Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Yutulabilir mide balonu; su ile yutulan, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen yeni nesil mide balonudur . Midenizde yer kaplayarak kilo kaybı sağlamaya yardımcı olur. Tokluk hissi sağlar, gıdaların mideden geçiş hızını yavaşlatarak iştahınızın azalmasını sağlar. Bir de mide içerisinde kapladığı hacim ile az miktarda gıda ile doymanıza olanak tanır. Yutulabilir mide balonu ameliyatsız obezite tedavisinde işe yarayan seçeneklerden birisidir.

Gündelik hayatta sıklıkla kullanılan vitamin hapları boyutunda, kapsül formunda sıkıştırılmış mide balonu , bol su eşliğinde hap yutar gibi yutulabilecek şekilde tasarlanmış, çeperleri çok ince olacak şekilde üretilmiştir. Böylelikle hem kolay yutulabilmekte hem de bağırsaklardan rahatlıkla geçerek dışkı yoluyla atılabilmektedir. İnce olması delinebileceği ya da mide asidine dayanamayacağı anlamına gelmemekte olup diğer balonlar kadar dirençlidir.

Yutulabilir mide balonundan en fazla fayda gören grup beden kitle indeksi 27 ile 35 arasında olan kişilerdir. 18-65 yaş arasına uygulanabilir. Daha ileri yaş ve adolesan yaş grubunda uygulanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir ancak bu gruplar için henüz tam bir uygulama prosedürü yoktur. İşlemin anestezi gerektirmemesi özellikle anestezi almasında engel olan veya anestezi almak istemeyen kişiler için son derece ideal bir yöntemdir.

Yutulabilir mide balonu hasta takibinde de büyük bir yenilik getirmektedir. Yutulan balonun doğal yolla çıkabilmesi üstünlüğü de diğer balonlar için mecburi olan yeniden hastaneye başvurma, endoskopi ya da anestezi gerekliliği gibi durumları ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle sağlık kurumuna coğrafi olarak uzak mesafelerden başvuran hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir cerrahi dışı kilo kaybettiren metot olarak görülmektedir.

Yutulabilir mide balonu midede ortalama 4 ay süreyle kalır. Bu süre içerisinde başlangıç kilonuzun ortalama %7– 15 ’ini vermeniz sağlanır. Bilimsel camiada ortaya konulan birçok çalışma göstermiştir ki, mide balonu uygulanan insanlarda kaybedilen kilonun çok büyük bir kısmı ilk 12 haftada gerçekleşmekte ve 16 haftanın ötesinde balonunun midede kalmasının kilo vermeye anlamlı bir katkısı bulunmamaktadır. Buna rağmen yutulabilir mide balonu programı 6 ay süren bir programdır. Çünkü burada amaçlanan şey sadece kilo kaybı sağlamak değil aynı zamanda balonun yerleştirildiği ilk günden itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığının balon yokken de devam ettirilebilmesidir. Böylelikle mevcut kilonun korunması sağlanmakta ve geri kilo alımını önlemektir.

Yutulabilir Mide Balonu

Güncel Tedavi Yöntemleri: Yutulabilir Mide Balonu

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Eyüp Gemici, "Yutulabilir Mide Balonu" hakkındaki soruları yanıtlıyor.

Yutulabilir Mide Balonu Uygulaması Öncesinde Yapılması Gerekenler

Obezite ile mücadele birden fazla branşın bir arada çalıştığı, farklı yaklaşım yöntemlerinin standart yollarla uygulandığı bir ekip çalışmasıyla mümkündür. Bu nedenle öncelikle tüm imkanlara ulaşımın rahat olduğu, donanımı yüksek, bu işe kendini adamış ekiplerin var olduğu sağlık kuruluşlarına başvurmak çok önemlidir.

Başvuran hastanın öyküsü detaylıca alındıktan sonra fazla kiloya neden olan sebepler belirlenir ve kişiye önerilerde bulunulur. Diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme planlanması yapılır.

Yutulabilir mide balonu uygulamasından önce hastanın 1 hafta süreyle kullanması gereken ilaç, hekimi tarafından reçete edilir. Daha önce ciddi bir mide yakınması olmayan hastalar için reçete edilen ilacın kullanılması yeterlidir.

İşlemden 12 saat öncesinde yeme içmeye son verilmelidir. 12 saatlik açlık önemlidir. Su alımı son 6 saatte sonlandırılmış olmalıdır. 

