HIZLI RANDEVU TALEBİ

Diyet Tedavisi

  1. Ana Sayfa
  2. Obezite Tedavisi
  3. Diyet Tedavisi
Diyet Tedavisi

Acıbadem Obezite Merkezleri'ne başvuran kişiler için diyet tedavisi, Beslenme ve Diyet Uzmanları denetiminde yürütülüyor.

Diyet tedavisi nasıl olmalıdır?

Her bireyin vücut yapısı ve metabolizması aynı değildir. Kişinin fazla kilolarından kurtulurken yaşına, boyuna, cinsiyetine, kilosuna, yaptığı fiziksel aktiviteye, herhangi bir hastalığı olup olmamasına, beslenme alışkanlıklarına ve sosyoekonomik durumuna dikkat edilerek bir beslenme programı hazırlanması gerekir. Bu yüzden genel ilkeleri benzer olmakla birlikte diyet listesi mutlaka kişiye özel olmalıdır.

Diyet tedavisi ile kilo verme

Diyet tedavisi ile kilo verme sürecinde sağlıklı bir sonuç almak için haftalık kilo kaybının 0,5-1 kg arasında olması gerekmektedir. Ancak verilen kiloların vücuttaki fazla yağlardan olması çok önemli. Bunun belirlenmesi için bioelektrik empedans sistemi denilen ve vücut bileşimini analiz eden özel bir tartı kullanıyoruz.

Vücut komposizyonu analizi ile vücut yağ kitlenizi, kas ve sıvı oranınızı, metabolizma hızınızı, varsa kilo fazlalıklarınızın tahmini hangi bölgede olduğunu, metabolizma yaşınızı, organlar etrafında yağlanma durumu gibi, vücudunuzun o anki durumunu belirleyen verilere ulaşılmış olursunuz.

Her hafta tekrarlanan ölçümlerle verilen kiloların yağ dokusundan mı yoksa kas dokusundan mı olduğunu belirleyip kişilerin beslenme programlarını buna göre düzenliyoruz.

Diyet tedavisi programlarında hedef, istenilen ağırlığa ulaşıldıktan sonra bu ağırlığın yaşam boyu korunması, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının yaşam tarzı haline getirilebilmesidir. Kilo verme amaçlı zayıflama programı uygulamak, kişilerin moral ve diyet yapma gücünün sürekli korunmasını gerektiriyor. Diyet tedavisi boyunca boyunca kişiler beslenme ve diyet uzmanlarının takibinde oluyor.

Diyet tedavisine ek tedavi yöntemleri

Egzersiz Tedavisi

Obez hastalar, aşırı kiloları nedeniyle çoğu zaman spor yaparken sağlık sorunları yaşıyor; örneğin binen aşırı yük nedeniyle diz ekleminde oluşan problemler yapılan sporu etkiliyor. Bu sorunlar, hastanın egzersizi tamamen bırakmasına yol açıyor, hasta daha fazla kilo alıyor ve bir kısır döngüye giriyor.

Bu hastaların egzersize tekrar başlayabilmesi için, Acıbadem Obezite Merkezi uzmanları, sağlık durumuna en uygun, onu zorlamayacak, yüzme, su jimnastiği gibi egzersizlerden oluşmuş bir program düzenliyor. Genellikle haftada en az 3 gün yapılacak 45 dakikalık bir aktivite bile, hastanın kilo vermesinde etkili olabiliyor.

Davranış Değişikliği Tedavisi

Diyet tedavisi ve egzersiz programları hastanın kilo vermesinde etkili olabiliyor. Ancak hastanın bu programları, belirli bir süresi olan kürler gibi görmesi ve bitiminde eski sedanter yani hareketsiz yaşantısına dönmesi tekrar kilo almasına yol açabiliyor. Bu hastalara, yaşam alışkanlıklarında değişiklikler yapmaları, örneğin sürekli araba kullanmak yerine metroya binmeleri, hafta sonları yemek programları yerine trekking, kayak gezileri gibi spor aktiviteleriyle dolu farklı programlara ağırlık vermeleri öneriliyor.

İlaç Tedavisi

Hastanın kilo almasına neden olan herhangi bir hastalığı metabolik sorunu varsa (reaktif hipoglisemi, insülin direnci gibi) bu sorunlara doktor denetiminde ilaç tedavisi uygulanıyor. Ancak ilaç tedavisinden, direkt olarak obezitenin ilaçla tedavisinin anlaşılmaması gerekiyor. Çünkü henüz obezite tedavisi için reçete edilebilecek, FDA onaylı gerçekten güvenli ve etkili bir ilaç bulunmuyor.

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +