Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Selülit mezoterapisi, cilt altında bulunan yağ dokusundaki dolaşım bozukluklarını ve lenfatik drenaj sorunlarını çözerek, selülitin oluşumuna katkıda bulunan etkenleri yok eden bir uygulamadır. Bu yöntemde, cilt altındaki selülitli bölgelere mikro iğneler aracılığıyla vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler ve yağ çözücü maddeler enjekte edilir. Bu maddeler sayesinde cilt altındaki mikro sirkülasyon ve lenfatik drenaj iyileştirilir, yağ hücrelerinin metabolizması hızlandırılır ve cilt dokusunun yeniden yapılandırılması sağlanır.
İçindekiler

Selülit Mezoterapisi Nedir?

Selülit mezoterapisi, ciltteki selülit görünümünü azaltmak için yapılan, cilt altında bulunan yağ dokusundaki dolaşım bozuklukları ve lenfatik drenaj sorunlarını çözerek, selülitin oluşumuna katkıda bulunan etkenleri yok eden bir uygulamadır. Selülit mezoterapisinde, selülitin yoğun olduğu bölgelere mikro iğneler aracılığıyla vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler ve yağ çözücü maddeler enjekte edilir. 

Bu maddeler vasıtasıyla cilt altındaki mikro sirkülasyon ve lenfatik drenaj iyileştirilerek yağ hücrelerinin metabolizması hızlandırılır ve cilt dokusunun yeniden yapılandırılması amaçlanır. Seanslar ilerledikçe selülitli görünüm azalır, daha sıkı ve pütürsüz, portakal kabuğu görünümünden uzak bir cilt yapısı elde edilir.

Selülit Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Selülit mezoterapisi uygulaması, cildin altında yer alan ve yağ barındıran dokuda mikro düzeyde iyileşmeler sağlamak için, farklı aşamalarda yapılır. Selülit mezoterapisi uygulamasının aşamaları şunlardır:

Kişisel Özelliklerin Tespiti ve Planlama: Selülit mezoterapisi uygulamasından önce doktor kişinin sağlık geçmişini inceler, selülitli alanları kontrol eder ve selülit mezoterapsini kişinin ihtiyacına uygun olarak planlar. 

Kullanılacak Etken Maddeler: Uygulamanın etkisini maksimum düzeye çekmek için kişiye ihtiyacına uygun seçilen aktif maddeler, uygulama planına göre belirlenen dozlarda hazırlanır. 

Sterilizasyon Yapılır: Selülit mezoterapisi uygulanacak alan, enfeksiyon ihtimalini düşürmek için antiseptik solüsyonlar ile temizlenir. Uygun görülmesi halinde yapılacak bölgeye lokal anestezik kremler sürülür.

Enjeksiyon Aşaması: Hazırlanan ajanlar, mezoterapiye uygun olarak üretilen çok ince iğneler vasıtasıyla cilt altı dokuya enjekte edilir. Bu işlem için iğne yerine mezoterapi tabancaları gibi cihazlar kullanılarak da yapılabilir. İşlem, selülitin yoğunluğunun görüldüğü bölgelere belirli aralıklarla yapılır.

Masaj Uygulaması: Enjeksiyonun ardından, uygulama yapılan alana hafif bir masaj yapılır. Böylece enjeksiyonda kullanılan maddelerin cilt altında verimli bir şekilde dağılması sağlanır. 

Selülit Mezoterapisi Neden Yapılır?

Selülit mezoterapisi, cilt altında bulunan yağ dokusundaki dolaşım bozuklukları ve lenfatik drenaj sorunlarını çözmek ve selülitin oluşumuna katkıda bulunan etkenleri etkisiz hale getirmek için yapılır.  

Selülit mezoterapisinin yapılma nedenleri arasında;

Mikro Sirkülasyonu İyileştirmek: Selülit mezoterapisi, cilt altındaki kan dolaşımını artırarak, oksijen ve besin maddelerinin daha etkin bir şekilde taşınmasını sağlamak için yapılır. Bu uygulama ile cilt dokusunun sağlığına katkıda bulunulur ve cildin görünümünü daha iyi bir hal alır.

