Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Endoskopi Nedir?

Acıbadem Sağlık Grubu Endoskopi bölümlerinde; rutin gastroskopik ve kolonoskopik işlemler dışında nedeni bilinmeyen kanama, ince bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisinde "kapsül endoskopi" ve "single balon enteroskopi", gastroözefageal reflü hastalığının tanı ve tedavi değerlendirmesinde "impedans-pH incelemeleri", kalp ile ilgili olmayan göğüs ağrısı ve yemek borusu hareket bozuklukları tanısında ve tedavi değerlendirmesinde "yüksek rezolüsyonlu manometri", pankreas, safra yolu hastalıkları, gastrointestinal lezyonların belirlenmesinde ve tümör evrelemesinde "endosonografik işlemler" ve sindirim yolu üzerindeki çeşitli lezyon ve kitlelerin çıkarılması için gerekli işlemler de yapılmaktadır.

Endoskopi, ucunda kamera bulunan ve yaklaşık olarak bir metre uzunluğunda ve parmak kadar kalınlığı bulunan bir cihazdır. Endoskopi işlemi ise ağızdan hortumla girilerek yemek borusunun, onikiparmak bağırsağı ve midenin incelenmesine denir. Yemek borusu, onikiparmak bağırsağı ve mide hastalıklarından şüphelenilen durumlarda endoskopi işlemi yapılmaktadır. Ağıza acı su gelme, yutkunma, ekşime, kazınma, şişkinlik veya hazımsızlık ya da kanama şüphesi olan hastalara mutlaka endoskopi yapılması gereklidir. 

Özelikle 40 ila 45 yaş ve üzeri hastaların mutlaka endoskopi işlemiyle değerlendirilmesi gerekiyor.  Daha genç hastalarda farklı tanı yöntemleri de kullanılabilmektedir. Fakat kişinin kanama şüphesi varsa mutlaka endoskopi işlemiyle kontrol edilmesi gerekmektedir.

Endoskopi Hangi Durumlarda Uygulanır?Endoskopi mide içerisinde, kalın bağırsakta veya yemek borusunda yara, polip veya tümör gibi patolojik bulguların tespit edilmesi için uygulanabilir. Tespit edilen kitleler, şayet uygunsa, yine endoskopik olarak çıkartılabilir.

Bazı hastaların herhangi bir şikayeti olmamasına rağmen kansızlık, mide kalınlaşması, aile öyküsünde kanser olması, polip veya ülser gibi durumlar için de hekim tarafından takip amaçlı düzenli aralıklarla endoskopi işlemi uygulanabilir. 

Endoskopi işlemi kronik şikayetleri olan hastalara mutlaka uygulanmalıdır. Bunlar;

• İshal
• Ağız kokusu
• Yutma güçlüğü
• Reflü
• Mide ağrısı
• Hazımsızlık
• Kusma
• Bulantı
• Kilo kaybı
• Göğüs ortasında yanma hissi gibi şikayetleri olan hastaların tanısında endoskopi kullanılır. 

Endoskopi Öncesi HazırlıkEndoskopi işlemleri aslında genel incelemeye verilen addır. Mideye yapılan endoskopik işleme gastroskopi, kalın bağırsağa endoskopik işleme ise kolonoskopi denilir. İkisi de uygulama açısından farklı yöntemlerle yapılır. 

Endoskopi işlemi yapılacak olan hastalara bir önceki gece saat 12’den sonra bir şey yiyip içmemesi önerilir. Özellikle mide için yapılan endoskopi işlemi için hastanın aç olması oldukça önemlidir. İşlem sırasında mide ve kalınbağırsağın incelenebilmesi için mutlaka aç olmaları gerekmektedir.

Endoskopi işlemi hem hastanın rahat etmesi, hem de doktorun çalışabilmesi açısından genellikle anestezi uygulamaları altında yapılan bir işlemdir.  Bu yüzden endoskopi öncesi hastalara sedasyon uygulaması yapılıyor. Hem lokal anestezi hem de damardan verilen ilaçlarla hasta 10 dakika kadar uyutuluyor ve doktor bu sırada işlemi gerçekleştiriyor.

Endoskopi İşlemi Nasıl Yapılır?

Midenin incelendiği endoskopik işlemlere gastroskopi adi verilir. Bir hortumun ucunda bulunan ışık kaynağı ile ağız yolundan mide içine girilir ve o bölgede bulunan ülser, tümör gibi lezyonların incelemesi yapılır. Doktorun gerek görmesi durumunda biyopsi için bölgeden küçük bir parça örnek alınabilir. 

Endoskopi öncesi hastanın dişlerine bir zarar vermemek için ağzına özel dişlik takılır. Takılan bu dişlik aynı zamanda cihazında rahat hareket edebilmesini sağlamaktadır. Cihaz yerleştirildikten sonra hastanın boğazına bir sprey yardımı ile yumuşatıcı bir jel sıkılır. Daha sonra hasta sol tarafına döndürülür ve endoskopi işlemine başlanır.  Endoskopi işlemi bölgenin yapısına ve mevcut hastalıklara da bağlı olarak 15 ila 30 dakika kadar sürebilir. 

Eğer kolonoskopi yöntemiyle kalınbağırsaklara bakılacaksa işlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi işlemi uygulanmaktadır. Hastaya anestezi verilmesi yine hastanın kendini rahat hissetmesi açısından önemlidir. 

Ucunda ışık kaynağı olan bir kamerayla anüs yolundan girilerek kalınbağırsak ve kolonların incelemesiyle yapılır. Yapılan işlem bağırsak temizliğine, mevcut hastalıklara ve bağırsak yapısına bağlı olarak 15 ila 30 dakika kadar sürmektedir. 

Doktor gerek gördüğü durumlarda biyopsi için parça alabilir. Kolerektal kanserlerin erken teşhisi açısından kolonoskopi işlemini yaptırmak gereklidir. Bu yüzden ailesinde bu tür kanser öyküsü olan ya da belirli bir yaşın üzerindeki kişilere düzenli aralıklarla kolonoskopi işlemi önerilmektedir.

Endoskopinin Riskleri Var Mıdır? 

Endoskopik işlemler, hastanın vücuduna ucunda ışık kaynağı olan bir boru yardımıyla bakılmasına denir. Endoskopik işlem borusu son derece hassas ve hastaya zarar vermeyecek şekilde tasarlandığı için endoskopi işlemi sırasında oluşabilecek riskler son derece düşüktür.  

Bazı hastalarda endoskopi yan etkileri, birkaç gün sürebilen boğaz ağrısı veya anesteziye bağlı gelişen halsizlik şeklinde görülebilir. Endoskopi sonrası riskler düşük olsa da aşağıdaki durumların gözlemlenmesi halinde mutlaka bir hekime danışınız. Bunlar;

• Şiddetli mide yanması
• Karın ağrısı
• Kan gelmesi
• Kusma
• Nefes zorluğu gibi durumlardır. 

Endoskopi İşlemi Ne Kadar Sürer?Endoskopi işlemi sedasyonla birlikte kolay uygulanan bir işlemdir. Endoskopi işlemi ağız yoluyla girilerek mide ve mide duvarına ya da anüs yoluyla girilerek bağırsaklara bakılması işlemidir. Bu işlemler hastanın bulgularına ve yapılacak işleme bağlı olarak 10 dakika ile 30 dakika arasında değişiklik gösterebiliyor. 

Hekimin gerek görmesi durumunda biyopsi yapılmak üzere bölgeden parça alınabiliyor. Eğer hastanın sindirim sisteminde kanamalar varsa bu kanamalara da müdahale edilebiliyor veya polip-lezyon gibi yapılar varsa bunlara uygun işlemler yapılabiliyor. Tüm bu işlemlerin genellikle 10 ila 30 dakikalık bir süreç içerisinde yapılabiliyor. 

Endoskopi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?Endoskopi işlemi eğer mide bölgesine yapıldıysa işlem sonrasında hafif bir boğaz ağrısı veya yutkunmada güçlük çekilebilir. Bu durum genellikle bir saat içinde normale dönmektedir. 

Endoskopi işlemi sırasında verilen sedasyon uygulamasına göre beslenme süreci değişiklik gösterir. Eğer, anestezi uzmanı tarafından hafif bir sedasyon uygulaması yapıldıysa işlem bittikten bir saat sonra yemek yenilebilir. Eğer hastaya daha derin bir sedasyon uygulaması yapıldıysa bu süre 2 ila 3 saati de geçebilir. 

Hastaya yapılan işlem sırasında bir hastalık bulgusu veya tanısı saptanırsa, hekim tarafından hastanın beslenmesiyle ile ilgili bilgi verilmesi gereklidir. Eğer herhangi bir sorun yoksa hasta sonrasında normal beslenme düzenine devam edebilir. 

Eğer yapılan işlem kolonoskopi ise yani kalın bağırsaklara bakılması gerekiyorsa, işlem sonrasında hastanın hafif bir ağrı sorunu olabilir. İşlem sırasında hastanın bağırsaklarının açılması için verilen gaz, işlem sonrasında hastanın ağrı hissetmesine neden olabilir. Bağırsaklardaki gaz dışarı atılana kadar bir süre ağrı hissetmesi normaldir. 

Endoskopi işlemi sırasında verilen sedasyon ve anestezi kişide dikkat dağınıklığına ya da bilinç bulanıklığına yol açabileceği için yanınızda size refakat edecek biriyle gelmeniz iyi olacaktır.

Benzer İlgi Alanları

Hastaneler

Sıralama Türü:

Doktorlar

 • Endoskopi Nedir?

  Endoskopi ucunda kamera bulunan ve yaklaşık olarak bir metre uzunluğunda ve parmak kadar kalınlığı bulunan bir cihazdır. Endoskopi işlemi ise ağızdan hortumla girilerek yemek borusunun, onikiparmak bağırsağı ve midenin incelenmesine denir.

 • Endoskopi Hangi Yaş Aralığına Tavsiye Edilir?

  Özelikle 40 ila 45 yaş ve üzeri hastaların mutlaka endoskopi işlemiyle değerlendirilmesi gerekiyor.

 • Endoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Hastaların herhangi bir şikayeti olmamasına rağmen kansızlık, mide kalınlaşması, aile öyküsünde kanser olması, polip veya ülser gibi durumlar için de hekim tarafından takip amaçlı düzenli aralıklarla endoskopi işlemi uygulanabilir.

 • Endoskopi Öncesi Hazırlık Gerekir Mi?

  Endoskopi işlemi yapılacak olan hastalara bir önceki gece saat 12’den sonra bir şey yiyip içmemesi önerilir. Özellikle mide için yapılan endoskopi işlemi için hastanın aç olması oldukça önemlidir. İşlem sırasında mide ve kalınbağırsağın incelenebilmesi için mutlaka aç olmaları gerekmektedir.

 • Endoskopi İşlemi Nasıl Yapılır?

  Endoskopi mideye yapılacaksa gastroskopi işlemi uygulanır. Bir hortumun ucunda bulunan ışık kaynağı ile ağız yolundan mide içine girilir ve o bölgede bulunan ülser, tümör gibi lezyonların incelemesi yapılır. Doktorun gerek görmesi durumunda biyopsi için bölgeden küçük bir parça örnek alınabilir.

 • Endoskopinin riskleri var mıdır?

  Endoskopik işlem borusu son derece hassas ve hastaya zarar vermeyecek şekilde tasarlandığı için endoskopi işlemi sırasında oluşabilecek riskler son derece düşüktür. Yine de, karın ağrısı, kan gelmesi, kusma, şiddetli mide yanması, nefes zorluğu gibi durumlarla karşılaşıldığı takdirde en kısa sürede bir hekime danışılmalıdır.

 • Endoskopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

  Endoskopi işlemi sedasyonla birlikte kolay uygulanan bir işlemdir. Endoskopi işlemi ağız yoluyla girilerek mide ve mide duvarına ya da anüs yoluyla girilerek bağırsaklara bakılması işlemidir. Bu işlemler hastanın bulgularına bağlı olarak 10 dakika ile 30 dakika arasında değişiklik gösterebiliyor.

 • Endoskopi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Endoskopi işlemi eğer mide bölgesine yapıldıysa işlem sonrasında hafif bir boğaz ağrısı veya yutkunmada güçlük çekilebilir. Bu durum genellikle bir saat içinde normale dönmektedir. Eğer yapılan işlem kolonoskopi ise yani kalın bağırsaklara bakılması gerekiyorsa, işlem sonrasında hastanın hafif bir ağrı sorunu olabilir. İşlem sırasında hastanın bağırsaklarının açılması için verilen gaz, işlem sonrasında hastanın ağrı hissetmesine neden olabilir. Bağırsaklardaki gaz dışarı atılana kadar bir süre ağrı hissetmesi normaldir.

 • Endoskopi İşlemi Sonrasında Eve Tek Dönebilir Miyim?

  Endoskopi işlemi sırasında verilen sedasyon ve anestezi kişide dikkat dağınıklığına ya da bilinç bulanıklığına yol açabileceği için yanınızda size refakat edecek biriyle gelmeniz iyi olacaktır.

 • Sonuçlar Kaç Günde Çıkar?

  Endoskopi sonuçlarını genellikle aynı gün içerisinde öğrenebilirsiniz. Eğer patolojiye gönderilen bir parçanın incelenmesi gerekiyorsa bunun için birkaç gün beklemeniz gerekebilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 10 Mayıs 2022 Salı Yayımlanma Tarihi: 23 Ocak 2019 Çarşamba

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler