asit salisilik asitle birlikte kullanılabilir. Salisilik asit cildin alt tabakasına ulaşırken azelaik asit cildin üst tabakasına etki ederek bütünsel bir temizlik sunar ve cilt tonunuzu eşitler.

Salisilik Asit ile Birlikte Kullanılamayan İçerikler

Salisilik asitle birlikte kullanılabilen içeriklerden bahsettik. Peki, salisilik asit ne ile kullanılmaz?

Salisilik asit ve C vitamini birlikte kullanılır mı?

Güçlü bir antioksidan olan C vitamini cildi yaşlılık belirtilerine karşı korur ancak pH değişimden kolayca etkilenir. Salisilik asit kullanımı cildin pH'ını değiştireceği için ardından C vitamini kullanmak antioksidan etkisini neredeyse yok edecek kadar azaltır.

Salisilik asit ve glikolik asit birlikte kullanılır mı?

AHA asit grubundan olan glikolik asit de salisilik asit gibi cildin üst katmanında ölü derilerin temizlenmesinden sorumludur ve birlikte kullanıldıklarında ciltte irritasyona yol açabilir.

Salisilik asit ve retinol birlikte kullanılır mı?

Yaşlanma karşıtı etkisiyle güçlü bir aktif içerik olan retinol ciltte hassasiyete yol açabileceğinden salisilik asitle birlikte kullanımı önerilmez.

Salisilik asit ve arbutin birlikte kullanılır mı?

Salisilik asit ve alfa arbutin güçlü bileşenlerdir. Her ikisi de cildin yenilenmesini sağladığından birlikte kullanıldıklarında ciltte soyulmalara ve tahrişe yol açabilir.

Salisilik Asit Faydaları

Salisilik asit cilt ve saç ile ilgili birçok problemin çözüme kavuşturulmasında kullanılan etkili bir maddedir. Salisilik asidin faydalarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sebum dengesini yakalamaya yardımcı olur.
 • Peeling (eksfoliasyon) etkisi sayesinde ölü deriyi uzaklaştırır.
 • Sivilce izi ve güneş lekesi gibi cilt kusurlarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Saç derisinin arınmasını sağlayarak kepek oluşumunu azaltır.
 • Saçın çabuk yağlanmasını engeller.
 • Antimikrobiyal özelliği sayesinde saç derisinde oluşabilecek mantar enfeksiyonlarının önüne geçer.

Salisilik Asit Zararları ve Olası Yan Etkileri

Salisilik asit çoğu zaman ciddi komplikasyonlara yol açmaz. İlk kez kullanan kişilerde veya hassas ciltlilerde kuruluk, hafif seyreden tahriş veya karıncalanma hissine neden olabilir. Bu tip belirtiler uygun nemlendiriciler yardımıyla ortadan kaldırılır. Eğer şikâyetleriniz geçmez veya daha da şiddetlenirse doktorunuzu durumdan haberdar etmeniz gerekir.

Nadiren de olsa kişide alerjik reaksiyona sebep olabilir ve kurdeşen şeklinde döküntülere; göz, yüz, dil, dudak veya boğazın şişmesine yol açabilir. Bu gibi belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız salisilik asit kullanımına ara verin ve en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman bir hekimden görüş alın.

Salisilik Asit ve Glikolik Asit Farkı

Her iki asit türü de ciltte çeşitli sorunların tedavisinde farklı amaçlara hizmet ederek çalışır. Glikolik asit salisilik asitten farklı olarak AHA olarak kısaltılan alfa hidroksi asit grubunun bir üyesidir. Aynı zamanda suda çözünebilir yapısı sebebiyle cildin yalnızca üst katmanında aktif olarak çalışır ve üst tabakasındaki ölü deriyi uzaklaştırarak cildin parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Salisilik asitse yağda çözünebilen yapısı ve küçük moleküler boyutu sayesinde yüzeyden başlayarak cildin alt katmanlarına kadar ulaşır ve derinlemesine etki gösterir. Bu yönüyle sebum dengesini korumada ve gözenek temizliğinde glikolik aside kıyasla daha etkili çalışır.