Lenfatik Drenajı Teşvik Etmek: Cilt altına ulaştırılan etken maddeler lenfatik sistem üzerinde olumlu etkiler gösterebilir. Bu sayede vücuttaki toksinlerin ve fazla sıvıların atılması sağlanır. Böylece selülit oluşmasına neden olan etkenler azaltılır.

Yağ Hücrelerinin Metabolizmasını Hızlandırmak: Yağ eritici etken maddelerin cilt altına ulaşması sayesinde yağ hücrelerinin boyutu küçülür ve yağ asitleri parçalanır. Böylece selülitli bölgeler daha pütürsüz bir görünüme sahip olur.

Cildi Sıkılaştırmak: Selülit mezoterapisi ile cilt altındaki dokunun yenilenmesini ve cilt esnekliğinin artırılmasını destekleyen kolajen ve elastin gibi proteinlerin üretimini artırmak  için yapılır. Böylece cilt dokusu sıklaşır ve yüzey daha iyi bir görünüme kavuşur.

Cilt Dokusunu Yapılandırmak: Selülit mezoterapisi neden yapılır sorusunun bir diğer yanıtı ise cilt altındaki fibroz dokunun azaltılması ve cildin homojen bir görünüme kavuşmasıdır. 

Ağrı ve Rahatsızlığın Giderilmesi: Selülit, ağrıya veya ciltte rahatsızlık hissine yol açabilir. Selülit mezoterapisi bu ağrıları gidermek ya da hafifletmek için de yapılır. 

Selülit Mezoterapisi Ne Kadar Süre Etkilidir?

Selülit mezoterapisinin etkileri sıklıkla işlem sürecindeki ilk birkaç ay içinde gözle görünür bir duruma gelir. Bu etkilerin kalıcılığı ise bireysel değişkenlere bağlı olarak ayrışır. Genel anlamda mezoterapi sonrası ulaşılan iyileşmeler 6 -12 aya kadar sürer. Etki süresinin daha da uzatılması için bazı yaşam tarzı değişiklikleri, sağlıklı beslenme, düzenli olarak egzersiz ve fiziksel aktivite ve yeterli su tüketiminin sağlanması gerekir. 

Yaşam Tarzı: Selülit mezoterapisinin etkilerini kalıcı hale getirebilmek için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek önemlidir. Düzenli spor yapmak, dengeli beslenmek elde edilen kazanımların kalıcılığını arttırır.

Bakım Seansları: Kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için, selülit mezoterapisi seanslarının tamamlanmasının ardından düzenli kontrol ve bakım seansları yapılabilir. 

Bireysel Yapı: Kişinin metabolizma hızı, cilt yapısı ve genel sağlık koşulların işlemin kalıcılığında etken unsurlardır.

Selülit Mezoterapisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Selülit mezoterapisi uygulamasının ardından şunlara dikkat edilmesi gerekir:

Su Tüketmeyi İhmal Etmeyin: Uygulamanın ardından bol su içmek vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur. Ayrıca su tüketimi ile uygulama yapılan bölge daha kısa sürede toparlanır.

Masaj Yapma: Seansların ardından kan dolaşımını hızlandırmak ve lenfatik drenajın etkisini arttırmak için ilgili bölgelere çok sert olmayacak şekilde hafif bir masaj yapılmalıdır.

Zorlayıcı Egzersizler Yapmayın: Aşırı oranda ya da sert fiziksel aktiviteler uygulama yapılan bölgedeki yakınmaları arttırabilir. Hafif egzersizler ise uygulama sonrası toparlanmaya destek olur.

Güneşten Korunun: Selülit mezoterapisi sonrasında uygulama yapılan bölgeyi uzun giysiler ya da kaliteli bir güneş koruyucu ile koruyun.

Alkol Tüketmeyin: Seanslardan sonra alkol kullanımı morarma ve kanama riskini arttırır.

Sağlıklı Beslenin: Antioksidanlar bakımından güçlü ve sağlıklı bir beslenme seçimi cildin iyileşme aşamalarına katkıda bulunur ve uygulamanın etkisini arttırabilir.

Dinlenmeyi İhmal Etmeyin: İhtiyaç duyduğunuzda dinlenmek ve stres yaratan etkenlerden uzak durmak iyileşmenize katkıda bulunabilir. 

Selülit Mezoterapisinin Yan Etkileri

Selülit mezoterapisinin potansiyel yan etkileri şunları içerebilir:

Kızarıklık ve Hassasiyet: Uygulama yapılan bölgede geçici olarak kızarıklık ve hassasiyet gelişebilir.

Morarma: Özellikle enjeksiyonun yapıldığı noktalarda morarma oluşabilir. Bu durum birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelir.

Ödem: Yine uygulama yapılan bölgelerde hafif şişlik gelişebilir.

Ağrı: Enjeksiyonun ardından ilgili yerlerde hafif şiddette bir ağrı hissedilebilir.

Enfeksiyon Riski: Sterilizasyona riayet edilmemesi halinde enfeksiyon yaşanabilir.

Alerjik Reaksiyonlar: Kullanılan maddelere nedeniyle nadir de olsa alerjik reaksiyonlar yaşanabilir.

Cilt Altında Nodüller: Uygulama yapılan bölgede, geçici sertleşmeler veya nodüller görülebilir.

Ciltte Renk Değişiklikleri: Uygulamada kullanılan etken maddeler nedeniyle ciltte geçici renk değişiklikleri yaşanabilir. Bu yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir.

Selülit Mezoterapisinde Kullanılan Cihazlar Nelerdir? 

Selülit mezoterapisi uygulamasında farklı cihazlar tercih edilebilir. Bu cihazlar yardımıyla uygulanan etken maddeler cilt altına daha doğru ve etkin şekilde iletilir. 

Slülit mezoterapisinde kullanılan cihazlar şunlardır:

Mezoterapi Tabancaları: Otomatik enjeksiyon aletleri olarak da tanımlanan mezoterapi tabancaları, etken maddelerin cilt altına daha hassas ve kontrollü bir şekilde ulaşmasına katkıda bulunur. Mezoterapi tabancaları ile uygulama süreci kısalır, homojen bir şekilde dağılım sağlanır ve uygulanan kişinin işlem sırasında daha rahat olması sağlanır. 

Derma Rollerlar: Derma roller cihazları küçük, selülitin cilt altına ulaşmasına uygun iğnelerle donatılmış silindirik bir yapıda olan cihazlardır. Derma roller cihazlarının cilt üzerinde hafif baskı le yuvarlanması sayesinde küçük delikler açılır ve etken maddeler cilt altına bu gözenekler üzerinden ulaşır. Bu cihazlar cildin kendi kendini iyileştirme sürecini aktif hale getirerek kollajen üretimini arttırır.

Dermapenler: Dermapenlerin içerisinde elektrikle çalışan bir motor bulunur. Bu motorun sağladığı hareket ile uçtaki iğneler cilt yüzeyinde uygun derinlikte küçük delikler açar. Etken maddeler bu cihazın yardımıyla cilt altına ulaşır. 

Ultrasonik Cihazlar: Bu cihazlar ise yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak cilt altındaki dokularda masaj etkisi yapar. Böylece sirkülasyonu ve lenfatik drenajı iyileştirirerek etken maddelerin cilt altındaki bölgelere derinlemesine ulaşmasını sağlarlar.

Elektroporasyon (İğnesiz selülit mezoterapisi) Cihazları: Bu cihazlar yaygın olarak iğnesiz mezoterapi adıyla bilinir. İğnesiz mezoterapide elektriksel darbeler yardımıyla cilt hücrelerinin geçirgenliği arttırılır. Böylece iğnelere gerek kalmadan etken maddeler cilt altına ulaşır.

Bu cihazların, uzman bir sağlık personelinin tarafından kullanılması, verimin artmasını ve olası yan etkilerin azalmasını sağlar.

Selülit Mezoterapisi En Çok Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Selülit mezoterapisi sıklıkla kalçalara, uyluklara, karın bölgesine, bacaklara ve kollara uygulanır.

Kalçalar: Kalçalar, bilhassa kadınlarda selülit oluşumunun yaygın şekilde görüldüğü yerlerdir.

Uyluklar: Selülit hem ön hem de arka uyluk civarında ciddi oranda oluşabilir. 