Yutulabilir mide balonu uygulaması öncesinde kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa hekim ile görüşülüp uygun planlama yapılması ve işleme 1 hafta kala bu ilaçların kesilmesi önerilir.

Yutulabilir Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

İlk olarak aklıda tutulması gereken şey bu işlem için anestezi ve endoskopiye gerek olmadığı bilgidir. Kapsül formunda sıkıştırılmış bir tasarıma sahip olan balon, bol su ile hekim kontrolünde yutulur. Kapsül ucunda bir bağlantı aparatı bulunur ve bununla balonun şişirilmesi sağlanır. Balonun midede doğru yere konumlandığını tespit etmek için röntgen çekilerek doğrulama yapılır. Bundan sonra işlemi gerçekleştiren hekim balonun ucundaki aparat vasıtasıyla balonu sıvıyla şişirir. Şişirmek için kullanılan sıvı, yutulabilir balon paketi ile birlikte gelen vücuda olumsuz bir etkisi olmayan sıvıdır. Balon 400-450 cc sıvı ile şişirildikten sonra yeniden röntgen çekilir. Artık sıvı ile doldurulmuş olan balonun son yeri kontrol edilir. Yapılan sıkı kontrollerin ardından balonun ucundaki aparat nazikçe çekilir ve ağızdan dışarı alınır. Böylelikle işlem sonlandırılmış olur. Yutulabilir balon uygulaması ortalama 20 dakika sürmektedir ve süre boyunca hastanın bilinci açık, sürekli olarak hekim ile etkileşim halindedir.

Hastalarda ya balonu yutmazsam gibi bir endişe olabilmektedir. Ancak şu bilgi çok iyi bilinmelidir ki hastaların çok büyük bir kısmı bu balonu zorlanmadan yutabilmektedir. Üstelik hekiminiz sürecin her aşamasında sizin yanınızda olup sizi bilgilendirir ve yönlendirir. Ayrıca her şeye rağmen yutmakta zorluk yaşayan kişiler için yine pakette bulunan ince bir kılavuz yardımıyla, hekim tarafından balon mideye gönderilebilir.

Yutulabilir mide balonunu çıkarmak için başka bir işleme gerek yoktur. Balonun üzerinde eriyebilen bir valf bulunur. Ortalama 4 aylık süre sonunda valfin erimesi ile balonun içerisindeki sıvı boşalır. Böylelikle hacmi kaybolan balon barsaklara geçerek dışkı yoluyla vücuttan atılır. Oldukça ince üretilmiş balonun vücuttan atılması çoğu kişi tarafından hissedilmez.

Yutulabilir Mide Balonu Uygulaması Sonrasında Yapılması Gerekenler

Alışma dönemi olarak adlandırılan ilk üç gün içerisinde, tüm balon uygulamalarında görülen bulantı ve kramp en sık ortaya çıkan yan etkilerdir. Verilen ilaç desteği ve beslenme önerileri ile birlikte ayrıca midenin balonu kabullenmesiyle birlikte bu doğal süreç atlatılabilir. Yüzde 3 oranında her şeye rağmen şikâyetleri gerilemeyen kişilerde balonun çıkarılması gerekebilir. Çok düşük ihtimallerde de, gastrit , ülser ve reflü gibi yan etkiler de görülebilmektedir.

Yutulabilir mide balonu uygulaması sonrasında hastanın alışma dönemini rahat geçirmesi için hekimi tarafından reçetesi düzenlenir. Hastanın bu tedaviyi uygulaması süreci kısa sürede ve sorunsuz geçirmesi açısından çok önemlidir. Ayrıca ilk birkaç gün için uyulması gereken sıvı ve yumuşak diyet programı hakkında bilgilendirmesi yapılır.

Alışma döneminin tamamlanmasıyla birlikte diyetisyenle birlikte hazırlanan kişiye özel sağlıklı beslenme programı ile takip süreci başlar. Mide balonun uygulandığı kişilerin kızartmalı gıdalar, asitli içecekler, atıştırmalıklar gibi reflü hastalığını ve kalori alımını artıracak sağlıksız besinlerden uzak durması önerilir.

Yutulabilir mide balonu uygulaması sonrasında işe dönüş süresi alışma dönemine bağlı olarak 1 ila 3 gün arasında değişmektedir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 7 Haziran 2024 Cuma Yayımlanma Tarihi: 22 Haziran 2022 Çarşamba

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?