Salisilik Asit Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Salisilik asit her gün kullanılır mı?

Eğer kullandığınız ürün salisilik asit içeren yüz temizleyicisi gibi günlük kullanıma uygun şekilde formüle edildiyse her gün kullanımında bir sakınca yoktur. Salislik asit oranı yüksek olabilen soyucu ürünlerinse günlük kullanımı cilt bariyerine zarar vereceği için önerilmez.

Salisilik asit haftada kaç kez kullanılabilir?

Salisilik asit kullanımı cilt tipinize ve ürünün içeriğindeki salisilik asit oranına göre değişebilir. Serum veya maske gibi daha yüksek oranda salisilik asit içeren ürünleri haftada birkaç kez kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Salisilik asit sivilce kusturur mu?

İşlevsel sürecinin bir parçası olarak cildi temizleme aşamasında sivilce kusmasına sebep olabilir. Ancak bu geçici bir dönemdir ve sonrasında hızlı bir iyileşme görülür.

Salisilik asit BHA mı, AHA mı?

Salisilik asit BHA olarak kısaltılan “beta hidroksi asit” ailesinin bir üyesidir. Cilt bakımında kullanıma uygun bir asittir. Cilde derinlemesine temizlik sağlayarak gözenek görünümünü gidermeye yardımcı olur.

Salisilik asit yazın kullanılır mı?

Yazın artan UV ışınları etkisi dolayısıyla cilt lekelenmeye daha meyilli hâle gelir. Çoğu kişi yazın salisilik kullanımına ara vermeyi düşünebilir. Ancak güneşe çıkmadan önce yüksek faktörlü koruyucu kremler kullanarak salisilik asitten faydalanmaya devam etmek mümkündür. Salisilik asit kullanırken dışarıda olduğunuz süre boyunca güneş kreminizi en az 2 saatte bir yenileme özen gösterin.

Salisilik asit sabah mı, akşam mı kullanılmalıdır?

Kullanım esnasında cilt daha hassas olacağı için akşam rutininde yer verilmesi önerilir. Sabah kullanacaksanız güneş kremi sürerek cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı korumalısınız.

Salisilik asidi hamileler kullanabilir mi?

Amerikalı kadın doğum uzmanları topluluğunun (ACOG) açıkladığı bilgiye göre cilt üzerine uygulanan salisilik asit içerikli ürünlerin hamileyken kullanılmasının genellikle güvenli olduğu belirtilmiştir. Ancak kullanım öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Salisilik asit kararmalara iyi gelir mi?

Evet, ciltteki soyucu etkisi sayesinde renk bütünlüğünü bozan bölgesel kararmalara, özellikle melazma veya hiperpigmentasyon gibi sağlık sorunlarına iyi gelir.

Salisilik asit gözenekleri sıkılaştırır mı?

Gözenekler, içerisinde biriken sebum ve ölü deriler sebebiyle tıkanmaya müsaittir. Salisilik asit gözeneklerdeki tıkanıklığı temizleyerek mevcut gözenek görünümünü azaltabilir.

Salisilik asit siyah nokta sorununa iyi gelir mi?

Peeling etkisi sayesinde siyah noktaya sebep olan ölü derileri uzaklaştırır ve mevcut siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur.

Salisilik asit sivilce sorununa iyi gelir mi?

Evet, antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce sorununa iyi gelir. İltihaplı sivilcelerdeki yangıyı azaltır ve sebum dengesini sağlayarak akne oluşumunun da önüne geçer.

Salisilik asit kaç yaşında kullanılır?

2 yaş üstü çocuklar dâhil birçok kişinin kullanımına uygun olsa da 18 yaş üstü bireylerde kullanımı tavsiye edilmektedir.

Salisilik asit tonik ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Tonik formunda üretilen salisilik asit içerikli ürünler de diğer ürünlere benzer bir prensipte çalışır. Genellikle hassas ciltli kişiler tarafından tercih edilir. Temiz bir cilde tampon hareketlerle uygulanır ve emildikten sonra cildin nemlendirilmesi önerilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 21 Mayıs 2024 Salı Yayımlanma Tarihi: 21 Mayıs 2024 Salı

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?