Karın: Karın ve etrafındaki bölge, selülite ve hamilelik sonrası selülit oluşumuna elverişlidir. Mezoterapi, karın ve civarındaki cilt sıkılığını arttırır, yağ hücrelerinin azalmasını destekler.

Bacaklar: Diz altı, bacakların alt kısımları selülit oluşumunun yaygın görüldüğü alanlardır.

Kollar: Üst kollarda selülit görünümün sık görülür. Bu nedenle selülit mezoterapisinin en sık uygulandığı bölgeler arasında kollar da bulunur.

Selülit Mezoterapisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Selülit mezoterapisi uygulamasının etkisini ne zaman göstereceği, tedavi sürecin, kişinin bireysel yapısına ve cilt altındaki dokunun uygulamaya verdiği yanıta göre değişir.

Kısa Vadeli Toparlanama: Uygulamanın ilk süreçlerinde kimi kişilerde cilt dokusunda hafif toparlanma görülebilir. Genel olarak kısa sürede yaşanan toparlanmalar uygulamanın ilk birkaç haftasında görülebilir.

Orta Vadeli Toparlanma: Girilen selülit mezoterapisi seanslarının sayısı arttıkça portakal kabuğu görünümündeki selülit yüzeylerde daha fark edilir gelişmeler görülür. Bu tip toparlanmalar sıklıkla uygulamanın başlamasından sonraki 1-3 ay arasında gözlemlenir. 

Uzun Vadeli Etkiler: Selülit mezoterapisinin ardından yaşanan en verimli toparlanma öngörülen seans sayısının tamamlanmasının ardından yaşanır. Bu da sıklıkla 3-6 aylık bir sürecin ardından gerçekleşir. 

Selülit Mezoterapisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Selülit Mezoterapisi Uygulaması Tüm Cilt Tiplerine Uygun mudur?

Selülit mezoterapisi, çeşitli cilt tiplerinde uygulanabilir ancak her bireyin cilt yapısı, sağlık durumu ve tedaviye olan yanıtı farklılık gösterir. Cilt hassasiyet seviyesi yüksek olan kişiler ya da belirli maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterenler için doktor tarafından detaylı bir inceleme yapılması gerekir.

Selülit Mezoterapisi ile Birlikte Kombine Yöntemler Kullanılır mı?

Evet, selülit mezoterapisi sıklıkla diğer yöntemlerle birlikte kullanılır. Beraber ya da dönüşümlü uygulamalar, selülitin görüntüsünü azaltmada daha etkili olur. Selülit mezoterapisi; ultrasonik lipoliz, radyofrekans, kriyolipoliz ve lazer uygulamaları ile beraber ya da dönüşümlü olarak yapılabilir.

Selülit Mezoterapisi Ortalama Kaç Seans Sürer?

Selülit mezoterapisinin etkisini göstermesi için genellikle 4 - 6 seans uygulanması gerekir. Bu seanslar haftalık veya iki haftalık aralıklarla düzenlenir. Uygulamanın tamamlanmasının ardından kişinin durumuna göre ayda bir ya da üç ayda bir takip ve kontrol uygulaması yapılması tavsiye edilir. Bireysel farklılıklar, yaşam tarzı ve diğer etkenlere bağlı olarak seans süresi kişiden kişiye değişir.

Selülit Mezoterapisi Herkes İçin Uygun mu?

Selülit mezoterapisi uygulamaları genel olarak 18 yaş üstü yetişkinler için uygundur. Kronik hastalığı olanlar, hamileler, emzirme döneminde olanlar veya belirli ilaçları kullananlar için selülit mezoterapisi uygulaması uygun olmayabilir. 

Selülit Mezoterapisi Sağlığa Zarar Verir mi?

Selülit mezoterapisi, genel anlamda güvenli bir yöntemdir ve sağlığa zarar vermez. Tedavinin sağlığa zarar verme potansiyeli, uygulamanın kalitesi, kullanılan maddelerin türü ve kişinin bireysel sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Selülit mezoterapisinin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirgemek için, tedavinin yalnızca uygun eğitimi almış sağlık profesyonelleri tarafından, steril koşullar altında yapılması gerekir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 12 Mart 2024 Salı Yayımlanma Tarihi: 12 Mart 2024 Salı

Tıbbi Birimler

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler