HIZLI RANDEVU TALEBİ

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Nedir?

  1. Ana Sayfa
  2. Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Nedir?
Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Nedir?

Günümüzde en çok uygulanan obezite cerrahisi girişimi tüp mide ameliyatıdır ve yaygın olarak "mide küçültme ameliyatı" olarak bilinir.Tüp mide ameliyatında mide, adeta muz gibi ince uzun bir tüpe çevriliyor. Laparoskopik olarak yani kapalı ameliyat yöntemiyle midenin yüzde 80'ini kesip çıkarılıyor. Böylece midenin gıda alımı kısıtlanıyor. Ayrıca tüp mide ameliyatının çok düşük düzeyde olsa da gıda emilimini azaltma etkisi bulunuyor.

Tüp mide ameliyatı olanların iştahı azalıyor. Ayrıca henüz kilo kaybı bile olmadan insülin direnci kırılmış oluyor.

Tüp mide ameliyatı ortalama 1,5 saatte gerçekleştiriliyor. Midenin çıkış ve giriş bölümü korunduğu ve sindirim sistemindeki devamlılık aynen sağlandığı için tüp mide ameliyatı sonrası riskler düşük ve bazı istenmeyen yan etkiler çok az olarak bildiriliyor.


Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tüp mide ameliyatı olanlar aşağıdaki şartları taşımak zorunda:

  • Vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde (morbid obez yani ileri derecede obez) olanlar.
  • VKİ’si 35-40 arası olup aşırı şişmanlığa bağlı tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sorunları olanlar da morbid obez olarak kabul ediliyor ve mide küçültme ameliyatı olmaları gerekebiliyor.


Ayrıca obeziteye bağlı “yeni” tip 2 şeker ve metabolizma bozukluğu olan ve VKİ’si 30 – 35 arasındaki hastalarda da obezite doktorunun kararı ile ameliyat yapılabiliyor.Obezite ameliyatları estetik amaçla yani kişinin daha zayıf görünmesi için yapılmıyor.


Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatı olanlar, ameliyattan 5 yıl sonra fazla kilolarının yüzde 60’ını kaybetmiş oluyorlar. Bu yöntem kilo vermede gastrik bypass’a (mide bypass) neredeyse eşdeğer düzeyde etkili. Emilim bozukluğu ise bypass’a oranla daha az olduğu için tüp mide ameliyatı sonrası sürekli vitamin ve mineral desteği gerekiyor.

Tüp mide ameliyatı eğer uzun dönemde etkisini kaybeder ve yeniden geri kilo alınırsa, bir sonraki ameliyat yöntemi için gastrik bypass tercih ediliyor.

Tüp mide ameliyatı sonrasında yeniden kilo alma oranı ise yüzde 15’ler düzeyinde. Hatta ameliyat olunmasına rağmen % 5 -10 olasılıkla tekrar morbid obez olmak bile mümkün. Bu nedenle tüp mide ameliyatı olanların yeniden kilo almasını engellemek için, uzmanlar tarafından hastanın yakını takibinin yapılması büyük önem taşıyor.

Acıbadem Obezite Merkezleri’nde tüp mide ameliyatı olanlar, içerisinde diyetisyen ve psikologların da olduğu obezite ekibi tarafından yakından takip ediliyor. Hastanın ömür boyu takibini amaçlayan bu yaklaşım ile, hastanın kilo almasına neden olabilecek ya da sağlığını etkileyebilecek durumlara karşı destek veriliyor.

Tüp mide ameliyatı sonrası hastaların takibi nasıl yapılıyor?

Ameliyat sonrası ilk 1,5 yıl kilo kaybının sürdüğü, hastaların yeni midelerine alıştıkları, birtakım yanlış beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının yakından araştırılıp düzeltildikleri dönemdir.

Ameliyattan 2 yıl sonrasında ise geri kilo alınımının engellenmesi için düzgün egzersiz programları ve ömür boyu diyet desteği ömür boyu gerekiyor.

Acıbadem Obezite Merkezleri’nde tüp mide ameliyatı olanlar her ay düzenli hasta destek grupları, 6 ayda bir düzenlenen bilgilendirme seminerlerine katılabiliyor. Obezite doktorları tarafından yıllık kan kontrolleri ve diğer sağlık kontrolleri ile yakın şekilde takibe alınıyor. Geri kilo alınımının engellenmesi ve kilo kaybının sağlıklı olabilmesi için bu yakın takibin yapılması önem taşıyor.

Tüp mide ameliyatı nasıl etkili oluyor?

Temelde tüp mide ameliyatı 3 mekanizma üzerinden çalışıyor:

  • Tüm ameliyatlar ilk olarak mideyi küçülterek gıda alabilme kapasitesini kısıtlıyorlar.
  • Ayrıca günümüzde tüp mide ameliyatları sonrası iştah da belirgin şekilde azalıyor.
  • Tüp mide ameliyatı tip 2 şeker hastalığı ve insülin direncini düzelten bir özel hormonal etki de yaratıyor.

Sonuç olarak tüp mide ameliyatı az yiyince doymayı ve öğünler arasında acıkmamayı sağlıyor. Tüp mide ameliyatı olanlar rahat ve mutlu biçimde, iradesini zorlamadan, aşermeden 'diyet' yapabiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası hastalar genellikle 3 günde taburcu olur. Taburcu olduktan sonra 1 ay süreyle, dikiş hatlarının emniyeti açısından hastalar sıvı gıdalarla (su, elma suyu gibi ve protein sıvıları) beslenir. Tüp mide ameliyatı olanların ilk 4 ay boyunca ek protein desteği alması zorunludur.

Bu süreden sonra hastalar normal yeme düzenine geçebilir ve besinler yoluyla protein alır.

Tüp mide ameliyatı sonrası vitamin ve mineral takviyesi yapılıyor mu?

Tüp mide ameliyatı sonrası multivitamin kullanımı ilk 1 ay ağızda eriyen şekilde, sonraki bir yıl günde 2 adet, birinci yıldan sonra ise günde 1 adet olarak alınır. Tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass ameliyatı olan hastaların kan değerleri, obezite ameliyatı yapan hastanelerdeki doktorlar tarafından belirli aralıklarla takip edilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmede hastaların tümü beslenme ve diyet uzmanlarının takibindedir.

Tüp mide ameliyatı olanlar 1 ay sonra katı gıdalara geçebilir. Hastaların az porsiyonları doyması nedeniyle protein ağırlıklı bir beslenme düzeni tercih edilir. Bu süreç de yine diyetisyenlerin takibindendir.

Karbonhidratlar, ekmek, makarna, pilav gibi gıdalardan uzak durulması gerekir.

Tüp mide ameliyatı olanlar düzenli olarak spor yapmalı, yemekleri küçük öğünlerle sık sık ve az az yemeli, kalorili sıvı gıdalardan da uzak durmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme kuralları ihlal edilirse operasyondan istenilen başarı elde edilemez.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme kuralları için tıklayınız.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor

Tüp mide ameliyatından sonra spor, uzmanlar tarafından ilk 3 ay sonra öneriliyor.

Obezite cerrahisi sonrası hastalar kilo verdikleri için hem daha rahat hareket eder, akciğerleri rahatlar ve akciğerler kişinin daha iyi efor sarf etmesi sağlar, kondisyon artar, kiloların gitmesiyle sakatlanma riski azalır.

Tüp mide ameliyatından ilk üç ay sonra çizgili kasların gelişmesi açısından spor, özellikle fitness ve yüzme önerilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası spor konusunda dikkat edilmesi gerekenler çin tıklayınız.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatlarında çok nadiren de olsa hayati komplikasyonlar gelişebiliyor. Bu girişimler, tüp mide ameliyatı sonrası kanama ya da kaçak gibi yüzde 1’ de olsa gözlenebilecek ancak oluştuğu takdirde hastanın yaşamını tehdit edebilecek komplikasyonlara neden olabiliyor. Önemli olan bu komplikasyonlar oluşursa, derhal anlaşılarak gereken düzeltme girişimlerinin obezite cerrahisi ekibi tarafından acilen uygulanmasıdır.

Tüp mide ameliyatları majör cerrahi yani büyük cerrahi ameliyatlarıdır. Diğer tüm büyük cerrahi ameliyatlarında olduğu gibi ameliyat sonrası çeşitli riskler de bulunur. Tüp mide ameliyatı riskleri kişinin hastanın yaşı ve kilosu arttıkça artmaktadır.

Ancak, tüp mide ameliyatının ve gastrik bypass ameliyatının risklerini ele aldığımızda ölüm riski en az ameliyatlardan biridir. Bu risk safra kesesi ameliyatı kadardır.

Bilimsel çalışmalara göre şişmanlarda apandisit, safra kesesi ameliyatı riskleri zayıflara göre biraz fazladır. Ancak bu risk ölümü ifade etmez. Örneğin kalp damar cerrahisinde erken dönemde ölüm oranı yüzde 2 civarında iken, obezite cerrahisinde ise binde 1 oranındadır.Tüp mide ameliyatı öncesi hastalar, tüp mide ameliyatı yapan hastanelerde doktorlar tarafından bu riskler konusunda kapsamlı olarak bilgilendirilir.

Obezite ameliyatları estetik amaçla yapılan ameliyatlar değildir! Morbid obez hastaların, obeziteye bağlı olarak yaşam süreleri 10-15 yaş kısaldığından obeziteye bağlı riskler, tüp mide ameliyatı risklerinden çok büyük oranda fazladır.

Mide küçültme ameliyatı olan morbid obez kişilerde diğer sağlık sorunlarına bağlı riskler, örneğin karaciğer yağlanması, böbrek hastalıklarına yakalanma riski, şeker ya da yüksek tansiyon ortadan kalkar. Dolayısıyla obezite cerrahisi hem riski az, hem de diğer ameliyatların riskini azaltan bir ameliyattır.


Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Riski ve Kaçak Belirtileri

Obezite ameliyatlarından sonra hastalara, ağızdan bir radyo opak sıvı içirilir ve midede herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Tüm hastalar ameliyat sonrası ilk 3 gün hastanede yatarken çok yakından takip edilir.

Tüp mide ya da gastrik bypass ameliyatı olanlar taburcu olduktan sonra kaçakları anlayabilmek için şu iki noktaya dikkat etmelidir:

Sebebi belli olmayan ateş ve yeni ortaya çıkan karın ağrısı.

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak riskine karşı; taburcu olduktan sonra ateş ya da karın ağrısı hisseden tüm hastalar vakit kaybetmeden doktorlarına başvurmalıdır.

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Öyküleri


Morbid obezler ilerleyen dönemlerde; uyku apnesi, solunum durma riski, diz problemleri gibi sorunlarla karşılaşabilir. Bu gibi sorunlar kişinin yaşam kalitesini son derece düşürebilir. Ayrıca morbid obezler ufak yerlere oturamaması ve sürekli ayak üstünde duramaması sebebi ile ciddi anlamda asosyallik sorunu ile karşılaşabilir.

Gizem Tan

MİDE AMELİYATI OLAN HASTALARIN ÖYKÜLERİ

Gizem Tan, hem estetik görüntüsü hem de aşırı kilosu nedeniyle ortaya çıkan solunum sorunları nedeniyle tedavi olmaya karar verdi. Gizem ve ailesinin yolu Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilgi Baca’yla kesişti...

Devamını Oku